Paracenteza. Na czym polegała operacja Putina?

Usunięcie płynu z jamy brzusznej – taki zabieg miał przejść Władimir Putin zgodnie z informacją podaną przez Telegram „General SVR”. Paracenteza, bo tak nazywa się nakłucie jamy brzusznej celem odbarczenia zalegającego płynu, wykonywana jest, by leczyć wodobrzusze. W jakich jednostkach chorobowych występuje wodobrzusze, czy jest ono niebezpieczne i kiedy wykonuje się paracentezę? Wyjaśniamy.

Wodobrzusze. Czym jest?

Wodobrzusze jest nagromadzeniem się płynu w obrębie jamy brzusznej. Fizjologicznie znajduje się jego niewielka ilość, której celem jest amortyzowanie narządów wewnętrznych w przypadku uderzeń lub urazów, co zapobiega ich uszkodzeniu. Większa ilość płynu, jaka gromadzi się w jamie brzusznej, jest stanem patologicznym i wymaga informacji. Przyczyn wodobrzusza jest kilka, jednak zawsze jest to związane z procesem chorobowym, toczącym się w organizmie człowieka.

Wodobrzusze. Przyczyny

Nagromadzenie się płynu w jamie otrzewnej może być spowodowane przed nadprodukcję płynu przez komórki nowotworowe, jakie występują w jednym z narządów wewnętrznych. Może być również wynikiem upośledzonego krążenia w obrębie narządów jamy brzusznej, co nazywane jest nadciśnieniem wrotnym. Jeśli we krwi występuje zbyt mała liczba białych krwinek, również dochodzi do nadmiernej produkcji płynów. Wodobrzusze może mieć również związek z problemami w obrębie układu limfatycznego - utrudniony jest odpływ limfy i jej nagromadzenie. Do najczęstszych chorób, jakie wywołują wodobrzusze, zalicza się:

Reklama
  • marskość wątroby,
  • nowotwory,
  • niewydolność serca,
  • infekcje.

CZYTAJ TAKŻE: 9 wczesnych objawów chorej wątroby

Wodobrzusze. Objawy

Powiększający się obwód brzucha, nie związany z przyrostem tkanki tłuszczowej, to pierwszy sygnał świadczący o wodobrzuszu. Dyskomfort w jamie brzusznej, ból oraz nudności to również objawy nagromadzonego płynu. Należy zaznaczyć, że samo wodobrzusze nie jest chorobą, a objawem konkretnej jednostki chorobowej. Podstawą leczenia jest zatem identyfikacja, który narząd nie funkcjonuje prawidłowo lub gdzie doszło do procesu nowotworowego. 

W przypadku marskości wątroby objawami towarzyszącymi może być żółtaczka, obrzęk kończyn górnych i dolnych oraz zaburzenia krzepnięcia. W 80 proc. przypadków to właśnie ona jest przyczyną wodobrzusza. 

W niewydolności serca pojawiają się obrzęki, ograniczona tolerancja wysiłku fizycznego, przewlekłe zmęczenie oraz wzmożona diureza (częste oddawanie moczu). 

Choroby nowotworowe dają objawy bólowe, wywołują nudności, wymioty oraz spadek masy ciała. Około 10 proc. przypadków wodobrzusza jest spowodowane nowotworem i świadczy o złych rokowaniach terapeutycznych.

Paracenteza. Na czym polega zabieg?

Wskazaniem do wykonania paracentezy jest narastająca duszność, powiększenie obwodu brzucha w krótkim czasie, wymioty, zmniejszona ilość oddawanego moczu oraz nadmierna senność. Lekarz kieruje na zabieg nakłucia jamy otrzewnej, podczas którego wprowadzany jest dren, za pomocą którego upuszcza się płyn surowiczy zgromadzony w brzuchu. Jednorazowo dopuszcza się usunięcie 5 litrów płynów. Występuje wówczas niewielkie ryzyko związane ze zmianą objętości osocza (hematokrytu) oraz nie wpływa niekorzystnie na pracę nerek. Ilość ta pozwala również na zniwelowanie objawów związanych z dusznością oraz bólem. Nakłucie jamy brzusznej niesie ze sobą powikłania, które związane są z infekcjami, dlatego po wykonanym zabiegu i wysokim ryzyku zakażenia - należy wdrożyć antybiotykoterapię.

Paracenteza. Czy jest skuteczna?

Dopóki nie zostanie wyleczona lub skutecznie leczona pierwotna przyczyna wodobrzusza, wykonanie paracentezy może nie przynieść pożądanego efektu i konieczne będzie powtórzenie zabiegu. Jeśli wielokrotne nakłucia jamy brzusznej nie przynoszą poprawy, a płyn nadal gromadzi się w dużych ilościach, lekarz może rozważyć wprowadzenie drenu na stałe.

Przed nawrotem wodobrzusza zabezpiecza również chemioterapia podawana dootrzewnowo. Niszczy ona komórki nowotworowe oraz zmniejsza wydzielanie płynu w jamie brzusznej.


CZYTAJ TAKŻE: 

Nietypowe objawy chorób wątroby

Rak, który daje małe szanse na przeżycie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: marskość wątroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL