Czy udar może być związany z grupą krwi? Te osoby są narażone

Grupa krwi, jak pokazały liczne badania, może być powiązana ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na niektóre choroby. Istnieją również potwierdzenia na to, że odpowiednio dopasowana dieta właśnie do grupy krwi, może poprawiać samopoczucie oraz stanowić swego rodzaju profilaktykę. Najnowsze badania wskazują również, którzy pacjenci są najbardziej narażeni na udar mózgu a ich cechą wspólną jest właśnie to, jaką mają krew.

Grupa krwi i jej wpływ na organizm

W zależności do typu białek, jakie znajdują się na powierzchni czerwonych krwinek, rozróżniamy grupę krwi A, B, AB oraz 0. Chociaż grup krwi jest zdecydowanie więcej, a w ostatnim czasie doszło do odkrycia nowej grupy Er, to wciąż właśnie te cztery grupy są kluczowe dla lekarzy.

Znajomość grupy krwi jest istotna nie tylko z punktu widzenia przeszczepów narządów wewnętrznych, przetaczania krwi w przypadku ciężkich chorób czy urazów z dużą jej utratą, ale również z uwagi na fakt, że coraz częściej dochodzi do odkrywania związku między grupą krwi a ryzykiem konkretnych chorób.

Reklama

Choroby zapisane w grupie krwi

Badania nad zależnością między chorobami, a poszczególną grupą krwi udowodniły, że osoby z grupą krwi A mają aż 20 proc. większą szansę na zachorowanie na raka żołądka, choroby układu oddechowego, w tym raka płuc, a także astmę.

Osoby z grupą krwi B charakteryzują się nadmierną reakcją na stres, na skutek której dochodzi do nadmiernego wydzielania się kortyzolu. To z kolei sprawia, że znajdują się w grupie ryzyka chorób zakrzepowych,  dysfunkcji w obrębie układu pokarmowego oraz wydzielniczego.

Na nowotwory i choroby układu odpornościowego, zgodnie z badaniami, najczęściej zapadają pacjenci z grupą krwi AB. To właśnie u nich najczęściej rozwija się rak żołądka w porównaniu z pacjentami, którzy mają inną grupę krwi.

Pacjenci z grupą krwi 0 częściej cierpią z powodu niestrawności oraz wrzodów żołądka ze względu na zwiększoną podatność zakażenia bakterią Helicobacter pylorii. Osoby te są najbardziej odporne na stres, a także są w grupie niewielkiego ryzyka chorób naczyń krwionośnych oraz chorób układu nerwowego.

Grupa krwi a udar mózgu

Niedawno naukowcy z University of Maryland School of Medicine dokonali kolejnego odkrycia, który ma związek z grupą krwi i udarem mózgu. Przeanalizowali profile genetyczne ludzi w przedziale wiekowym 18-59 lat. Ponad 600 tys. osób stanowiło grupę kontrolną, a czynniki determinujące udar mózgu były analizowane na postawie 17 tys. osób po przebytym przedwczesnym udarze mózgu, czyli przed ukończeniem 60. roku życia.

Badania dowiodły, że wśród pacjentów po przebytym przedwczesnym udarze, większa ich część miała grupę krwi A, niż grupę krwi 0. Okazało się, że grupa krwi A zwiększa ryzyko udaru aż o 16 proc. u osób przed sześćdziesiątką, natomiast po ukończeniu 60. roku życia zaledwie o 5 proc. Tym samym odnotowano, że u osób z grupą krwi 0 ryzyko to jest o 12 proc. mniejsze przed 60. rokiem życia, a po tym wieku o 4 proc. mniejsze.

Dlaczego jedni są narażeni bardziej, inni mniej?

Naukowcy ustalają, co stoi za tym, że pacjenci z grupą krwi A częściej są ofiarami udaru mózgu. Wstępnie zakłada się, że przyczyną mogą być czynniki krzepnięcia krwi, które ogrywają kluczową rolę w tworzeniu się skrzepów oraz odpowiadają za naczynia krwionośne.

Inne badania naukowe, przeprowadzone przez  Uniwersytet medyczny Maryland w Baltimore, kierowane przez prof. Stevena J. Kittnera udowodniły, że istnieje związek między stylem życia a narażeniem na przedwczesny udar mózgu. W badaniach tych potwierdzono, że kobiety przed 50. rokiem życia, o innej grupie krwi niż 0, przyjmujące doustną antykoncepcję oraz palące papierosy - są dwukrotnie bardziej narażone na udar. Kobiety, które paliły ale nie przyjmowały doustnej antykoncepcji - aż trzykrotnie bardziej, a te, które nie paliły lecz przyjmowały antykoncepcję - miały czterokrotnie większe ryzyko zachorowania.

Grupa krwi nie jest jedynym czynnikiem narażającym na udar

Jak podkreślają naukowcy to nie grupa krwi bezpośrednio wpływa na prawdopodobieństwo dostania udaru mózgu, a styl życia. Chociaż osoby z grupą krwi A są bardziej narażone, to jednak inne czynniki pacjenci są w stanie modyfikować lub całkowicie je wyeliminować.

Do czynników zwiększających ryzyko udaru mózgu zalicza się przede wszystkim palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, nadwagę i otyłość a także nadmierne spożywanie alkoholu. Jako, że są to czynniki na które pacjenci mają bezpośredni wpływ, to właśnie na nich - zdaniem badaczy - powinni się najbardziej skoncentrować. 

Zdrowa i zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna a także ostawienie używek przyczynia się do zmniejszenia ryzyka udaru mózgu niedokrwiennego jak i krwotocznego.

CZYTAJ TAKŻE:

Takie są objawy udaru niedokrwiennego mózgu

Jakie są przyczyny wysokiego cholesterolu we krwi?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: grupa krwi choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL