Lepsza arabica czy robusta? Na to zwróć uwagę wybierając rodzaj kawy

Parzona, rozpuszczalna, z ekspresu czy zbożowa – kawa ma swoich zwolenników i wielu z nas rozpoczyna dzień właśnie od filiżanki aromatycznego napoju. Wybierając kawę ziarnistą czy mieloną, warto zwracać uwagę na to, z jaką odmianą mamy do czynienia. Między arabicą a robustą jest sporo różnic, i nie tylko o kształt ziaren chodzi. W zależności od tego, czy w kawie poszukujesz dobrego smaku czy sporej dawki kofeiny – wybór powinien być przemślany.

Arabica i robusta - krótka historia kawy

Arabica i robusta to rodzaje kaw ziarnistych, z czego ta pierwsza powstała na skutek mieszania dwóch rodzin: Coffeacanephora (robusta)  i Coffeaeugenioides.

Chociaż robusta była pierwsza, to większą część rynku kawowego zajmuje na ten moment arabica. Hodowanych jest ponad 140 jej odmian - zarówno naturalnie, jak i laboratoryjnie - podejmuje się jej hodowlę oraz dalsze krzyżowanie.

Ponad 60 krajów hoduje w tej chwili kawę, a z uwagi na zmianę warunków klimatycznych, na jej uprawę decydują się kolejne.

Robusta jest łatwiejsza w uprawie, nie ma tak dużych wymagań, jak arabica, ma charakterystyczny smak i aromat, a ze względu na łatwość jej hodowania i produkowania - uznawana jest czasem za "gorszą". Czy słusznie?

Reklama

Czym różnią się ziarna kawy?

Podstawowa różnica między kawą robusta a arabica to wygląd ziarna. Robusta ma owalne ziarna z prostą bruzdą pośrodku. Arabica jest zdecydowanie bardziej podłużna, a bruzda przebiegająca przez ziarno jest zakrzywiona.

Cena kaw - która kawa jest tańsza?

Cena kawy jest uzależniona od wielu czynników: odmiany czy kraju pochodzenia.

Za kilogram arabiki pochodzenia kolumbijskiego czy panamskiego można zapłacić nawet 2 tys. dolarów za kilogram. Podobnie jednak kształtują się ceny robusty wysokiej jakości.

Ceny kaw są porównywalne, jeśli chodzi o średnią klasę ziarna, choć także zależne od kraju uprawy.

Rodzaje kawy a ich smak i aromat

Tutaj rozpoczynają się największe różnice między kawą robusta a arabica. Z uwagi na smak i aromat tej pierwszej, rozpoczęto "eksperymentowanie" z tą drugą - by smak kawy był łagodniejszy i dostosowany do różnych gustów.

Robusta to kawa o intensywnym smaku - jest wyrazisty, gorzki i pozostawia cierpki posmak po jej wypiciu. Jej smak opisywany jest także jako "ziemisty", a kawa parzona z robusty jest mniej aromatyczna. Każda odmiana robusty smakuje podobnie i nie różnią się od siebie po względem zapachu czy smaku.

Arabica z kolei jest kawą zawierającą w sobie wiele nut - owocowych, kwiatowych. W zależności od odmiany i kraju pochodzenia, może mieć mniej lub bardziej wyrazisty smak i aromat. Smak i zapach kawy wynika również z różnych sposobów palenia ziaren arabiki. To, co cechuje także arabikę to fakt, że to właśnie ta odmiana pozostawia kwaśny posmak.

Kofeina w kawie - która ma więcej?

Wybór kawy uzależniony powinien być od tego, czy zależy nam na smaku i aromacie kawy czy na jej właściwościach pobudzających. Jeśli w kawie poszukujemy dawki energii, warto zdecydować się na robustę, która w swoich ziarnach zawiera nawet dwa razy więcej kofeiny, niż ziarna arabiki.

Arabica i robusta - która lepsza?

Na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Wiele zależy od upodobań smakowych i od tego, co w kawie jest dla nas najważniejsze. Smak? Zapach kawy? A może jej intensywność? Arabica jest dobrym wyborem dla tych osób, które nie przepadają za mocnym, gorzkim, orzechowym smakiem kawy, a bardziej gustują w delikatnym posmaku. Jest też lepsza dla tych, którzy kawę piją z dodatkami - mlekiem, cukrem czy przyprawami. 

Robusta zdecydowanie wygrywa, jeśli chodzi o działanie pobudzające i jest lepszym wyborem dla tych, którzy kawę piją dla smaku i aromatu prawdziwej kawy - bez dodatkowych aromatów oraz dodatków w napoju. 

CZYTAJ TAKŻE:

Kawa przedłuża życie i chroni serce. Pij tylko taką!!

Cztery rady eksperta od długowieczności. To robi każdego dnia

Herbata stulatków z niebieskich stref. Przygotujesz z trzech składników

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kawa | picie kawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL