Jak przeprowadzana jest waginoplastyka?
Rozwój operacji plastycznych okolic intymnych u kobiet spowodował coraz częstsze wykonywanie zabiegu określanego jako waginoplastyka. Pacjentkami stają się kobiety po porodzie, u których pochwa uległa rozciągnięciu lub uszkodzeniu.
Zabiegowi też poddają się osoby z wrodzonymi defektami. Jest to zabieg estetyczny, który jednocześnie może poprawić jakość życia seksualnego pacjentki. Zabieg trwa standardowo do 90 minut i wymaga późniejszej rekonwalescencji.
Przed zabiegiem wykonuje się badania laboratoryjne krwi, których wyniki są niezbędne przed rozpoczęciem każdej operacji chirurgicznej (oznaczenie grupy krwi, morfologia, krzepnięcie krwi). Waginoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 30-90 minut.
Wówczas najczęściej wycinany jest fragment pochwy i wykonuje się jej zwężenie do odpowiedniego rozmiaru. Zszycie następuje z użyciem szwów wchłanialnych. Pacjentka po zabiegu pozostaje 24 godziny pod obserwacją na oddziale.
Jeśli waginoplastyka przebiegła planowo i bez powikłań, pacjentka zostaje wypisana z kliniki już po jednej dobie. Przez najbliższy tydzień czeka ją okres rekonwalescencji, któremu towarzyszy ból i obrzęk.
Dolegliwości bólowe w okolicach miejsc intymnych łagodzi się dostępnymi środkami bez recepty (paracetamol, ibuprofen). W najbliższych dniach może pojawić się u pacjentki stan podgorączkowy, który nie jest niczym niepokojącym po takim zabiegu. Higiena intymna jest wskazana i powinna polegać na codziennym podmywaniu się wodą oraz osuszaniu szwów za pomocą papierowych ręczników.
Szwy są rozpuszczalne, więc nie istnieje potrzeba ich zdjęcia, ale wizyta kontrolna powinna się odbyć po tygodniu od zabiegu. Przez okres 6 tygodni należy zachować abstynencję seksualną.