Podkręca metabolizm, odchudza, wspomaga wątrobę. Wystarczy szczypta dziennie
Papryczka chili to niezwykle popularny i aromatyczny składnik, który dodaje daniom pikanterii. Ostre odmiany papryki cieszą się uznaniem nie tylko ze względu na swoją ostrość, ale również prozdrowotne właściwości. W jaki sposób chili wpływa na zdrowie, jak ją jeść i czy ktoś nie może jej spożywać? Odpowiadamy.
Papryczką chili określa się wiele odmian papryki, które charakteryzują się ostrym smakiem. Mowa tu m.in. o papryce Jalapeño, Habanero, Piri–piri czy najpikantniejszych gatunkach takich jak Carolina Reaper i Dragon’s Breath. Co odpowiada za ich ostrość? Okazuje się, że w głównej mierze jest to kapsaicyna - alkaloid, który wywołuje uczucie pieczenia w przełyku.
Do oceny ostrości danej papryki służy tzw. Skala Ostrości Scoville’a stworzona przez Wilbura Scoville’a w 1912 roku. Dla przykładu - słodka papryka, której zjedzenie nie skutkuje odczuwaniem ostrości, ma wynik 0 SHU w Skali Scoville’a, papryka Cayenne - od 30 tys. do 50 tys. SHU, papryka Jalapeño - od 2,5 tys. do 8 tys. SHU, a papryka Dragon’s Breath - od 2,48 mln do 3,18 mln SHU. Czysta kapsaicyna ma 16 mln SHU.
Papryczka chili to nieodłączny dodatek kuchni meksykańskiej, znanej na całym świecie ze swojej ostrości. Jest ona podstawowym składnikiem wielu pikantnych sosów. Papryczek chili używa się zarówno w formie suszonej (jako przyprawę), jak i surowej. Mogą być dodawane do sałatek, dressingów, marynat, a nawet deserów (popularna jest m.in. czekolada z chili).
Wielu entuzjastów ostrych smaków uwielbia jeść papryczki chili w formie surowej. Przygotowując papryczki chili do obiadu, warto pamiętać o zachowaniu ostrożności - ich pozostałości działają drażniąco na skórę i oczy. Przede wszystkim trzeba uważać przy ich krojeniu - warto to robić w rękawiczkach i pamiętać o dokładnym umyciu rąk.
Papryczki chili nie należą do kalorycznych produktów. 100 g zawiera jedynie 39 kcal. W chili (100 g) znajduje się 9 g węglowodanów, 0,4 g tłuszczu oraz 1,9 g białka. Papryczki to także doskonałe źródło witamin i minerałów. To właśnie one przyczyniają się do korzystnych dla zdrowia właściwości tych produktów. Papryczki chili zawierają m.in.:
- witaminę A,
- witaminę C,
- witaminę K,
- witaminy z grupy B,
- magnez,
- potas,
- wapń,
- żelazo,
- miedź.
Papryczki chili, jak wspomnieliśmy wcześniej, mają również w składzie kapsaicynę, która odpowiada za ich ostrość. Konkretna ilość tego alkaloidu zależy od odmiany papryczki. Największą zawartością kapsaicyny może poszczycić się najostrzejsza papryka na świecie - Pepper X. Jej wynik w Skali Scoville’a wynosi od 3,18 mln do ponad 5 mln SHU.
Składniki zawarte w papryczkach chili wykazują zbawienny wpływ na organizm. W szczególności mowa tu o kapsaicynie, która wywołuje uczucie ostrego smaku poprzez podrażnianie komórek nerwowych w jamie ustnej. Substancja ta może przyczynić się do spotęgowania efektów diety odchudzającej. Regularne spożywanie ostrych produktów bogatych w kapsaicynę zwiększa termogenezę (wydzielanie ciepła przez organizm) i przyspiesza metabolizm, pozwalając szybciej uporać się z redukcją tkanki tłuszczowej. Z tego względu warto włączyć papryczki chili do swojej diety i dodawać je choćby w formie suszonej do posiłków.
Kapsaicyna wpływa pozytywnie również na funkcjonowanie wątroby, wspierając działanie jej enzymów. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że kapsaicyna może przyczynić się do ochrony tego narządu przez zwłóknieniem. W niektórych przypadkach może również poprawiać stan uszkodzonej wątroby.
Oprócz kapsaicyny papryczki chili zawierają także szereg innych składników mających wiele właściwości prozdrowotnych. Znajduje się w niej spora ilość witaminy C, która wspiera układ odpornościowy i przyspiesza gojenie ran. Zjedzenie jednej sztuki papryczki chili może pokryć dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę.
Spożywanie papryczek chili może przyczyniać się do poprawy funkcjonowania układu krążenia oraz redukowania poziomu cholesterolu. Dodatkowo wiele osób ceni sobie ten ostry przysmak jako remedium na ból głowy i stawów.
Papryczki chili to doskonałe produkty pełne prozdrowotnych składników odżywczych. Niestety, niektórzy ludzie nie mogą ich spożywać. W szczególności są to osoby cierpiące na schorzenia związane z układem pokarmowym (np. zespół jelita drażliwego czy wrzody). Chili może działać drażniąco na błony śluzowe w przewodzie pokarmowym, co często doprowadza do nasilania się dolegliwości.
Z papryczek chili powinni zrezygnować również alergicy uczuleni na kapsaicynę. Zjedzenie przez nich choćby niewielkiej ilości papryki może poskutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami (bóle brzucha, wysypka lub problemy z oddychaniem). Chili nie powinny jeść także kobiety w ciąży i karmiące piersią.
CZYTAJ TAKŻE:
Uprawa papryki. Kiedy siać? Ważny jest kalendarz
Dressing jodowy w uprawie papryki. Jak przygotować i stosować domową odżywkę?