Reklama

Badanie HSG - wskazania, przeciwwskazania, przebieg

HSG (histerosalpingografia) jest to badanie kontrastowe jamy macicy oraz jajowodów. Za jego pomocą ocenia się wydolność narządów rodnych i drożność jajowodów.


Obraz zapisuje się w postaci zdjęcia RTG. Najczęściej wykorzystuje się je przy diagnostyce niepłodności.

HSG - przebieg i przygotowanie do badania

Przed przystąpieniem do badania HSG najczęściej zleca się badanie krwi w kierunku: HCV, HBs, HIV oraz oznacza grupę krwi. Wykonuje się również wymaz z pochwy oraz USG narządów rodnych.

Przed badaniem nie wolno jeść przez 6 godzin i zlecane jest wykonanie lewatywy. Dodatkowo należy przyjąć doodbytniczo środek rozkurczowy. Samo badanie przeprowadzane jest na specjalnym fotelu lub stole w pracowni rentgenowskiej. Za pomocą wziernika przez pochwę wprowadza się końcówkę aparatu Schulza. Za jego pomocą w macicy umieszcza się specjalny środek kontrastowy. Urządzenie jest podłączone do aparatu rentgenowskiego. Wówczas wykonuje się zdjęcia, która wraz z opisem trafiają do lekarza prowadzącego.

Reklama

Badanie zazwyczaj jest bezbolesne, jedynie przy niedrożności jajowodów pacjentka może odczuwać ból. Całość trwa około 20 minut, jednakże w ciągu najbliższych 2-3 godzin powinna zostać pod kontrolą lekarską. Jednym z przeciwwskazaniem do wykonania HSG jest uczulenie na środki kontrastowe.

Do czego wykorzystuje się badanie HSG?

Badanie HSG wykonuje się najczęściej w diagnostyce niepłodności. Za jego pomocą ocenia się drożność jajowodów. W ten sam sposób kontroluje się i ocenia efekty podjętego leczenia. Badanie to również służy do wykrywania niewydolności szyjki macicy oraz stosuje się w przypadku podejrzenia gruźlicy narządu rodnego.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: badanie HSG

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL