Najzdrowszy zamiennik kawy. Pobudza, odchudza i wspiera mózg

Jej kwaskowy i cierpki smak może zniechęcać. Warto się jednak do niego przekonać. Guarana ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie oraz wygląd. Odkryj jej właściwości i dowiedz się, jaki może mieć wpływ na nasze ciało.

Co to jest guarana?

Guarana to jeden z najbardziej wartościowych zamienników kawy. Nie tylko pobudza organizm, ale także pozytywnie wpływa na procesy, które w nim zachodzą. 

Guarana pochodzi z Afryki Środkowej i Południowej. To roślina pnąca, która spokrewniona jest z liczi i owocem longanu. Guarana ma duże liście oraz drobne białe kwiaty, które zebrane są w kwiatostany. Owoce guarany są czerwone i skrywają w sobie czarne nasiona, pokryte białą otoczką. To właśnie one są najcenniejszą częścią rośliny, którą poddaje się obróbce. Mają gorzki, lekko kwaskowaty smak. Dlaczego warto się do niego przekonywać?

Reklama

Jakie właściwości ma guarana?

Największą zaletą nasion guarany jest wysoka zawartość substancji o właściwościach stymulujących i antyoksydacyjnych. Są to m.in.: metyloksantyny, taniny, saponiny, polisacharydy, skrobie, tłuszcze i cholina. Guarana zawiera również flawonoidy.

Profil antyoksydacyjny guarany jest bardzo podobny do zielonej herbaty. Oznacza to, że neutralizuje wolne rodniki i chroni nasze komórki przed uszkodzeniami. Dzięki temu zwalnia proces starzenia, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i nowotworów.

Do metyloksantyn, które można znaleźć w guaranie, należy kofeina. Nasiona rośliny mają jej całkiem sporo. To przez nią guaraną stała się często spotykanym składnikiem napojów energetycznych. Oprócz właściwości pobudzających ma także inne zalety.

Jak działa guarana?

Najpopularniejszą przyczyną przyjmowania guarany jest walka ze zmęczeniem i chęć poprawienia koncentracji. Jako źródło kofeiny, nasiona stanowią dobrą alternatywę dla kawy. Dodatkowo polepszają pamięć i wydajność umysłową.

Guarana może być suplementem przydatnym w walce z nadwagą. Jej spożycie przyspiesza metabolizm, dzięki czemu organizm spala więcej kalorii. Badanie udowodniły także, że jej spożycie hamuje powstawanie komórek tłuszczowych, przez tłumienie ekspresji odpowiedzialnych za to genów.

Przez wysoką zawartość tanin guarana pomaga w przypadku problemów żołądkowych. Działa ściągająco na błony śluzowe i uszczelnia je, co skutkuje przeciwdziałaniu biegunkom. Kofeina z kolei jest naturalnym środkiem przeczyszczającym. Stymuluje perystaltykę jelit.

Guarana może także pomóc w trosce o wygląd od zewnątrz. Często dodawana jest do kosmetyków i suplementów diety skierowanych na walkę z cellulitem i starzeniem się skóry. Przez silne właściwości przeciwutleniające i antybakteryjne wpływa na zwiększoną produkcję kolagenu, dotlenienie komórek i ich odżywienie.

Czym różni się od kawy?

Guarana to dobra alternatywa dla kawy. Ma znacznie wyższą zawartość kofeiny, a efekt pobudzenia po jej spożyciu utrzymuje się dłużej — nawet do 5-6 godzin.

Zaleta guarany jest szereg dodatkowych składników odżywczych, które wzbogacają jej działanie i mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Ich zawartość może także łagodzić niekorzystne działanie dużej dawki kofeiny. Oznacza to, że guarana może być szczególnie dobra dla osób, u których kawa powoduje uczucie dyskomfortu.

Plusem guarany jest również to, że można ją przyjmować w wielu formach. Na rynku możemy dostać ją, jako herbatę, kapsułki czy proszek. Przygotowanie z niej gorącego napoju nie jest konieczne. Możesz stworzyć z jej dodatkiem domowe batoniki proteinowe, koktajle, a nawet dodać ją do owsianki lub jogurtu.  

Czy guarana jest szkodliwa?

Przyjmowanie guarany może wiązać się dla niektórych z nieprzyjemnymi skutkami. Osoby, które są wrażliwe na kofeinę, mogą odczuwać po jej spożyciu bóle głowy, nadmierne pobudzenie lub problemy żołądkowe. Mogą także mieć problemy ze snem. Przez dużą zawartość kofeiny, nie powinno się przekraczać dziennej zalecanej dawki guarany.

Guarana nie jest polecana kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Przyjmować nie powinny jej także osoby chorujące na wrzody żołądka i dwunastnicy, cierpiące na refluks oraz osoby, które mają osteoporozę lub są nią zagrożeni.

CZYTAJ TAKŻE:

Witalność i piękna figura. Czy istnieje przepis na "wieczną młodość"? Sposoby Ewy Wachowicz na piękną sylwetkę

Jesz szparagi? Mogą mieć przykry skutek uboczny

Chorujesz na niedoczynność tarczycy? Usuń z diety popularne warzywo

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zamienniki kawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL