Nowe symptomy COVID-19. Z tymi objawami pacjenci zgłaszają się do lekarzy

Zakażeni Omikronem, którzy szukają pomocy u lekarzy, skarżą się na objawy, jakich w przypadku poprzednich wariantów nie obserwowano. Obok objawów przeziębieniowych - kataru, kaszlu, bólu gardła czy głowy - może występować m.in. ból karku. Wielu chorym na COVID-19 dokucza bardzo duże zmęczenie. Sprawdź, jak teraz objawia się zakażenie koronawirusem.

COVID-19 w Polsce. Zakażamy się Omikronem

Na początku pandemii wielu zastanawiało się, czy koronawirus będzie straszył również latem. Jak dziś już dobrze wiemy, COVID-19 w wakacje absolutnie nie odpuszcza i wciąż rejestruje się nowe przypadki zakażeń. W Polsce, jak i w innych krajach dominuje wariant Omikron. W naszym kraju prawie każdy nowy przypadek wynika z zakażenia właśnie Omikronem. 2/3 wszystkich przypadków stanowi bardzo zakaźny subwariant BA.5.

Przez ostatnie dwa miesiące, jak zauważył podczas konferencji prasowej 12 sierpnia minister zdrowia Adam Niedzielski, mieliśmy do czynienia z dynamicznymi wzrostami liczby zakażeń. Szef MZ wskazał jednak, że proces ten "wyhamowuje" i widać to niemal w całej Europie.  

Reklama

- Prognozowane apogeum - w tym tygodniu bądź następnym - wyniesie 3,5-4 tys. przypadków zakażeń średnio dziennie w ujęciu tygodniowym. W drugiej połowie sierpnia maksymalna liczba hospitalizacji osiągnie 4 tys. - przekazał minister zdrowia. Jak podkreślają jednak eksperci, nie znamy rzeczywistej liczby zakażeń, gdyż powszechnego testowania zaprzestano. Wszyscy są zgodni, że wciąż należy zachowywać ostrożność. Jak słychać z MZ, kolejnej fali koronawirusa można się spodziewać w listopadzie bądź grudniu.

Jak teraz objawia się COVID-19?

Letnią falę koronawirusa zdominował Omikron, a właściwie jego subwarianty - BA.4 i BA.5. Jakie objawy występują u zakażonych?

Obecnie bardzo częstym objawem COVID-19 we wszystkich grupach wiekowych jest ból gardła, podobny do tego, którego można doświadczyć podczas przeziębienia, powodujący uczucie drapania w gardle lub podrażnienia. Niektórzy pacjenci zakażeni BA.5 opisywali jednak, że mieli poczucie, jakby ich gardło płonęło. Taki ból gardła nie trwa dłużej niż pięć dni. Bardzo bolesny ból gardła, który trwa dłużej niż pięć dni, może świadczyć o innym problemie, np. o infekcji bakteryjnej.

Równie często zakażonym Omikronem dokuczają bóle głowy. Skarżą się oni też na zatkany nos, kaszel (bez flegmy lub z flegmą), chrypkę, katar, kichanie, zmęczenie czy bóle mięśni. Utrata węchu i smaku - dwa symptomy tak charakterystyczne niegdyś dla COVID-19 - obecnie występują zdecydowanie rzadziej.

Nowe objawy COVID-19

Na początku sierpnia na antenie Radia Gdańsk wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazywał, że objawy kliniczne, jakie powodują wspominane subwarianty Omikronu, są lżejsze. Jak zauważył, u pacjentów, którzy trafiają do szpitali w przypadku zakażenia, procent zajętości płuc jest zdecydowanie mniejszy, niż to miało miejsce w poprzednich falach. Pobyty chorych w szpitalach są też zdecydowanie krótsze. Objawy infekcji są jednak dość nietypowe. 

Do kataru, bólu głowy, kaszlu, gorączki, bólu mięśni czy gardła - objawów, które można przypisać również przeziębieniu, jak zwrócił uwagę wiceszef MZ, dołączyły nowe symptomy, których wcześniej nie obserwowano. 

- Budzimy się rano i czujemy się bardzo zmęczeni. Przespana noc, wydaje się, że powinniśmy być wypoczęci, a rano to zmęczenie daje się nam we znaki, jakbyśmy przepracowali całą noc. To jest dość nietypowy objaw, więc jeśli występuje, zgłaszajmy się z tym do lekarza rodzinnego, wykonajmy test - apelował.

Z wypowiedzi wiceministra zdrowia wynika, że o zakażeniu Omikronem mogą świadczyć również sztywność lub ból karku oraz wrażliwość na światło

CZYTAJ TAKŻE: 

Powikłania po covidzie. Dotyczą również stóp

"Długi covid" ma trzy odmiany. Konieczne są inne sposoby leczenia

Czy testy domowe wykrywają wariant BA.5 koronawirusa?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | objawy covid | omikron objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL