Jedna jej filiżanka to jak 10 filiżanek zwykłej zielonej herbaty. Matchę pij zamiast kawy

Najpierw zachwyca kolorem, potem charakterystycznym, intensywnym smakiem, a na koniec właściwościami. Matcha to napój, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Niektórzy chętnie zamieniają filiżankę czarnej kawy na filiżankę zielonego napoju. Ale czy matcha może równać się z kawą? Czy warto po nią sięgać? Jak jej spożywanie wpływa na organizm? Sprawdzamy.

Czym właściwie jest matcha?

Matcha to sproszkowana zielona herbata. Produkowana jest z wysokiej jakości krzewów herbacianych (Camelia sinensis), odmiany Tencha, które na kilka tygodni przed zbiorem są osłaniane przed słońcem. Dzięki temu zabiegowi roślina jest w stanie wyprodukować więcej aminokwasów i związków bioaktywnych. 

Matchę wyróżnia m.in. duża zawartość przeciwutleniaczy, które chronią komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, spowalniają naturalne procesy starzenia i zmniejszają ryzyko wystąpienia groźnych chorób. Ze względu na swój unikalny skład chemiczny i smak, właściwości wyjątkowe na tle innych napojów herbacianych, matcha uznawana jest za herbatę najwyższej jakości.

Reklama

Spożywanie matchy niesie za sobą szereg korzyści. Niektórzy piją matchę od czasu do czasu, inni sięgają po nią codziennie, zastępując w ten sposób kawę. Czy to dobra alternatywa dla tradycyjnej kawy? Jakie właściwości ma matcha?

Matcha to bogactwo przeciwutleniaczy

Matcha jest szczególnie bogata w związki o właściwościach przeciwutleniających, co wynika ze specjalnego sposobu uprawy. Jest źródłem m.in. flawonoidów i fenoli. Do związków fenolowych należą katechiny. Wskazuje się, że mają one większą zdolność przeciwutleniającą niż np. witamina C. Najsilniejszą z katechin występujących w matchy jest epigallokatechina-3galusan (EGCG). Jedna filiżanka matchy ma dostarczać tylu przeciwutleniaczy co 10 filiżanek zwykłej zielonej herbaty. Bogata w przeciwutleniacze jest także kawa. Pijąc więc matchę zamiast kawy, też dostarczymy organizmowi cennych związków.  

Matcha to także kofeina

Matcha, podobnie jak inne napoje herbaciane, zawiera także kofeinę. Jej poziom zależy jednak m.in. od pory zbioru i wieku liści, warunków pogodowych w okresie wegetacji czy sposobu parzenia. Zawartość kofeiny w matchy jest wyższa w porównaniu do innych zielonych herbat. A jak wypada w zestawieniu z kawą? "Stwierdzono, że zawartość kofeiny w herbatach zielonych mieści się w przedziale 11,3-24,67 mg/g, natomiast w matchy waha się od 18,9 do 44,4 mg/g. Dla porównania większość ziaren kawy będzie zawierać 10-12 mg kofeiny/g ziaren" - czytamy w jednym z naukowych opracowań na temat matchy. 

Kofeina z matchy jest uwalniana stopniowo, co sprzyja utrzymaniu stanu koncentracji i nie powoduje nagłego spadku energii po kilku godzinach od spożycia. Dzieje się tak za sprawą L-teaniny. Matcha może być dobrą alternatywą m.in. dla tych osób, kto pragną zastrzyku energii, ale są szczególnie wrażliwe na kofeinę.

Matcha koi nerwy

Wspomniana L-teanina, która zmniejsza pobudzenie organizmu wywołane kofeiną, wykazuje działanie neuroprotekcyjne, uspokajające, odprężające, stabilizujące nastrój, utrzymujące czujność umysłową, poprawiające sen. Za sprawą tego składnika po wypiciu filiżanki matchy odczujemy przypływ energii, ożywienie umysłu, ale także będziemy spokojniejsi.

Inne zalety matchy

Jakie jeszcze właściwości przypisuje się matchy?

  • Matcha obfituje w związki wykazujące właściwości przeciwnowotworowe. Na pierwszy plan wysuwają się katechiny i EGCG. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono, że EGCG hamuje wzrost komórek nowotworowych, a nawet uruchamia ich program samozniszczenia. Spożywanie większych ilości EGCG może przyczynić się m.in. do zmniejszenia częstości występowania raka jelita grubego - zwracają uwagę badacze.
  • Matcha może zmniejszyć stan zapalny w organizmie.
  • Niektóre badania sugerują, że spożywanie zwykłej zielonej herbaty, która ma podobny profil składników odżywczych do matchy, może działać ochronnie na mięsień sercowy i chronić przed chorobami serca. Może redukować ciśnienie tętnicze, obniżać poziom cholesterolu, eliminować negatywne skutki m.in. palenia papierosów.
  • Matcha może obniżać poziom glukozy we krwi. Dodatkowo zawartość EGCG hamuje trawienie skrobi, zapobiegając nagłemu uwalnianiu glukozy w przewodzie pokarmowym.
  • Niektóre badania wykazały, że matcha może zapobiegać uszkodzeniom wątroby i zmniejszać ryzyko chorób wątroby. Potrzebne są jednak dodatkowe badania.
  • "Spożycie EGCG poprawia funkcje poznawcze, poprawia wrażliwość na insulinę i zmniejsza produkcję beta-amyloidu w mózgu, redukując w ten sposób stany zapalne układu nerwowego i zapobiegając neuropatologiom związanym z chorobami neurodegeneracyjnymi, w tym chorobą Alzheimera" - wskazują eksperci.
  • Spożywanie herbaty matcha może przyczynić się do redukcji masy ciała, także ze względu na obecność EGCG. Może znacznie przyspieszyć proces spalania tłuszczu.
  • EGCG promuje również zdrowie zębów. Hamuje m.in. rozwój bakterii próchnicotwórczych i wykazuje korzyści dla dziąseł. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono także, że matcha skuteczniej redukuje nieświeży oddech niż mięta, guma do żucia czy olej z nasion pietruszki.

Źródła:

Health Benefits and Chemical Composition of Matcha Green Tea: A Review, Joanna Kochman, Karolina Jakubczyk, Justyna Antoniewicz, Honorata Mruk, Katarzyna Janda, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7796401/.

https://www.healthline.com/nutrition/7-benefits-of-matcha-tea.

CZYTAJ TAKŻE: 

Idealna dla sercowców i osób, które chcą schudnąć. Pij zamiast czarnej kawy

Lepsza arabica czy robusta? Na to zwróć uwagę, wybierając rodzaj kawy

Podnosi odporność, odchudza i odmładza. Zdrowotne właściwości białej herbaty

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: herbata matcha właściwości | co zamiast kawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL