Wariant Lambda. Nowe badania: To wariant bardzo odporny na szczepionki

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego przedstawili wyniki nowych badań na temat wariantu Lambda koronawirusa. Jak zaznaczają, jest to wariant wysoce zakaźny i dużo bardziej odporny na szczepionki przeciw COVID-19 niż oryginalna wersja wirusa.

Wariant Lambda po raz pierwszy został wykryty w Peru w sierpniu ubiegłego roku. Z czasem stał się w tym kraju dominującym wariantem koronawirusa SARS-CoV-2. Obecnie rozprzestrzenia się w Ameryce Południowej. Do tej pory przypadki zakażeń Lambdą zgłoszono w sumie w 29 krajach, w tym w USA. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaklasyfikowała Lambdę jako "wariant zainteresowania". Jednak najnowsze ustalenia japońskich badaczy sugerują, że Lambda powinna stać się "wariantem niepokojącym". 

W artykule opublikowanym przed recenzją na bioRxiv (to witryna, która jest ogólnodostępnym repozytorium preprintów dla nauk biologicznych), naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego podają, iż w badaniach laboratoryjnych odkryli, że trzy mutacje w białku S (ang. spike; białku kolca) wirusa Lambda, znane jako RSYLTPGD246-253N, 260 L452Q i F490S, pomagają mu oprzeć się neutralizacji przez przeciwciała wywołane szczepionką przeciw COVID-19. Według badaczy dwie dodatkowe mutacje, T76I i L452Q, przyczyniają się do tego, że Lambda jest wysoce zakaźna.

Reklama

Chociaż nie jest jeszcze jasne, czy Lambda jest bardziej niebezpieczna od wariantu Delta, który zagraża obecnie populacjom w wielu krajach (w tym Polsce), starszy pracownik naukowy Kei Sato z Uniwersytetu Tokijskiego uważa, że "Lambda może być potencjalnym zagrożeniem dla ludzi". 

Badacze podkreślają, że obecna klasyfikacja WHO może sprawiać, że niektórzy będą traktować zagrożenie ze strony wariantu Lambda mniej poważnie, niż powinni.

Czytaj również:

Jak chronić się przed wariantem Delta? Wskazówki od ekspertów

Prof. Krzysztof Simon o ograniczeniach dla niezaszczepionych

Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie obostrzenia?

PAP/INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | szczepionka na covid | warianty koronawirusa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL