Syp do dań, jeśli się odchudzasz. Podkręca metabolizm i przegania bakterie

Cebula uważana jest za typowo polskie warzywo. Jest mocno aromatyczna i pasuje do niemalże wszystkich dań wytrawnych. Niektórym jednak może przeszkadzać jej intensywny zapach oraz ostry smak. Warto wtedy sięgnąć po cebulę w proszku, która nie tylko zmieni smak potraw, ale nada im również właściwości zdrowotnych. Jakich? Jak samodzielnie przygotować cebulę w proszku? Odpowiadamy.

Cebula w proszku - właściwości

Cebula w proszku to nic innego jak ususzone warzywo, które zostało zmielone na proszek. Używana jest jako przyprawa, która nadaje charakterystycznego aromatu. Mimo zmiany formy i obróbki termicznej zostają zachowane właściwości zdrowotne.

Cebula w proszku zawiera takie witaminy i minerały jak:

Reklama
  • witaminę C
  • witaminę E, 
  • witaminę K, 
  • witaminy z grupy B, 
  • wapń, 
  • żelazo,
  • magnez
  • fosfor, 
  • potas, 
  • sód
  • cynk.

Taki skład sprawia, że cebula w proszku jest naprawdę zdrowa. Z tego powodu podczas przeziębienia zamiast sięgać po świeże warzywo, które ma ostry smak i dla niektórych jest nie do zjedzenia, warto zainteresować się równie dobrym zamiennikiem w postaci przyprawy.

Cebula w proszku ma m.in. właściwości antybakteryjne. Spożywanie jej pomoże w pozbyciu się oznak przeziębienia lub grypy i udrożni drogi oddechowe. Przyprawa zadziała także profilaktycznie. Cebula w proszku wzmocni odporność.

Cebula w proszku niszczy bakterie, które znajdują się w jamie ustnej. Może m.in. zapobiec próchnicy i jej rozwojowi.

Suszona cebula w proszku zawiera także dużą ilość błonnika. Dzięki niemu przyprawa może obniżać poziom złego cholesterolu oraz cukru we krwi. 

Cebula w proszku na odchudzanie

Cebula w proszku to aż 9 g błonnika na 100 g przyprawy. Z tego powodu cebula w proszku sprawdzi się przy odchudzaniu. Składnik pomoże zwalczyć zaparcia, pobudzi procesy metaboliczne w organizmie i oczyści go.

Japońscy badacze przeprowadzili badania dotyczące wpływu cebuli w proszku na odchudzanie. Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że regularne spożywanie przyprawy może pomóc zgubić zbędne kilogramy. To dzięki kwercetynie, która jest też silnym antyoksydantem.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 70 osób, którą podzielono na dwie mniejsze. Pierwszej z nich przez 12 tygodni codziennie podawano 9 g przyprawy. Drugi zespół otrzymywał placebo. Pierwsza grupa, której podawano cebulę w proszku, utraciła część tkanki tłuszczowej i miała obniżony poziom cholesterolu.

Do czego dodaje się cebulę suszoną?

Cebula suszona jest przyprawą, która będzie pasować do wielu dań ze względu na swój uniwersalny charakter. Przede wszystkim dodawana jest ona do wszelkich zup, kremów, sosów lub gulaszy. Sprawdzi się także jako aromatyczny dodatek do mięs takich jak m.in. drób.

Cebulę suszoną można dodać także do zwykłych kanapek, serka wiejskiego lub jajecznicy. Podbije też smak pizzy, zapiekanek czy tortilli.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, kiedy należy dodawać suszoną cebulę. Najlepiej doprawiać nią potrawy przed samym zakończeniem ich przygotowywania. Jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, to suszona cebula może dodać do jedzenia gorzki posmak.

Jak zrobić cebulę w proszku?

Przygotowanie domowej cebuli w proszku jest bardzo proste. Wystarczy obrać cebulę z łupin, a następnie pokroić w cienkie plasterki. Tak przygotowane warzywo na cebulę w proszku można suszyć w specjalnej suszarce spożywczej lub w piekarniku.

Cebulę suszymy od 8 do 12 godzin. Po tym procesie należy ją dokładnie zblendować, aby otrzymać sypką przyprawę. Do mieszanki można dodać również czosnek, który dodatkowo wzbogaci smak i właściwości cebuli w proszku.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zdrowszy od zwykłego czosnku. Zbija ciśnienie i cholesterol, powstrzymuje raka

Wspomagają pracę serca, działają antynowotworowo. Jedz tyle każdego dnia 

Biją na głowę płatki owsiane. Pogromcy oponki wokół talii i zmarszczek. Jedz bez ograniczeń

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: przyprawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL