Maseczki nieobowiązkowe. Zmiana 28 marca

Rząd zdecydował o zniesieniu kolejnych obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Od 28 marca br. nie będzie obowiązku noszenia maseczek – ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. Zastrzegł jednak, że jest jeden wyjątek. Zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust nie dotyczy podmiotów leczniczych.

Znoszenie obostrzeń a sytuacja epidemiczna

Adam Niedzielski uzasadniał znoszenie obostrzeń obecną sytuacją epidemiczną w kraju.

- Bardzo uważnie obserwowaliśmy, co się dzieje z nowymi przypadkami w ostatnim tygodniu, jaki jest efekt powrotu dzieci do szkół i dużego napływu uchodźców. Z naszej perspektywy oba zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej. Przyspieszenie spadków widać też na poziomie zleceń - przekazał szef MZ.

Jak usłyszeliśmy, "wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy".

- Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak i prognozy są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji - wskazał Niedzielski. - Jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń - zaznaczył. 

Reklama

W czwartek poinformowano o 8994 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 32 osoby, a 114 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Noszenie maseczek - zmiana 28 marca

Nieoficjalne informacje o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek pojawiły się kilka dni temu. Donosiła o tym Interia. Minister zdrowia oficjalnie ogłosił swoją decyzję podczas czwartkowej konferencji.

- Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie tego obowiązku nie dotyczy podmiotów leczniczych - przekazał szef MZ. Obowiązek noszenia maseczek dotyczył będzie wciąż pracowników podmiotów leczniczych, np. szpitali, jak i pacjentów. - W pozostałych miejscach takiego obowiązku już od 28 marca nie będzie - podkreślił Niedzielski. 

Minister zdrowia zwrócił jednak uwagę, że usta i nos powinny być wciąż zakrywane w sytuacjach, które zostaną przez nas zidentyfikowane jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia - np., kiedy przebywamy w dużych skupiskach ludzi.

Zniesienie izolacji domowej i kwarantanny

Zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej to niejedyna zmiana. Od 28 marca zniesione zostaną: izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników i kwarantanna graniczna. Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni będą musieli sami izolować się w domu. - Tymi izolacjami nie będzie już zarządzał sanepid - przekazał minister zdrowia.

- Jeżeli będą pojawiały się ogniska, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimiś lokalnymi zjawiskami epidemicznymi, to oczywiście sanepid cały czas posiada uprawnienia do tego, żeby nakładać kwarantannę i decydować o izolacji - wyjaśniono. 

Sytuacja epidemiologiczna cały czas będzie monitorowana. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Komu przysługuje zwolnienie lekarskie na COVID-19? 

Chiny czeka katastrofa? Polityka "zero-covidowa" zaczyna się mścić

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | maseczki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL