Podagrycznik – Właściwości i działanie – Nauki Zielares

Podagrycznik pospolity nazywany jest także kurzą stopką, zielem diabelskiej stopki albo barszcznicą. Jest to roślina, którą można spotkać dziko rosnącą właściwie we wszystkich regionach Europy. Dodatkowo rośnie także w Azji, Ameryce Północnej i obszarach klimatu oceanicznego.

Podagrycznik to roślina o szerokich właściwościach leczniczych, które doceniane były już przez Neandertalczyków. Doceniali oni zdolność zioła do łagodzenia dolegliwości bólowych i jego korzystny wpływ na poprawę kondycji zdeformowanych stawów. W średniowieczu stosowano go głównie jako przyprawę w kuchni.  

Popularność barszcznicy wzrosła między XIX a XX wiekiem za sprawą księdza i fizjoterapeuty Johanna Kunzle, który zaczął kurzą stopkę wykorzystywać do leczenia żylaków, podagry i różnych schorzeń stawów. Polska nazwa rośliny wywodzi się właśnie z jej zdolności do łagodzenia objawów podagry. Czym jest podagrycznik, jak go stosować i jakie ma właściwości?

Na merytoryczną dawkę wiedzy o podagryczniku zaprasza Zielares.pl - Portal o ziołach, witaminach, suplementacji i zdrowym stylu życia.

Podagrycznik - skład 

Podagrycznik rosnący w ogrodach, bardzo często traktowany jest jak chwast, a  jednak roślina ta charakteryzuje się ciekawym składem, w którym znajdziemy: 

  • olejki eteryczne; 
  • duże ilości witaminy C; 
  • karoten; 
  • flawonoidy i przeciwutleniacze; 
  • cholinę; 
  • glikozydy flawonoidowe; 
  • minerały: miedź, żelazo, cynk, magnez, potas, mangan, bor. 

Ze względu na bogaty skład podagrycznik wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. 

Podagrycznik - właściwości zdrowotne 

Zawarte w kurzej stopce substancje aktywne sprawiają, że roślina może być wsparciem w przypadku takich dolegliwości, jak: 

  • dna moczanowa; 
  • choroby układu pokarmowego; 
  • choroby układu moczowego, np. zapalenie pęcherza, kamica nerkowa; 
  • bóle stawów, nerwu kulszowego, choroby reumatyczne; 
  • hemoroidy; 
  • infekcje bakteryjne i grzybicze. 

Podagrycznik uważany jest także za zioło, wspomagające wyciszenie organizmu i ułatwiające zasypianie.  

Podagrycznik w leczeniu podagry 

Nazwa podagrycznik wzięła się właśnie z tego, że zioło okazało się pomocne w łagodzeniu objawów podagry, czyli dny moczanowej. Jest to dokuczliwe schorzenie, spowodowane nagromadzeniem się kwasu moczowego w organizmie. Napar z barszcznicy pomaga w usunięciu tego kwasu i może pomóc w naprawie mechanizmów metabolicznych, których zaburzenia powodują podagrę. Dla osiągnięcia dobrych efektów w tym zakresie zaleca się pić napar z podagrycznika regularnie, 3 razy dziennie. 

Podagrycznik na choroby układu pokarmowego, schorzenia wątroby i hemoroidy 

Barszcznica wykazuje korzystne działanie na pracę jelit. Przyspiesza metabolizm, reguluje wypróżnienia i łagodzi zaparcia. Wykazuje korzystny wpływ na wątrobę. Zawarte w roślinie składniki mają zdolności odtruwające, a więc mogą oczyszczać organizm z toksyn.  

Podagrycznik pomaga również na dokuczliwe hemoroidy. W tym celu najlepiej sprawdza się maść z ekstraktem z rośliny. 

Podagrycznik na poprawę kondycji skóry

Suplementy diety z ekstraktem z podagrycznika mogą wpłynąć korzystnie na kondycję skóry, ponieważ zawarte w roślinie antyoksydanty hamują rozwój wolnych rodników, odpowiedzialnych między innymi za przedwczesne procesy starzenia skóry. Działanie antybakteryjne barszcznicy wspiera terapię trądziku i innych niedoskonałości. 

Podagrycznik – przeciwwskazania i skutki uboczne

Podagrycznik to zioło, które rośnie w Polsce powszechnie. Osoby, które chcą zbierać je samodzielnie, powinny dokładnie zapoznać się z wyglądem rośliny, aby nie pomylić jej z innym chwastem. W aptekach i sklepach zielarskich można znaleźć gotowy susz oraz suplementy diety z kurzą stopką. Najczęściej zaleca się spożywanie naparu z niewielkiej ilości suszonego ziela.  

Jak każde zioło, także podagrycznik, spożywany w nadmiernej ilości może wywołać działania niepożądane. Do tej pory jednak nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych stosowania rośliny w zalecanych dawkach. 

Stosowania podagrycznika nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Osoby przewlekle chore, przed rozpoczęciem terapii podagrycznikiem powinny skontaktować się z lekarzem. 

Artykuł sponsorowany

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL