Co zamiast kanapek na drugie śniadanie? Co włożyć do śniadaniówki dla ucznia?

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, nie mniej ważne jest i drugie śniadanie. Dostarczenie organizmowi niezbędnej energii rano niesie za sobą wiele korzyści dla metabolizmu i mózgu. Wyzwaniem mogą być jednak śniadania na wynos. Co najlepiej przygotować do szkoły, by posiłek był zdrowy i jednocześnie smaczny? Wypróbuj nasze sprawdzone przepisy, dzięki którym przygotujesz rewelacyjne śniadania bez chleba, bo nie samymi kanapkami człowiek żyje.

Śniadanie do szkoły. Co jeść zamiast kanapek?

Posiłek do szkoły powinien być szybki i jednocześnie sycący. Jednym z najczęściej wybieranych śniadań są kanapki. Jednak klasyczna pszenna bułka z szynką i serem nie zaspokoi głodu na długo, a mocno podniesie poziom cukru we krwi. Nie każde dziecko lubi też kanapki, które często wracają niezjedzone do domu, a po całym dniu w plecaku nadają się już tylko do wyrzucenia. Na co więc postawić, by szkolne posiłki były urozmaicone i smacznie, a ich przygotowanie nie zajęło dużo czasu? 

Komponując śniadanie dla ucznia, należy pamiętać, by zawierało trzy kluczowe składniki:

Reklama

1. produkty  zawierające białko - składnik ten jest jednym z najważniejszych budulców w organizmie, zatem warto dbać o jego prawidłową podaż w diecie. Dodatkowo białko może zapewnić uczucie sytości na długi czas. Wobec tego warto postawić na twarożki, jogurty czy jajka, a także ser, mięso oraz strączki i orzechy 

2. produkty zawierające błonnik pokarmowy - mowa tu między innymi o płatkach zbożowych, pełnoziarnistym pieczywie czy warzywach. Błonnik nie tylko zapewnia sytość, ale również przeciwdziała zaparciom i obniża stężenie glukozy we krwi. 

3. świeże warzywa i owoce - dieta dzieci i młodzieży powinna zawierać odpowiednią ilość witamin i minerałów, która zapewni im prawidłowy rozwój. Najlepszym źródłem tego rodzaju elementów są warzywa i owoce. Składniki te mogą być zarówno składnikiem posiłku, jak i osobną przekąską – zdecydowanie lepszą od wysokokalorycznego batonika czy czekolady. Jeśli kupujesz dla dziecka tubki owocowe lub soki - pilnuj składu, nie powinny zawierać cukru ani sztucznych barwników. 

Co włożyć do śniadaniówki? Garść pomysłów na szybkie przekąski zamiast kanapek

  1. kabanosy o dobrym składzie 
  2. kawałki marchewki lub kalarepy z małym twarożkiem
  3. jogurt probiotyczny (bez cukru!)
  4. kawałki jabłka z masłem orzechowym 
  5. orzechy i bakalie
  6. kuleczki mozzarelli i małe pomidorki koktajlowe 
  7. kulki mocy (zmielone płatki owsiane z daktylami i kakao, uformowane w kulki)
  8. zboże ekspandowane z suszonymi owocami 
  9. pieczona ciecierzyca z przyprawami

Szybkie śniadanie do szkoły – tortilla pełnoziarnista z szynką, serem, pomidorem

Doskonałym przepisem na szybkie śniadanie do szkoły jest pełnoziarnista tortilla z dodatkiem smacznych składników. Placki można zrobić samemu bądź kupić gotowe. 

Do zrobienia dwóch porcji potrzebne będą: jeden placek tortilli pełnoziarnistej, dwa plastry szynki i sera, cztery plastry pomidora i sześć plasterków ogórka. Szynkę, ogórka i pomidora wkładamy do tortilli, przykrywamy serem, a następnie zawijamy placek i grillujemy na patelni do zarumienienia. Gotową tortillę można schować do pudełka razem z kilkoma pokrojonymi kawałkami marchewki w ramach szybkiej i zdrowej przekąski. 

Zdrowe drugie śniadanie do szkoły – jogurtowe placuszki

Jogurtowe placuszki z truskawkami i syropem klonowym to zdrowa propozycja na drugie śniadanie do szkoły. Przygotowuje się je w mgnieniu oka, a do ich wykonania potrzeba niewielu składników. Niezbędne są: 100 g jogurtu naturalnego, 1 jajko, 50 g mąki orkiszowej lub razowej, półtorej łyżeczki cukru, pół łyżeczki proszku do pieczenia, garść truskawek i syrop klonowy

Wszystkie składniki należy ze sobą dokładnie wymieszać, a następnie usmażyć je na nieprzywierającej patelni. Gdy placuszki będą zarumienione z dwóch stron, można przenieść je do pojemników na śniadanie. Na koniec wystarczy je polać niewielką ilością syropu klonowego oraz dodać sezonowe owoce, np. banany lub borówki.

Co zamiast kanapek do szkoły? Granola z jogurtem

Ciekawym pomysłem na śniadanie do szkoły, które z powodzeniem zastąpi zwykłe kanapki, jest granola z jogurtem. Do jej przygotowania niezbędny okazuje się słoiczek, w którym wygodnie będzie można spakować posiłek do plecaka. Potrzebne będzie około 100 g jogurtu naturalnego lub greckiego, oraz gotowa granola o dobrym składzie lub granola domowa. Do jej zrobienia potrzebne są płatki jaglane lub owsiane w proporcji pół na pół i mieszanka ulubionych bakalii i orzechów. Całość należy lekko posiekać, polać odrobiną miodu i podprażyć w piekarniku. Taką granolę można zrobić w większej ilości i przechowywać w szczelnym naczyniu nawet do dwóch tygodni. 

Przygotowując drugie śniadanie do szkoły, w słoiczku najpierw należy umieścić jogurt. Potem trzeba dodać granolę. Całość można dodatkowo zwieńczyć owocami, np. borówkami lub kawałkami banana albo śliwek. Nie zapomnij o tym, by spakować również łyżkę.

 

Drugie śniadanie do szkoły – marchewki z hummusem

Marchewki z hummusem to niezwykle szybki posiłek do szkoły, którego przygotowanie zajmuje kilka minut. Potrzebna będzie jedna większa marchew oraz dwie łyżki hummusu - czyli pasty z cieciorki. Hummus możesz kupić gotowy lub zrobić domowy, miksując ziarna ciecierzycy z puszki i pastę tahini przyprawiając solą pieprzem i czosnkiem.

A co z marchewką? Warzywo należy obrać i pokroić w paski. Do posiłku można jeszcze dodać kromkę pełnoziarnistego pieczywa. 

Śniadanie do szkoły – pełnoziarniste wytrawne muffiny

Do przygotowania ostatniego z przepisów potrzebny będzie pełnoziarnisty maka, mleko jaja i proszek do pieczenia i olej, a także ulubione dodatki: szynka, mozzarella w kulce oraz pomidor. Z tych składników powstaną pyszne muffiny, które z łatwością można szybko spałaszować na przerwie w szkole. 

Przygotowanie jest proste. W jednej misce zmieszaj składniki mokre: szklankę mleka, pół szklanki oleju rzepakowego i dwa jajka. W drugiej: półtorej szklanki mąki, szczyptę soli, łyżeczkę proszku do pieczenia oraz pokrojone w kostkę szynkę i pomidory, oraz nieco startego sera. Następnie połącz zawartość obu misek, a z powstałej masy upiecz babeczki (25 minut w 185 stopniach Celsjusza). Do muffinów możesz dodać też ulubione ziarna, zioła i inne dodatki np. oliwki lub fetę. 

Źródła: smaker.pl; hsph.harvard.edu.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak niejedzenie śniadania wpływa na organizm? Skutki odczujesz jeszcze tego samego dnia

Co na śniadanie bez chleba? Jedz tak, żeby schudnąć i pokonać insulinooporność

Śniadania na wynos, które poprawią twoją koncentrację

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL