Czy wszystkie owoce są zdrowe? Na te musisz uważać
Owoce to doskonałe źródło witamin i minerałów. Zawierają m.in. witaminy C i A, błonnik oraz potas. Zgodnie z zaleceniami Talerza Zdrowego Żywienia każdego dnia należy spożywać co najmniej jedną porcję owoców. Warto jednak zachować umiar. Owoce mają bowiem również pewne wady. Niektóre z nich cechują się wysokim indeksem glikemicznym i wysoką kalorycznością. Owoce mogą również negatywnie wpływać na nasze zęby. Jakich owoców należy więc unikać? Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje.
Nie ma wątpliwości, że owoce są zdrowe. Zawierają wiele witamin, przede wszystkim z grupy A, C i B. Owoce są również świetnym źródłem błonnika, który ma wiele prozdrowotnych właściwości. Warto wiedzieć, że zmniejsza on poziom cholesterolu, spowalnia wchłanianie węglowodanów oraz daje uczucie sytości, dzięki czemu nie sięgamy po inne przekąski.
Owoce zawierają również cenne przeciwutleniacze, które pozwalają zmniejszyć ryzyko wielu chorób. Badania naukowców ze Stanów Zjednoczonych wykazały, że codzienne spożywanie odpowiedniej ilości owoców zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca aż o 7 proc. To samo dotyczyć może m.in. udaru i cukrzycy typu 2. Nie bez przyczyny według Talerza Zdrowego Żywienia każdego dnia należy spożyć co najmniej jedną porcję owoców.
Niestety, poza szeregiem prozdrowotnych właściwości, owoce mają też pewne wady. Owoce, w przeciwieństwie do warzyw, należy spożywać w ograniczonej ilości. Dlaczego? Niektóre owoce charakteryzować się mogą wysokim indeksem glikemicznym. To wskaźnik, który określa tempo wzrostu poziomu glukozy we krwi w ciągu 3-4 godzin od spożycia danego produktu.
Wysoki indeks glikemiczny mają np. arbuz, ananas i daktyle suszone. Kolejna kwesta to zawartość cukrów prostych. Tutaj szczególnie warto wymienić ananasy, gruszki, czereśnie, winogrona i banany. Wiąże się z tym również duża kaloryczność, dlatego osoby będące na diecie powinny uważać i zachować umiar. Dwa duże banany to ponad 250 kcal, czyli tyle, ile kilogram kalafiora.
Trzecim czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, są alergie. Owoce są jednym z najsilniejszych alergenów. Ich spożycie skutkować może wysypką, której towarzyszyć może mrowienie, swędzenie czy obrzęk jamy ustnej. Opisywane objawy pojawiają się najczęściej po ok. 15-30 minutach od spożycia owoców. Najczęściej uczulają:
- banany,
- jabłka,
- kiwi,
- truskawki,
- cytrusy.
Nie każdy wie, że owoce mają wpływ również na nasze zęby. Dzieje się tak z powodu kwaśnych odczynów, które niszczyć mogą szkliwo. Doprowadzić do tego mogą m.in. jabłka (pH 3-3,5), truskawki (pH 3-4), pomarańcze (pH 3,5-4) i cytryny (pH 2-2,5).
Wiele osób obawia się owoców jeszcze z jednego powodu. Chodzi o opryski pestycydami, m.in. herbicydami, fungicydami czy insektycydami. Tutaj jednak należy być spokojnym. Wszelkie dopuszczone do sprzedaży produkty muszą spełniać europejskie normy, czyli Najwyższe Dopuszczalne Poziomy Pozostałości (NDP). Przed spożyciem należy jednak dokładnie umyć owoce.
Warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Wiele osób traktuje soki i koktajle jako alternatywę owoców. To nic złego, o ile sięgamy po naturalne soki. Wiele produktów dostępnych na rynku zawiera ogromne ilości cukru i sztucznych dodatków, dlatego najlepiej postawić na samodzielnie przygotowane napoje. W przypadku, gdy mimo wszystko zamierzamy zakupić tego typu produkty, warto dokładnie prześledzić ich skład.
CZYTAJ TAKŻE:
Jakie desery i słodycze można jeść na diecie?