Bezsenność w ciąży - przyczyny oraz sposoby radzenia sobie z bezsennością w ciąży
Mimo że jednym z najczęściej wymienianych objawów w ciąży jest nadmierne znużenie, wiele przyszłych mam narzeka na bezsenność w okresie ciąży. Jakie są przyczyny bezsenności w ciąży i jak można sobie z nią poradzić?
Sen jest niezmiernie ważny, szczególnie w okresie ciąży, gdy organizm pracuje na najwyższych obrotach i potrzebuje mnóstwo energii, by dobrze funkcjonować. Tak, aby dziecko rozwijało się prawidłowo, a przyszła mama nie czuła się znużona w dzień. Dlaczego zatem wiele ciężarnych pomimo zmęczenia nie może spać w nocy? Jest kilka powodów.
Pierwszym z nich jest rosnący brzuszek. Zmieniająca się sylwetka często uniemożliwia przybranie niektórych pozycji do spania. Należy np. unikać spania na brzuchu, zwłaszcza gdy jest on już widoczny. Ponadto przyszła mama powinna unikać spania na prawym boku oraz na plecach, gdyż może ono powodować ucisk na żyłę główną dolną, która przebiega po prawej stronie kręgosłupa. Jest to ważne, gdyż ucisk ten powoduje problemy z krążeniem, które z kolei mogą doprowadzić do omdlenia ciężarnej i niedotlenienia płodu.
Kolejnym problemem powodującym problemy ze spaniem jest ucisk na pęcherz moczowy i związana z nim wzmożona potrzeba korzystania z toalety. Zdarza się, że kobieta spodziewająca się dzidziusia potrzebuje skorzystać z toalety kilkanaście razy jednej nocy. Dodatkowo niedobory potasu i magnezu, tak częste w ciąży, mogą powodować nocne skurcze łydek lub stóp.
Powiększający się brzuch powoduje problemy z oddychaniem oraz zgagę, które także nie są sprzymierzeńcami dobrego snu. Do tego możemy dodać także obawy przyszłej mamy dotyczące porodu i opieki nad noworodkiem, które spędzają sen z powiek niejednej ciężarnej.
Istnieje kilka sprawdzonych metod na poradzenie sobie z problemem bezsenności, oto niektóre z nich:
- Ułóż się na lewym boku. Jeśli brzuch Ci ciąży podłóż pod niego i między nogi kołdrę lub poduszki. Warto zainwestować w specjalną poduszkę - rogal - zaprojektowaną dla kobiet ciężarnych, która ułatwia znalezienie wygodnej pozycji do spania.
- Ogranicz spożywanie napojów w nocy oraz opróżnij pęcherz tuż przed pójściem spać. Pozwoli to zmniejszyć ilość nocnych wizyt w toalecie. Zjedz lekkostrawną kolację - unikniesz problemów żołądkowych. Możesz wypić przed snem szklankę melisy, natomiast w miarę możliwości zrezygnuj z kawy i herbaty zawierającej kofeinę.
- Jeśli zdarzają Ci się nocne skurcze, zacznij suplementować magnez, potas i wapń. W aptece kupisz specjalne preparaty zawierające wszystkie te składniki. Warto także wykonywać ćwiczenia dla kobiet w ciąży.
- Porządnie wywietrz pokój, wybierz się na spacer. Jeśli pogoda na to pozwala zostaw uchylone okno. Oddychanie będzie o wiele łatwiejsze.
- Wieczorem postaraj się zrelaksować - posłuchaj muzyki, oglądnij film, weź kąpiel, porozmawiaj z partnerem lub poproś go o masaż - to pozwoli Ci ukoić nerwy i pozbyć sie stresu.