Mieszanie szczepionek przeciw COVID-19. To działa!

Podanie szczepionki firm Pfizer/BioNTech, opracowanej w technologii mRNA, cztery tygodnie po zastrzyku preparatem AstraZeneki, który jest szczepionką wektorową, doprowadziło do wytworzenia lepszej odpowiedzi immunologicznej niż ponowne użycie tej samej szczepionki - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Ma to być kolejny dowód na to, że łączenie różnego typu szczepionek przeciw COVID-19 jest skuteczne i bezpieczne.

W badaniu Com-COV przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego porównywano skuteczność dwóch dawek szczepionki Pfizera (opartej na technologii mRNA), dwóch dawek szczepionki AstraZeneki (szczepionki wektorowej), a także oceniano skuteczność wykorzystania mieszanego schematu podania szczepionek (tzw. mix-and-match). 

W poziomach przeciwciał wytworzonych przeciwko białku S koronawirusa SARS-CoV-2, w zależności od podanych zastrzyków, stwierdzono znaczne różnice.

Reklama

Mieszanie szczepionek. Która kombinacja najlepsza?

Dwie dawki szczepionki Pfizera wytworzyły najwyższy poziom przeciwciał. Ale poziom przeciwciał po szczepieniu najpierw AstraZeneką, a następnie Pfizerem był równie wysoki. Inne kombinacje nie były już tak skuteczne.

"Osoby, które otrzymały najpierw szczepionkę Pfizera, a jako drugą dawkę AstraZeneki, miały prawie siedmiokrotnie niższy poziom przeciwciał niż ci, którzy otrzymali dwa zastrzyki Pfizera. Nadal był to jednak pięć razy wyższy poziom przeciwciał, niż ten zarejestrowany u osób, które otrzymały dwie dawki AstraZeneki" - zwraca uwagę "The Guardian".

Mieszanie szczepionek, jak zauważają badacze, charakteryzuje się także akceptowalnym poziomem reaktogenności - występowania objawów ubocznych po szczepieniu.

"Kolejne badanie Com-COV, w którym wykazano, że mieszane schematy szczepionek Pfizer i AstraZeneca w dowolnej kombinacji dają wysokie stężenia przeciwciał bez wzrostu ryzyka NOP" - zauważył na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Remedium na problemy z dostawami?

Badanie dotyczące mieszania szczepionek przeprowadzono m.in. po to, by sprawdzić, czy w przypadku problemów z dostawami preparatów, byłoby uzasadnienie dla podania innej szczepionki jako drugiej dawki.

Zaznaczmy, że niektóre kraje już stosują dawki mieszane. Przykładem są Hiszpania i Niemcy, którzy oferują szczepionki mRNA Pfizera lub Moderny jako drugą dawkę osobom, które przy pierwszym szczepieniu przeciw COVID-19 otrzymały szczepionkę AstraZeneki (ma to związek z obawami dotyczącymi rzadkich, ale poważnych zakrzepów krwi, które zgłaszano po szczepieniu tymże preparatem). 

Dwie różne szczepionki otrzymała np. kanclerz Niemiec Angela Merkel - w kwietniu Merkel przyjęła szczepionkę AstraZeneki, a przy szczepieniu drugą dawką, w czerwcu, podano jej szczepionkę Moderny.

Prof. Matthew Snape z Uniwersytetu Oksfordzkiego, cytowany przez Reutersa, opowiada się jednak za tym, by mieszanie szczepionek nie stało się jeszcze regułą. Między innymi ze względu na zbyt mały zakres badania. Tego samego zdania jest Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejska Agencja Leków (EMA). Zdaniem Snape'a na podstawie dotychczasowych obserwacji można mieszać szczepionki tylko w niektórych przypadkach. Takim może być np. konieczność uelastycznienia programu szczepień. W Polsce Naczelna Izba Lekarska dopuszcza "możliwość kontynuacji rozpoczętego preparatem AstraZeneca schematu szczepień preparatem Pfizer/BioNtech", jeśli po podaniu pierwszej dawki wystąpił w ciągu 30 dni poważny odczyn poszczepienny.

Wyniki badania Com-COV dotyczyły kombinacji szczepionek podawanych w czterotygodniowych odstępach 830 uczestnikom. Naukowcy przyglądają się również mieszanym schematom podawania szczepionek z 12-tygodniową przerwą. Jak zwracają uwagę, po podaniu szczepionki AstraZeneki uzyskuje się lepszą odpowiedź immunologiczną właśnie po 12-tygodniowym odstępie między dawkami.

Polecamy również: 

Antyszczepionkowcy w błędzie. Wariant Delta dużo groźniejszy dla niezaszczepionych

Unijny Certyfikat Covid. Co zawiera? Gdzie? Od kiedy? Na co pozwala?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | szczepionka na covid | Pfizer
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL