Używaj zamiast zwykłego masła. Wzmocni kości, wesprze mózg, pomoże spalić tłuszcz
Pasta tahini staje się coraz bardziej popularna, a zwolennicy zdrowego odżywiania wykorzystują ją nie tylko do deserów, ale także dań wytrawnych. Masło z mielonego sezamu to skarbnica wielu minerałów i składników odżywczych, które są niezbędne w codziennej diecie. Jakie właściwości ma pasta tahini, do czego ją używać, a kto powinien jednak z niej zrezygnować? Odpowiadamy.
Tahini to inaczej masło sezamowe, przygotowywane ze zmielonych ziaren sezamu. To dokonałem źródło wielu składników odżywczych, ponieważ sezam zawiera nie tylko białko i zdrowe kwasy tłuszczowe, ale jest także bogaty w fosfor, żelazo, miedź, cynk, selen oraz witaminę B1.
Masło sezamowe to przede wszystkim źródło białka, bowiem stanowi ono ponad 20 proc. jego masy. Jest zatem zalecane dla wegetarian oraz osób, które w swojej diecie spożywają niewielkie jego ilości.
Zawarty w sezamie wapń jest bardzo ważny dla procesów kościotwórczych - buduje kości, wzmacnia je, chroni przed uszkodzeniem i przyspiesza regenerację.
Spożywanie pasty tahini jest zalecane osobom, które chcą obniżyć poziom "złego" cholesterolu. Zawarte w niej fitosterole odgrywają kluczową rolę w regulowaniu poziomu trójglicerydów. Udowodniono także, że włączenie do diety ziaren sezamu pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi, dlatego osoby narażone na cukrzycę powinny częściej sięgać po produkty zawierające sezam
Obecna w ziarnach sezamina spowalnia proces tworzenia się tkanki tłuszczowej, a duża zawartość białka i błonnika w tahini sprawiają, że jest to dobry dodatek do diety dla osób, które chcą zredukować masę ciała.
Sezam działa korzystnie nie tylko na sylwetkę, ale także skórę. Zawarte w nim oleje opóźniają procesy starzenia się, zapobiegają powstawaniu zmarszczek i nawilżają skórę.
Duża zawartość magnezu oraz witamin z grupy B sprawiają, że regularne spożywanie sezamu korzystnie wpływa na pracę mózgu, przewodnictwo nerwowe oraz kurczliwość mięśni.
Wprowadzona do diety pasta tahini może pomóc uporać się ze skurczami mięśni, problemami z pamięcią i koncentracją.
Zawarte w sezamie przeciwutleniacze, takie jak cynk, selen i miedź, niwelują działanie wolnych rodników, które przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych, ale także choroby Alzheimera i Parkinsona.
Pasta sezamowa wywodzi się z kuchni arabskiej, a jej wyrazisty, lekko gorzkawy smak, wpasuje się zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych.
Pastę tahini z powodzeniem można dodawać do owsianki, w której znajdują się słodkie owoce czy nasiona i orzechy. Wzbogaci posiłek o cenne składniki i zwiększy zawartość białka, co jest szczególnie ważne w przypadku śniadania.
Tahini dodaje się również do hummusu - pasty z ugotowanej ciecierzycy, soku z cytryny, oliwy oraz natki pietruszki.
Pasta sezamowa będzie również dobrym składnikiem do sosu sałatkowego. Wystarczy wmieszać tahini z wodą i sokiem z cytryny, dodać ząbek czosnku i doprawić ulubionymi przyprawami.
Sezam nadaje się także do dań słodkich, jak np. jogurtu z owocami czy słodkich syropów. Tahini jest także składnikiem znajdującym się w chałwie.
Sezam jest klasyfikowany jako silny alergen, który wywołuje ostre reakcje alergiczne, ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie. Już 1 ml oleju sezamowego może wywołać silną reakcję organizmu, dlatego z pasty tahini muszą zrezygnować alergicy.
Sezam nie jest także zalecany w dużych ilościach osobom, które mają problem z trawieniem tłuszczu lub cierpią na przewlekłe choroby układu pokarmowego.
CZYTAJ TAKŻE:
Spadnie waga, ciśnienie i glikemia. Dieta plaż południowych to jedna z najzdrowszych na świecie
Wspierają mózg, serce i jelita. Jedz garść dziennie, a poprawią wzrok i pamięć
Najzdrowszy olej do picia. Wzmacnia serce, odtruwa wątrobę, odchudza