Pomaga eliminować "komórki zombie", wspiera mózg. Znajdziesz w truskawkach

W sklepach i na straganach można już dostać pierwsze polskie truskawki. To owoce będące dobrym źródłem błonnika pokarmowego, witaminy C, kwasu foliowego, manganu, potasu i polifenoli. Ważnym składnikiem, który w nich znajdziemy, jest również fisetyna. Badania sugerują, że pomaga ona eliminować "komórki zombie", a także wspierać zdrowie mózgu. Jakie jeszcze działanie przypisuje się fisetynie? To kolejny powód, by częściej sięgać po truskawki.

Fisetyna - co to za związek?

Fisetyna to naturalny związek roślinny z grupy flawonoidów, który występuje m.in. w jabłkach czy cebuli. Ale to właśnie truskawki zawierają jej najwięcej - nawet do 160 mikrogramów na gram owocu. 

W ostatnich latach fisetyna przyciąga coraz większą uwagę naukowców ze względu na swoje właściwości neuroprotekcyjne, przeciwzapalne i opóźniające procesy starzenia. Szczególne zainteresowanie budzi jej potencjalne działanie jako senolityku - związku zdolnego do eliminowania z organizmu starzejących się komórek, określanych często mianem "komórek zombie".

Reklama

Czym są komórki zombie? Komórki zombie, czyli komórki senescentne, to komórki, które utraciły zdolność do podziału, ale nie umierają - pozostają metabolicznie aktywne. Wydzielają one szereg zapalnych cytokin, proteaz i innych czynników (tzw. SASP - Senescence-Associated Secretory Phenotype), które wpływają negatywnie na otaczające tkanki, przyczyniając się do:

  • rozwoju stanów zapalnych,
  • degradacji tkanek,
  • osłabienia regeneracji,
  • powstawania chorób związanych z wiekiem (np. miażdżyca, osteoporoza, nowotwory, choroba Alzheimera).

Z wiekiem ilość takich komórek w organizmie rośnie, a układ odpornościowy coraz gorzej radzi sobie z ich usuwaniem.

Fisetyna - działanie zdrowotne

Należy podkreślić, że większość badań dotyczących fisetyny została przeprowadzona na poziomie komórkowym lub na zwierzętach, a nie wszystkie korzyści dla zdrowia zostały jeszcze potwierdzone u ludzi. Substancja ta wydaje się mieć działanie:

antyoksydacyjne - fisetyna neutralizuje wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki, prowadząc do starzenia się organizmu i rozwoju różnych chorób; 

przeciwzapalne - ma zdolność do zmniejszania stanów zapalnych, co może być korzystne w zapobieganiu chorobom przewlekłym;

neuroprotekcyjne - wykazuje działanie ochronne na komórki nerwowe, co może wspomagać funkcje poznawcze i chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak alzheimer;

przeciwnowotworowe - może hamować wzrost komórek nowotworowych i indukować ich apoptozę (zaplanowaną śmierć komórkową).

Gdzie znajdziemy fisetynę?

Fisetynę znajdziemy w:

  • truskawkach - są jednym z najbogatszych źródeł fisetyny;
  • jabłkach - szczególnie w skórce;
  • winogronach - głównie w czerwonych;
  • cebuli - szczególnie w czerwonej cebuli;
  • persymonie (kaki);
  • ogórkach;
  • brzoskwiniach - także zawierają fisetynę, choć w mniejszych ilościach.

Wpływ fisetyny na długowieczność

Fisetyna przyciągnęła uwagę naukowców jako potencjalny związek przedłużający życie. Badania na zwierzętach sugerują, że fisetyna pomaga właśnie eliminować komórki senescentne (nazywane "komórkami zombie", które przestają się dzielić i mogą przyczyniać się do starzenia się organizmu i rozwoju chorób związanych z wiekiem). Usuwanie tych komórek może poprawić zdrowie i wydłużyć życie.

Dzięki swoim właściwościom neuroprotekcyjnym fisetyna może wspierać zdrowie mózgu i zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym, co jest kluczowe dla utrzymania jakości życia.

Badania na myszach wykazały, że podawanie fisetyny, zarówno krótkoterminowe, jak i okresowe, zmniejsza oznaki starzenia w różnych tkankach oraz w określonych typach komórek. Istotne jest to, że długotrwałe podawanie fisetyny myszom poprawiło równowagę tkanek, zahamowało związane z wiekiem patologie, a także zwiększyło ich średnią i maksymalną długość życia. Fisetyna zmniejsza także markery stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, co zostało zaobserwowane w tkankach kilka dni po zakończeniu jej podawania. Sugeruje się, że fisetyna usuwa starzejące się komórki, które tworzą się kilka dni lub tygodni po urazie (przynajmniej w warunkach laboratoryjnych), zamiast działać przez ciągłe zajmowanie receptorów lub wpływ na enzymy.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6197652/.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7802565/.

CZYTAJ TAKŻE: 

Sekret długowieczności z warzywniaka. Lubiane warzywo to źródło sulforafanu

Francuska pietruszka działa moczopędnie i wspomaga trawienie. Pij, a zbijesz też ciśnienie

Sałatki, które dodają energii i wspierają metabolizm. Połączenia, o których nie miałeś pojęcia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: truskawki | truskawki właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL