Pokrzywka to nie tylko objawy skórne. Po czym ją rozpoznać?

Pokrzywka, czyli swędząca wysypka, może pojawić się m.in. w wyniku kontaktu z uczulającymi chemikaliami, pyłkami roślin, czy sierścią zwierząt. Zdarza się, że powstaje również po zjedzeniu niektórych produktów, np. truskawek czy pomidorów. Jak odróżnić pokrzywkę od innych chorób i jak ją leczyć? Poniżej znajdziesz porady na ten temat.

Pokrzywka - przyczyny

Pokrzywka to schorzenie skóry, które charakteryzuje się specyficzną wysypką. To również jeden z najczęstszych problemów skórnych, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Szacuje się, że pokrzywka przynajmniej raz pojawia się nawet u 20 proc. populacji. Zdecydowanie, bo nawet dwukrotnie, częściej narażone są na nią kobiety. 

Pokrzywka może być spowodowana wieloma czynnikami. U dużej części pacjentów zmiany są reakcją alergiczną. Dotyczyć to może zarówno alergii pokarmowych (np. po zjedzeniu pomidorów lub truskawek), jak i na chemikalia, pyłki roślin, sierść zwierząt, leki czy jad niektórych owadów. 

Reklama

Inne możliwe przyczyny pokrzywki to choroby infekcyjne, choroby tarczycy, czy niektóre choroby autoimmunologiczne, np. toczeń. Zdarza się również, że charakterystyczna wysypka powstaje w reakcji na konkretne czynniki. Chodzi m.in. o upał, promieniowanie słoneczne czy zimno. Nie każdy wie, że pokrzywka może powstawać także w wyniku silnego stresu.

Pokrzywka - objawy to nie tylko wysypka

Pokrzywka to przede wszystkim swędząca wysypka, która charakteryzuje się pojawieniem się na skórze różowego lub beżowego rumienia. U niektórych osób wystąpić mogą również bąble o nieregularnym kształcie, które przypominać mogą poparzenie skóry.

W szczególnych przypadkach zmianom towarzyszyć mogą inne objawy, np. osłabienie, zawroty głowy, kołatanie serca, nudności, wymioty i problemy z oddychaniem. W takim wypadku należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. Powyższe objawy mogą mieć bowiem związek z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu pacjenta.

Ze względu na przebieg, wyróżnić można dwa rodzaje pokrzywki. To pokrzywka ostra (zmiany pojawiają się nagle i ustępują stosunkowo szybko - maksymalnie w ciągu 6 tygodni) oraz pokrzywka przewlekła (zmiany na skórze utrzymują się dłużej niż 6 tygodni). U zdecydowanej większości pacjentów obserwuje się pokrzywkę ostrą.

Pokrzywka - jak odróżnić od innej wysypki?

Wiele osób ma problem z odróżnieniem pokrzywki i czasami myli ją z innymi chorobami, np. ospą. Warto pamiętać jednak, że w zdecydowanej większości przypadków pokrzywka ma charakter ostry, tj. pojawia się nagle i zwykle blednie lub całkowicie ustępuje w ciągu 24-48 godzin

Sytuacja może się nieco komplikować w przypadku pokrzywki przewlekłej, która trwać może nawet kilkanaście tygodni. W takim wypadku konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie odpowiednich badań dermatologicznych. Niestety, przyczyny pokrzywki przewlekłej są zwykle znacznie trudniejsze do zidentyfikowania. Szacuje się, że dokładną przyczynę udaje się ustalić jedynie u około 20 proc. chorych.

Pokrzywka - leczenie

Podstawowym sposobem leczenia pokrzywki jest wyeliminowanie czynnika powodującego uczulenie (np. określonych składników spożywczych czy produktów kosmetycznych). W przypadku, gdy pokrzywka jest niezwykle uporczywa, nawracająca lub przewlekła, stosuje się leki zmniejszające swędzenie i ewentualną opuchliznę. To m.in. desloratadyna, feksofenadyna, lewocetyryzyna, loratadyna, rupatadyna, bilastyna i cetyryzyna.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak rozpoznać, że to małpia ospa? Zwróć uwagę na ten wysypkę   

Wiadomo, gdzie pierwszy polski pacjent "złapał" małpią ospę. Strach będzie jechać na wakacje?

Najlepsza maść na problemy skórne. Warto mieć zawsze w apteczce 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama