Zieloną kawę piją osoby, które chcą schudnąć. Tak działa na organizm
Zielona kawa to produkt świetnie znany osobom będącym na diecie odchudzającej. Z niepalonych ziaren kawowca można zaparzyć prozdrowotny napój, który jest delikatniejszy od zwykłej kawy. Dodatkowo, dzięki zawartym w ziarnach składnikom, przyczynia się on do poprawy funkcjonowania całego organizmu. Na co pomaga zielona kawa i jak ją stosować? Sprawdź.
Kawa zielona to pozyskiwane z kawowca ziarna, których nie poddaje się paleniu. Obróbka dojrzałych ziaren ogranicza się jedynie do pozbawienia ich skórki i miąższu. Z tego względu mają one jaśniejszy kolor od tradycyjnej kawy. Przybierają odcień zieleni - stąd nazwa. Zielona kawa jest również zdecydowanie łagodniejsza w smaku i ma lżejszy aromat. Tradycyjnie pije się ją na Półwyspie Arabskim.
Na co pomaga zielona kawa? Produkt ten jest pełen cennych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B. Zawiera również minerały (potas, sód, miedź, fosfor czy żelazo), polifenole oraz kofeinę.
Jednym z najbardziej docenianych składników zielonej kawy jest kwas chlorogenowy – nie występuje on w klasycznej prażonej kawie. Kwas chlorogenowy może przyczyniać się do zmniejszenia wchłaniania glukozy do krwi, a także zwiększania wrażliwości komórek na insulinę. Substancję tę określa się również mianem silnego przeciwutleniacza. Wspomaga redukcję wolnych rodników, a tym samym zmniejsza stres oksydacyjny. Dzięki temu może spowalniać procesy starzeniowe komórek i jednocześnie wpływać na zdrowszy wygląd skóry. Działanie antyoksydacyjne może również przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów.
Pomimo tego, że zielona kawa zawiera dużo cennych substancji odżywczych, to jednak należy spożywać ją z umiarem. Podobnie jak klasyczna kawa, jej zielona wersja zawiera kofeinę, której zbyt wysokie stężenie w organizmie może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych. Mowa tu m.in. o bólu głowy, kołataniu serca czy wahaniu ciśnienia.
Zatem ile razy dziennie można pić zieloną kawę? Zawartość kofeiny w kawie zielonej jest zbliżona do kawy prażonej. Wobec tego można spożywać ok. 2-3 filiżanki tego napoju dziennie.
Kwas chlorogenowy zawarty w kawie zielonej może przyczyniać się do przyspieszenia redukcji tkanki tłuszczowej. Z tego względu zielona kawa jest często wybierana przez osoby chcące zgubić nadmiar kilogramów.
W jaki sposób stosować zieloną kawę na odchudzanie? Z reguły wystarczy po prostu włączyć ją do jadłospisu i nie przekraczać 2-3 filiżanek dziennie. Zieloną kawę warto pić gorzką i bez dodatków - rezygnując ze słodzenia jej i dodawania śmietanki lub mleczka. Napój pozbawiony tego rodzaju ulepszaczy będzie na pewno zdrowszy.
Trzeba również pamiętać, że najlepsze efekty odchudzające uzyska się przy stosowaniu zbilansowanej diety. Dobrze również zadbać o aktywność fizyczną i utrzymywanie lekkiego deficytu kalorycznego. W ten sposób proces odchudzania będzie najbardziej efektywny.
Choć kawa nazywana jest zieloną, to po zmieleniu i zaparzeniu ma seledynowo-beżowy kolor. Napar, który otrzymuje się z zielonych ziaren, w smaku i kolorze przypomina raczej zioła niż kawę. Niektórzy porównują zieloną kawę do... brudnej wody. Nie należy jednak się zrażać, bo korzyści, jakie przynosi dla organizmu, są ważniejsze niż wygląd napoju.
Oprócz wcześniej wspomnianych skutków ubocznych związanych z przedawkowaniem kofeiny, zielona kawa może negatywnie działać na niektóre osoby. Z tym napojem powinni uważać przede wszystkim cukrzycy biorący leki - zielona kawa hamuje wchłanianie glukozy do krwi, przez co w połączeniu z lekami na cukrzycę może doprowadzić do hipoglikemii.
Z zielonej kawy powinny także zrezygnować osoby, u których występują reakcje alergiczne na ten produkt. W przeciwnym razie mogą wystąpić dolegliwości takie jak wysypka czy alergiczny nieżyt nosa.
CZYTAJ TAKŻE:
Przetestowałam kawę z masłem. Efekty przerosły oczekiwania