Oczyszcza z toksyn, zwalcza pasożyty, wspomaga trawienie. Jedz na diecie odchudzającej

Papaja (melonowiec właściwy) jest cenionym owocem nie tylko ze względu na prozdrowotne właściwości, ale również doskonałe walory smakowe. Z tego powodu wiele osób wykorzystuje ją do przygotowywania smacznych i zdrowych posiłków. Krzysztof Kolumb określił ją "owocem aniołów". Stanowi świetny dodatek do sałatek owocowych i deserów. Papaję można również spożywać na surowo w formie zdrowej przekąski. Jakie właściwości ma ten owoc, jak go jeść i czy wersja suszona jest zdrowsza od świeżej? Wyjaśniamy.

Papaja - co to za owoc

Papaja to tak naprawdę melonowiec właściwy, który pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Owoc melonowca właściwego (czyli właśnie papaja) jest duży, o owalnym kształcie i skórze zielonej lub pomarańczowej na zewnątrz i pomarańczowej wewnątrz. Miąższ jest soczysty, pomarańczowy i słodki, z charakterystycznym, lekko musującym smakiem.

Co ciekawe, zgodnie z badaniami naukowców papaja należy do grupy owoców, które są najmniej skażone pestycydami - środkami chemicznymi wykorzystywanymi do ochrony upraw przed szkodnikami. Niska zawartość szkodliwych substancji czyni z niej owoc chętnie wybierany przez entuzjastów zdrowej żywności

Reklama

Papaja składa się w większości z wody - w 100 g owocu znajduje się 88,1 g wody, 0,47 g białka, 0,26 g tłuszczu i 10,8 g węglowodanów. Ile kalorii ma papaja? Okazuje się, że niewiele - z tego względu może być idealnym dodatkiem do zdrowej diety odchudzającej. 100 g papai ma jedynie 43 kcal. Co ciekawe, papaja nie zawiera dużej ilości cukru. W 100 g znajduje się 7,82 g cukru. 

Papaja - właściwości. Prozdrowotny i nietuczący owoc

Właściwości prozdrowotne papai są powszechnie doceniane przez wielbicieli egzotycznych owoców. Zawiera ona cenne składniki odżywcze, które wykazują pozytywny wpływ na funkcjonowanie wielu procesów w organizmie. Co konkretnie znajdziemy w papai? Paja jest źródłem m.in.:

  • wapnia,
  • żelaza,
  • magnezu, 
  • fosforu,
  • potasu,
  • sodu,
  • manganu,
  • witamin z grupy B,
  • witaminy C,
  • witaminy A, 
  • witaminy E, 
  • witaminy K, 
  • beta-karotenu. 

Na co działa papaja?

Jaki wpływ na organizm mają składniki zawarte w papai? Owoc ten niesamowicie działa na funkcjonowanie układu pokarmowego. Dzieje się tak za sprawą zawartości enzymów, m.in. papainy. Regulują one procesy związane z przyswajaniem białek. Oprócz tego spożywanie papai może przyczyniać się do poprawy funkcji trawiennych oraz usuwania toksyn z organizmu.

Niektóre osoby sięgają także po nasiona papai, które mogą pomóc w walce z pasożytami jelitowymi - trzeba jednak pamiętać, że żadne owoce nie zastąpią profesjonalnego badania lekarskiego. W przypadku pasożytów lepiej bezzwłocznie udać się do lekarza niż próbować leczenia na własną rękę. 

Jak jeść papaję? Dodaj do sałatki lub deseru

Papaja jest cenionym owocem nie tylko ze względu na prozdrowotne właściwości, ale również doskonałe walory smakowe. Z tego powodu wiele osób wykorzystuje ją do przygotowywania smacznych i zdrowych posiłków. Papaję można spożywać na surowo w formie przekąski. To również doskonały dodatek do deserów (ciasta, naleśniki) czy sałatek (nie tylko owocowych). Miłośnicy mięs używają papai do przygotowywania aromatycznych marynat. 

Papaja jest również sprzedawana w formie suszonej. W ten sposób można ją stosować również jako dodatek do śniadaniowego musli, dostarczając w ten sposób cennych witamin i minerałów. Jednakże suszone owoce zawierają zdecydowanie więcej kalorii i cukru. 100 g suszonej papai ma 302 kcal i 67,6 g cukru. Wobec tego lepiej wybrać świeżą wersję.

Pestki papai - skutki uboczne. Kto nie może jeść pestek i owoców?

Papaja to doskonały owoc polecany osobom chcącym pozbyć się zbędnych kilogramów. Jednak trzeba pamiętać, że we wszystkim potrzebny jest umiar - dotyczy to również spożywania zdrowych produktów. Jakie skutki uboczne może przynieść nadmiar konsumowanych owoców lub pestek melonowca właściwego? 

Przede wszystkim zbyt duża ilość spożytych owoców lub pestek może wywołać nieprzyjemny rozstrój żołądka. Co więcej, osoby uczulone na papaję mogą nabawić się przykrych dolegliwości takich jak wysypka czy problemy z układem pokarmowym. Po pestki papai nie powinny sięgać kobiety w ciąży, ponieważ te części melonowca właściwego mogą przyczynić się do uszkodzenia płodu. Osoby cierpiące na cięższe schorzenia związane z układem pokarmowym powinny skonsultować z lekarzem włączenie owocu do jadłospisu.

CZYTAJ TAKŻE:

Połówka dziennie przyspieszy spalanie tłuszczu. Sięgaj po niego przed obiadem

Smaczne owoce o niezwykłej mocy. Działają niczym botoks na skórę

Mleko kokosowe i jego właściwości

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL