Pytania o badania. Co robić, a czego nie robić przed badaniami krwi? Co, gdy już będzie po wszystkim?
Podstawowa metoda diagnostyczna, jaką jest pobranie krwi, może przysporzyć wielu trudności. Które badania wykonać na czczo? Kiedy zjeść ostatni posiłek? Czy można iść na trening dzień przed badaniami? Aby nic nie zakłóciło wyników badań, warto znać podstawowe zasady przygotowania się do pobrania krwi. Innym problemem często jest siniak powstający w miejsca ukłucia. Czy można go uniknąć? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na wszystkie te pytania.
Badania krwi to jedno z najpowszechniejszych i najpopularniejszych narzędzi diagnostycznych, dlatego dobrze zdawać sobie sprawę, co się z nimi wiąże. Sprawdźmy zatem, co warto, a czego nie warto robić przed i po badaniu krwi.
W pierwszej kolejności należałoby się zorientować, czy badania, na które się wybieramy, należy wykonać na czczo, bądź czy trzeba się do nich jakoś przygotować - wszystkie te informacje można uzyskać od pracownika punktu pobrań lub swojego lekarza prowadzącego. Jeśli na badaniach trzeba stawić się na czczo, konieczne będzie poszczenie ok. 10-12 godzin, w czasie których można spożywać wyłącznie wodę.
Przed badaniami krwi należy powstrzymywać się od intensywnego wysiłku. Wysiłek nadnormatywny wpływa na wyniki wielu badań z krwi, dlatego powinniśmy zrezygnować np. z intensywnego cardio albo zumby dzień czy dwa przed planowanymi badaniami.
Do badań powinniśmy przystępować dobrze nawodnieni - będzie to wspierało proces pobierania krwi, zmniejszy jej gęstość i lepkość, a w rezultacie łatwiej nam będzie uniknąć siniaka. Dobrze jest wypić szklankę wody na chwilę przed samym badaniem.
Do punktu pobrań powinniśmy przyjść/przyjechać z odpowiednim wyprzedzeniem i bez pośpiechu - ruch i stres wpływają bezpośrednio na wyniki niektórych oznaczeń, dlatego dobrze byłoby zapewnić sobie kilkanaście minut przed pobraniem na odpoczynek, np. w poczekalni punktu pobrań.
Noc przed pobraniem najlepiej będzie spędzić długo śpiąc, nie imprezując i nie zarywając nocy do samego rana. Należy także odstawić alkohol i tłuste jedzenie na dwa dni przed planowanymi badaniami, aby uniknąć niespodzianek w wynikach kortyzolu, prób wątrobowych czy lipidogramu.
Jeśli naszym celem jest zbadanie się w kierunku np. cukrzycy, na badania powinniśmy przyjść, gdy jesteśmy zdrowi, tzn. nie przechodzimy żadnej infekcji. Organizm różnie może reagować na wytężoną pracę układu odpornościowego i chorobę.
A co zrobić, aby uniknąć siniaka?
Siniak po pobraniu krwi jest zwykle konsekwencją niedogodnego wkłucia bądź niewiedzy pacjenta. Zminimalizować ryzyko jego powstania mogą następujące cztery rzeczy:
- doświadczony, wprawiony personel pobierający,
- odpowiednie nawodnienie pacjenta bezpośrednio przed badaniem,
- minimalizowanie stresu wynikającego z badania,
- uciskanie od 2 do 5 minut miejsca wkłucia przez gazę lub plaster na wyprostowanej ręce.
Nie należy zginać ręki po pobraniu krwi i nie powinno się jej obciążać do końca dnia. Wtedy ryzyko powstania siniaka jest minimalne.
CZYTAJ TAKŻE:
Sygnał zakrzepicy żylnej lub nadmiaru witaminy. Co oznacza nieprawidłowe krzepnięcie krwi?
Nadciśnienie - i co dalej? Te badania trzeba zrobić, gdy ciśnieniomierz pokazuje za dużo