Dobre na pamięć i wysokie ciśnienie. Pij pół szklanki dziennie lub jedz między posiłkami

Pestki granatu nie tylko dodają daniom koloru. Są skarbnicą zdrowia, bo w każdym czerwonym ziarenku kryje się wiele witamin i minerałów. Granat, zwany "rajskim owocem", a w starożytności "malum granatum", czyli "jabłkiem ziarnistym", jest jednym z najzdrowszych owoców, którym już przed wiekami raczyli się Grecy i Egipcjanie. Jakie właściwości ma granat i jak jeść pestki z granatu? Wyjaśniamy.

Granat - co to za owoc?

Granat właściwy (Punica granatum) to popularny owoc z rodziny krwawnicowatych wyróżniający się nie tylko nazwą, ale też wyglądem. Kształtem owoc ten przypomina jabłko, jednak z wierzchu pokryty jest skórzastą, purpurową łupiną. Wewnątrz znajdują się nasiona, które można dodawać do sałatek czy deserów. Jakie są właściwości granatu i dlaczego warto go jeść?

Pestki z granatu - właściwości

Granat to owoc, który obecnie można kupić praktycznie w każdym markecie. Znajdujące się wewnątrz soczyste pestki to prawdziwa skarbnica zdrowia. W każdym owocu jest ich jednocześnie bardzo dużo - od 400 w małych, do ok. 700 w dużych granatach.

Reklama

Owoce granatu wyróżniają się wysoką zawartością witamin i składników mineralnych. To doskonałe źródło witaminy K, witaminy C i kwasu foliowego. Znajdziemy w nich jednak także kwas pantotenowy, tiaminę, witaminę B6, witaminę E, ryboflawinę i niacynę. Są również źródłem potasu, wapnia, miedzi, cynku, manganu, żelaza i magnezu. Granaty są szczególnie bogate w przeciwutleniacze - przede wszystkim elagotaniny.

Dzięki licznym witaminom i minerałom sok z granatu wpływa zbawiennie na zdrowie, a także na wygląd zewnętrzny. Granat korzystnie oddziałuje m.in. na skórę, dbając o jej jędrność. Przyspiesza też gojenie się ran i łagodzi stany zapalne, które pojawiają się przy trądziku czy alergii.

Czytaj też: Jeden z najzdrowszych soków na świecie. Ochroni oczy, wesprze wątrobę, serce i skórę 

Na co pomagają pestki granatu?

Czy pestki granatu są zdrowe? Tak, są prawdziwą bombą minerałów i witamin, koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wykonany z nich sok zawiera cenne antyoksydanty, które pomagają usuwać toksyny z organizmu i opóźniają procesy starzenia komórek. 

Pestki granatu neutralizują też wolne rodniki odpowiedzialne za rozwój wielu chorób cywilizacyjnych. Amerykańscy naukowcy dowiedli ponadto, że sok z granatu może przyczynić się do zahamowania rozwoju nowotworu prostaty. Warto również stosować go w profilaktyce antynowotworowej.

Granat i pestki granatu pozytywnie oddziałują również na inne układy i narządy:

  • owoce granatu łagodzą stres i korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego. Polecane są zwłaszcza osobom nerwowym, zestresowanym, z problemami ze snem;
  • dzięki zawartości fitoestrogenów granaty polecane są kobietom cierpiącym z powodu bolesnych miesiączek. Owoce lub wykonany z nich sok powinny też pić kobiety w okresie menopauzy i z zespołem napięcia przedmiesiączkowego; 
  • granat pomaga obniżyć ciśnienie krwi i utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu;
  • granat korzystnie wpływa na pamięć, stąd jego spożywanie polecane jest osobom starszym;
  • owoce granatu pomagają zwalczyć stany zapalne i ból stawów, a także dbają o zdrowie jamy ustnej;
  • sok z granatu wspomaga trawienie i leczenie biegunki, nudności, wymiotów czy wrzodów;
  • zawarty w granacie mangan ułatwia wchłanianie żelaza i zmniejsza ryzyko rozwoju anemii;
  • dzięki wysokiej zawartości manganu spożywanie granatów może mieć pozytywny wpływ na libido i płodność.

Jak jeść pestki z granatu?

Pestki z granatu można jeść na surowo, traktując je jak zdrową przekąskę między posiłkami. Będą też idealnym dodatkiem do deserów, ciast czy sałatek - owoc ten jest bowiem zarówno słodki, jak i lekko cierpki w smaku. W dodatku pestki granatu wyróżniają się swoją charakterystyczną, mocno czerwoną barwą, dzięki czemu mogą być wspaniałą dekoracją przygotowanych potraw.

Z granatu można również zrobić sok. Zalecana ilość to pół szklanki dziennie. Można go też dodawać do herbaty.

Źródła: kobieta.interia.pl, vitapedia.pl

CZYTAJ TAKŻE: 

Polscy naukowcy dowiedli, że działa antyrakowo. Pij łyżeczkę przed posiłkiem 

Obniży cholesterol, uchroni od alzheimera, wymiecie toksyny. Wystrzegaj się tylko w jednym przypadku 

Odmładza, odchudza i wzmacnia serce. Ale powodów, by pić sok pomidorowy, jest więcej 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL