Włókniaki miękkie - czy można usunąć?

Włókniaki, czyli wypukłe zmiany na skórze, szpecą najczęściej okolicę twarzy i szyi, ale mogą pojawić się też na rękach, plecach w pachwinach. Nie są groźne, ale dla bezpieczeństwa warto je usunąć. Oto, co należy wiedzieć o włókniakach miękkich.

Co to są włókniaki?

Przez włókniaki rozumie się łagodny nowotwór, czyli niezłośliwy, który powstaje z tkanki łącznej. Dzieli się je na włókniaki miękkie (fibroma molle) i twarde (fibroma durum). Te pierwsze mają charakter wrodzony, mogą mieć postać brodawczaków i tłuszczaków.

Czym się charakteryzują włókniaki miękkie?

Mogą występować niezależnie od płci i wieku. U kobiet pojawiają się często na szyi, karku i pod pachami. Są to workowate i miękkie zwisające grudki lub guzki. Ich średnia wielkość to 0,2 cm do 1 cm. 

Reklama

Są koloru cielistego lub czasem ciemniejszego i bardziej brunatnego. Żadne dolegliwości nie towarzyszą ich powstawaniu, ale też nie znikają samoistnie.

Czy wolno usuwać włókniaki?

Jeśli ze względów estetycznych lub w przypadkach nadmiernego ich drażnienia włókniaki przeszkadzają, to trzeba zgłosić się z tym problemem do dermatologa. Tylko lekarz może stwierdzić, jakiego typu są to zmiany oraz czy i jak można je usunąć, np. metodą elektrokoagulacji.  

Nigdy nie powinna tego robić kosmetyczka, pod żadnym pozorem nie należy też usuwać ich samodzielnie. Domowe sposoby na usuwanie włókniaków mogą doprowadzić do zakażenia i stanu zapalnego. 

Metody usuwania włókniaków

Włókniaki można usuwać, gdy jest taka konieczność. Stosuje się do tego kilka metod:

  • elektrokoagulacja (zabieg z użyciem prądu o wysokiej częstotliwości)
  • laser CO2
  • krioterapia miejscowa
  • zabieg chirurgiczny.

Dość popularna w gabinetach dermatologicznych jest krioterapia, czyli wymrażanie zmian za pomocą ciekłego azotu. Jest to zabieg bezpieczny także u kobiet w ciąży oraz dzieci. 

Gabinety dermatologii estetycznej polecają metodę, która nie pozostawia po włókniakach śladu, jest to laser CO2

Przy włókniakach o dużych rozmiarach często wskazana jest metoda chirurgiczna. Wycina się je po uprzednim znieczuleniu miejscowym, czasem wymagane jest założenie szwu.

CZYTAJ TAKŻE:

Czy witaminę D trzeba też przyjmować latem? Odpowiadamy

Pokrzywkę łatwo pomylić z ospą lub półpaścem. Tak ją rozpoznasz 

Jak rozpoznać, że to małpia ospa? Zwróć uwagę na tę wysypkę   

Najlepsza maść na problemy skórne. Warto mieć zawsze w apteczce 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL