Polscy naukowcy dowiedli, że działa antyrakowo. Pij łyżeczkę przed posiłkiem

Dobroczynne właściwości soku z ziemniaka wykorzystywane były już w medycynie ludowej. Znachorka na dolegliwości żołądkowe, przejedzenie, zgagę czy tzw. odbijania zalecała pić sok ze startego surowego ziemniaka. Od kilku lat naukowcy potwierdzają w kolejnych badaniach, że sok z tej najpopularniejszej bulwy na świecie może również przegonić nowotwory. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Sok z ziemniaka remedium na nowotwory. Odkrycie naukowców

W 2012 roku naukowcy z Manchesteru odkryli w ziemniakach związki antybakteryjne, które mogą nie tylko leczyć problemy żołądkowe, ale także im zapobiegać. Niedawno także polscy badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) wykazali, że omawiamy sok ziemniaczany ma cenne właściwości prozdrowotne. Może się stać lekiem na różnego typu nowotwory. Co ciekawe nauka wie, jakim związkom ziemniak to zawdzięcza, ale mechanizm działania dalej pozostaje zagadką.

Sok z ziemniaka - właściwości zdrowotne

Już wcześniej wykazano, że sok z ziemniaka ma działanie:

Reklama
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwutleniające,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwcukrzycowe,
  • obniża poziom cholesterolu we krwi,
  • zapobiega nadciśnieniu,
  • pomaga w walce z otyłością.

Ziemniaki są bogactwem potasu, żelaza i witaminy C. Mają wysoką wartość odżywczą i niskie stężenie sodu. Ale trzeba by zjeść kilka kilogramów ziemniaków, żeby uzyskać efekt odpowiadający wypiciu szklanki soku z  ziemniaków.

Sok z ziemniaków - na co pomaga?

Oryginalnym odkryciem zespołu poznańskiego jest wykazanie korzystnego działania soku z ziemniaka w przypadku nowotworów oraz nieswoistych zapaleń jelit (IBD), takich jak choroba Leśniowskiego‑Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita. Mniejszą jego efektywność wykazano wobec wrzodów żołądka powodowanych przez Helicobacter pylori. Nasi naukowcy opracowali nawet produkty spożywcze, takie jak chleb, makaron, pasztety, kiełbasa, a nawet napoje, które wzbogacone sokiem z ziemniaka u pacjentów chorych na IBS, powodowały obniżenie białka CRP, który jest ważnym wskaźnikiem stanu zapalnego.

Za toksyczne działanie soku ziemniaczanego na komórki nowotworowe układu pokarmowego odpowiadają solanina i chakonina. Normalnie związki te są toksyczne dla człowieka, dlatego ziemniaki poddajemy obróbce cieplnej. Jednak w małej dawce wykazują one właściwości prozdrowotne.

Sok z ziemniaka zawiera również witaminę C i liczne związki przeciwutleniające, które zwalczają wolne rodniki, przez co zapobiegają uszkodzeniom DNA, czyli  indukcji procesu nowotworzenia. Większość przeciwutleniaczy jest bardzo wrażliwa na obróbkę cieplną czy długotrwałe przechowywanie, a sok z ziemniaka - przeciwnie. Poznańscy naukowcy wykazali, że wysoka temperatura podnosi jego wartość antyoksydacyjną.

Sok z ziemniaka dla urody

Świeży sok z ziemniaka można również wetrzeć w skórę głowy, wówczas niszczy drożdżaki odpowiedzialne za powstawanie łupieżu oraz poprawia wygląd samych włosów. Ponadto przyspiesza wzrost włosów i hamuje ich wypadanie. Jeśli do soku dodać olej arganowy albo jajko, otrzymamy pielęgnacyjną maseczkę, która nałożona na włosy poprawi ich wygląd - włosy nabiorą połysku.

Sok z ziemniaka z dodatkiem kilku kropel cytryny pomoże natomiast w pozbyciu się przebarwień na skórze. Ponadto dobrze sprawdzi się też jako tonik do twarzy. Ma działanie nawilżające i oczyszczające. Zmniejsza też tzw. worki pod oczami.

Sok z ziemniaków - jak zrobić, przepis

Należy podkreślić, że sok z ziemniaka wykazuje dużo silniejsze działanie prozdrowotne niż zawarte w nim związki rozpatrywane pojedynczo. Jakie ziemniaki zastawać? Nie należy używać ziemniaków zielonych. Zawierają one solaninę, niebezpieczną dla zdrowia ludzkiego. Do produkcji soku nie używa się też ziemniaków, które kiełkują. Najlepiej wybrać ziemniaki pochodzące z upraw, które nie były poddawane opryskom chemicznym.

Przepis na sok z ziemniaka jest bardzo prosty. Wystarczy obrać 3 surowe ziemniaki, zetrzeć je na tarce i wycisnąć sok np. przy pomocy sitka. Płyn można dodać do innego ulubionego soku i wypić w tej formie. Można też do soku z ziemniaka dodać sok z cytryny i/lub bazylię. Jeśli nie musisz uważać na cukier można sok z ziemniaka połączyć z łyżką ulubionego miodu. Dla wygodnych istnieje opcja z przepuszczeniem surowego ziemniaka przez sokowirówkę. 

Sok z ziemniaka można też kupić. W sklepach ze zdrową żywnością za gotowy sok z ziemniaka musimy zapłacić od 30 do 40 złotych. Poznańscy badacze sok suszą i zatężają, więc koncentracja dobroczynnych substancji w ich preparatach jest bardzo wysoka. Na tyle duża, żeby zaobserwować efekty terapeutyczne.

Sok z ziemniaka - dawkowanie

Zaleca się picie po jednej łyżce soku, przed posiłkiem, trzy raz dziennie, nie dłużej niż dziewięć dni. 

Sok z ziemniaka przyniesie organizmowi najwięcej korzyści, gdy zostanie spożyty w ciągu 20 minut od przygotowania. Można sok przechowywać w lodówce, ale nie dłużej niż dwa dni.

Sok z ziemniaka u osób ze zdiagnozowaną chorobą wrzodową żołądka może być stosowany nawet do 4 razy dziennie przez kilka miesięcy, w ilości połowy filiżanki soku z ziemniaków. Jest to terapia wspomagająca leczenie choroby.

Sok z ziemniaka - przeciwwskazania

Nie wszyscy mogą stosować sok z ziemniaka. Przeciwwskazaniem są np. cukrzyca i obniżona kwasowość żołądka. Skutki uboczne mogą się pojawić w wyniku nadmiernego spożywania lub nieprawidłowego przechowywania soku z ziemniaka. Nudności, wymioty i biegunka to objawy zatrucia wspomnianymi wyżej glikoalkaloidami. Jeśli masz tendencję do powstawania gazów w jelitach, powinieneś uważać ze spożyciem soku z ziemniaka. Powoduje on dodatkowo procesy fermentacyjne i nasila powstawanie gazów.

CZYTAJ TAKŻE:

Sensacyjne odkrycie polskich badaczy. Prosty sposób na unikniecie raka  

Dieta antysmogowa ratuje i wydłuża życie. Jedz konkretne produkty 

Dlatego warto pić sok z granatu? Skorzystają nie tylko osoby z cukrzycą

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL