Ciśnieniomierz pokazał za dużo? Tak szybko i naturalne wyregulujesz ciśnienie

Wysokie ciśnienie to popularny problem, który często jest lekceważony. Przez to, że schorzenie może występować bezobjawowo, wiele osób nawet nie wie, że na nie cierpi. Niezwykle ważne są zdrowe nawyki, które pomagają obniżyć ciśnienie. Poznaj sposoby, które pozwolą natychmiastowo i długofalowo poradzić sobie z dolegliwością. Miej na uwadze, że poniższe sposoby powinny być traktowane jako wspomaganie leczenia zleconego przez lekarza, ale nie mogą go zastąpić. Domowe sposoby obniżania ciśnienia mogą posłużyć osobom, z rzadkimi epizodami nieznacznie podniesionego ciśnienia.

Nieleczone wysokie ciśnienie tętnicze (hipertensja) prowadzi do chorób serca i nerek oraz schorzeń układu krwionośnego. Dlatego niezwykle ważne jest wprowadzenie właściwych nawyków jak najszybciej. Poznaj naturalne sposoby, które pomogą ci w obniżeniu ciśnienia.

Dieta obniżająca ciśnienie

Pierwszą rzeczą, którą należy wprowadzić w życie, kiedy walczymy z nadciśnieniem, jest właściwa dieta. Ważne jest wyeliminowanie produktów podnoszących ciśnienie. Listę produktów podnoszących ciśnienie otwiera sól i słone przekąski, przetworzona żywność, słodycze, czerwone mięso oraz alkohol. Dieta, która chroni przed nadciśnieniem, jest jednym z najzdrowszych sposobów żywienia, zalecanym także osobom, które mają prawidłowe wartości ciśnienia. To tzw. DIETA DASH - która można podsumować tak: mało soli, dużo warzyw, pełnego ziarna i chudego białka.

Reklama

Co zrobić, by obniżyć ciśnienie?

Lekarze pacjentom z hipertensją zalecają zrzucić zbędne kilogramy. Wystarczy schudnąć 5 proc. swojej masy ciała, aby zobaczyć niższe wartości ciśnienia na ciśnieniomierzu. Schudnięcie może pomóc nie tylko w obniżeniu ciśnienia, ale też oddali widmo groźnych chorób układu krążenia - miażdzycy, zawału czy udaru.

Warto również rzucić palenie, ponieważ jego długofalowym skutkiem są choroby układu krwionośnego. Zarówno czynne, jak i bierne palenie może przyczynić się do wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Po wypaleniu papierosa natychmiastowo wzrasta ciśnienie krwi.

Jak szybko obniżyć ciśnienie bez tabletek?

W walce z nadciśnieniem bardzo pomocny jest ruch - najlepiej o średnim poziomie natężenia. Jest to jeden z najszybszych i najbezpieczniejszych sposobów na doraźne obniżenie wartości ciśnienia tętniczego.

Ciśnieniomierz pokazał więcej niż 135/85? Wyjdź na godzinny spacer, najlepiej wśród drzew. Badania pokazują, że spacer w otoczeniu zieleni obniża ciśnienie natychmiastowo i przyczynia się też do uregulowania wartości ciśnienia w przyszłości. 

Regularny ruch jest też gwarantem zdrowego serca. Ćwiczenia aerobowe, jazda rowerem, pływanie, nordic walking lub truchtanie mogą znacząco wpłynąć na obniżenie ciśnienia. Należy jednak uważać na ćwiczenia izometryczne, jak podnoszenie ciężarów. Mogą one podnosić ciśnienie.

Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi? Weź kąpiel

Na wysokie ciśnienie negatywnie wpływa stres. Hormony, które się wydzielają pod jego wpływem, przyspieszają puls oraz podnoszą ciśnienie. Ciągłe napięcie może obciążać serce i pogarszać stan zdrowia. Niezwykle ważne jest radzenie sobie ze stresem oraz relaks.

Sposobem, który może szybko i skutecznie polepszyć samopoczucie osoby z wysokim ciśnieniem jest ciepła kąpiel. Wpływ wysokiej temperatury rozszerza naczynia krwionośne i rozluźnia tętnice. Kąpiel powinna trwać ok. 20-30 minut. Dodanie do niej soli morskiej, soli EPSOM lub olejków zapachowych może dodatkowo rozluźnić nas i obniżyć poziom stresu.

Zbyt wysokie ciśnienie? Oddychaj!

Właściwy relaks jest niezwykle ważny. Warto znaleźć sposoby, które pomagają nam sobie z nim poradzić. Słuchanie relaksującej muzyki, kolorowanie albo pielęgnacja ciała nie tylko są przyjemne, ale również skutecznie odrywają nas od stresogennych sytuacji oraz nieprzyjemnych uczuć, przez co mogą pozytywnie wpłynąć na nadciśnienie.

W walce ze stresem pomagają także ćwiczenia oddechowe. Niezwykle proste i skuteczne jest oddychanie przy pomocy liczby siedem. Niech wdech trwa siedem sekund. Przytrzymaj powietrze przez kolejne siedem sekund, a następnie niech wydech trwa siedem sekund. Weź siedem takich oddechów.

Jakie produkty obniżają ciśnienie?

W swojej diecie warto uwzględnić produkty oraz zioła, których regularne przyjmowanie obniży ciśnienie we krwi. Dieta powinna być bogata w witaminy i minerały, które wspierają właściwe funkcjonowanie organizmu. Dla ciśnieniowców szczególnie ważne jest przyjmowanie właściwej ilości potasu.

Dieta na nadciśnienie powinna uwzględniać, takie owoce i warzywa, jak banany, pomidory, rzodkiew, marchew, buraki (w tym sok z buraka) oraz czosnek. Niezwykle ważne są także przyprawy — bazylia, pietruszka, kardamon i cynamon oraz imbir i kminek.

W walce z nadciśnieniem pomagają zioła — lawenda, moringa, głóg, jemioła, tymianek, pokrzywa. Wystarczy, że regularnie będziesz pił napary z ich dodatkiem, a będziesz miał większe szanse na prawidłowe ciśnienie tętnicze.

UWAŻAJ jeśli przyjmujesz leki na ciśnienie - ich połączenie z ziołami może być niekorzystne dla zdrowia, dlatego koniecznie skonsultuj się w tej sprawie z kardiologiem. 

Pamiętaj także, że bardzo wysoka wartość ciśnienia, lub podwyższone ciśnienie nawracające lub notowane przewlekłe NIE może być leczone domowymi sposobami, wymaga pilnej konsultacji z lekarzem i wprowadzenia leczenia farmakologicznego. 

CZYTAJ TAKŻE:

Na nadciśnienie, otyłość i depresję stosuj kąpiele leśne. Darmowa terapia na zdrowie 

Nietypowe objawy podwyższonego ciśnienia. Obserwuj w nocy i rano

Nowy hit medycyny alternatywnej. Byliśmy na szkoleniu z totalnej biologii

Najnowsze badania pokazują, że picie wody z kranu może obniżyć poziom inteligencji

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama