Rząd przedłuża stan zagrożenia epidemicznego. Co to dla nas oznacza?

Już od 31 marca 2023 w życie wejdzie aktualizacja rozporządzenia w sprawie COVID-19, która jest dostępna na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Określa ona zasady bezpieczeństwa oraz ograniczenia na terenie całego kraju, które są bezpośrednio związane ze stanem zagrożenia epidemicznego. Jakie zmiany covidowe nas czekają? Sprawdziliśmy.

Przepisy obowiązują od 31 marca. Stan zagrożenia epidemicznego

Znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów, nakazów oraz ograniczeń związanych z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, zostało opublikowane 29 marca na stronach Rządowego Centrum Legislacji, a dokument trafił już do podpisu premiera.

Rozporządzenie określa, że stan zagrożenia epidemicznego zostaje przedłużony z 31 marca do 30 kwietnia 2023 roku.

Nowe rozporządzenie covidowe - co zawiera?

Nowe rozporządzenie zakłada, że aktualne zakazy, nakazy, a także ograniczenia obowiązujące od dnia 25 marca 2022 roku, będą aktualne do dnia 30 kwietnia 2023.

Reklama

Wprowadzono również modyfikację odnośnie podmiotu prowadzącego Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19.  Przestaje nią być Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, a rozporządzenie zmienia zapis na "jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia".

Przyczyny przedłużenia stanu zagrożenia epidemicznego

Uzasadnieniem przedłużenia stanu zagrożenia epidemicznego jest aktualnie odnotowywana liczba przypadków zakażenia wirusem Sars-CoV-2 oraz liczbą hospitalizacji z tego samego powodu. Kolejnym powodem jest zwiększona liczba zakażeń wirusem grypy, który również stanowi czynnik zagrażający sytuacji zdrowotnej ludności.

Uzasadnieniem jest również sytuacja w innych państwach, a w szczególności tych, które bezpośrednio graniczą z Polską.

Zaznaczono również, że "rozporządzenie nie wpływa na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców."

Jakie obowiązują obostrzenia?

Przypomnijmy, że najważniejszymi założeniami obostrzeń wprowadzonych z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego jest zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz w aptekach.


CZYTAJ TAKŻE:

Mijają trzy lata od ogłoszenia lockdownu w Polsce. Prof. Pyrć: "Byliśmy kompletnie nieprzygotowani"

RSV, grypa i covid w natarciu. Po czym poznać, z czym mamy do czynienia?

Po covidzie z 2020 roku nie ma śladu. To zupełnie inna choroba z innymi objawami

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: epidemia | COVID-19 | stan zagrożenia epidemicznego | koronawirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL