Maliny zwalczają wolne rodniki, wspierają pracę jelit i mózgu. Uważaj w jednym przypadku

Maliny to owoce, na które czekamy cały rok. Żal nie skorzystać z tego daru natury, gdyż są nie tylko pyszne, ale i niesamowicie zdrowe. Mogą okazać się lekarstwem na niejedną dolegliwość. Komu i kiedy pomogą, a komu mogą zaszkodzić? Czy mogą być spożywane przez cukrzyków? Sprawdzamy.

Maliny? Nie tylko czerwone

Malina to gatunek rośliny z rodziny różowatych. Występuje w wielu różnych odmianach, jednak najczęściej spotykaną jest malina właściwa.

Owoce maliny są pokryte delikatnymi, lekko chropowatymi włoskami. Ich kształt jest stożkowaty lub kulisty. A kolor? Może być różny. W zależności od gatunku malina może być jasnoróżowa, ciemnoczerwona, a nawet niemalże czarna.

Reklama

Miąższ maliny zawiera pełno malutkich nasion. Jest soczysty, ma słodki, czasem delikatnie kwaskowy smak. Jest bardzo aromatyczny i odświeżający.

Maliny - właściwości zdrowotne

Maliny są nie tylko świetne w smaku, ale także bogate w witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Jedząc je, dostarczymy sobie:

  • witaminy C,
  • witaminy E,
  • witamin z grupy B,
  • kwasu foliowego,
  • potasu,
  • wapnia,
  • fosforu,
  • magnezu,
  • żelaza.

Owoce mają również dużą zawartość błonnika. W 100 g malin znajduje się aż 6,7 g błonnika pokarmowego. Składnik ten nadaje im właściwości wspierających układ trawienny. Spożywanie malin ureguluje pracę jelit i poprawi ich perystaltykę. Będzie również stymulować wydzielanie enzymów trawiennych, które ułatwiają trawienie i wchłanianie składników odżywczych. 

Maliny mają właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Od tysięcy lat służą jako lek na przeziębienia i wszelkie infekcje. Owoce polecane są przy nich szczególnie, również ze względu na to, że wzmagają potliwość. 

Witaminy C i E, flawonoidy i antocyjany sprawiają, że malina ma właściwości antyoksydacyjne. Jedzenie malin pomaga zwalczać wolne rodniki. Komórki będą chronione przed uszkodzeniami, zmniejszy się ryzyko zachorowania na choroby skóry, opóźnione zostaną procesy starzenia i poprawi się stan zdrowia. 

Spożywanie malin i ich właściwości pozwolą również na uregulowanie poziomu cukru. Unormuje się także ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu. Włączenie owocu do diety zapewni więc wsparcie układowi sercowo-naczyniowemu. 

Maliny to również wsparcie dla mózgu. Jedzenie ich usprawnia procesy myślowe. Poprawia przyswajanie wiedzy i procesy poznawcze, dlatego maliny powinny jeść osoby, które stale się uczą lub są przed ważnymi egzaminami.

Maliny a histamina

Histamina to naturalnie występujący w organizmie hormon. Odpowiada on przede wszystkim za gojenie się ran, poprawia napięcie mięśni gładkich oraz współdziałanie z innymi hormonami. Histamina występuje też w wielu produktach spożywczych. Uczulenie na histaminę może być wrodzone lub nabyte. 

Dieta antyhistaminowa zalecana jest osobom z uczuleniem na histaminę, jak i osobom z nietolerancją histaminy. Nie powinny się w niej znajdować maliny czy truskawki. 

Maliny a cukrzyca - indeks glikemiczny i kalorie

Indeks glikemiczny maliny wynosi jedynie 25, więc jest naprawdę niski. Z tego powodu jedzenie ich nie będzie powodowało skoków cukru po posiłku. Spożywanie malin będzie więc bezpieczne dla osób z cukrzycą. Są to nawet owoce zalecane diabetykom. 

Są też inne powody, dla których cukrzycy powinni jeść te owoce. 100 g malin ma ok. 53 kcal. To też owoce niskowęglowodanowe. Na diabetyków pozytywnie wpłynie również wysoka zawartość błonnika.

Jak myć maliny?

Mycie owoców jest bardzo istotną czynnością, którą trzeba wykonać przed jedzeniem. Dopiero zakupione maliny mogą być zanieczyszczone bakteriami czy pasożytami - mogły one osiąść na owocach w czasie wzrostu lub transportu. Nieumycie owoców może skutkować zarażeniem się i rozwojem choroby. 

Mycie malin może być szczególnie uciążliwe, gdyż są one małe i miękkie. Prostym sposobem na skuteczne pozbycie się zanieczyszczeń z tych owoców jest moczenie ich przez kilka minut w roztworze wody z octem. Na litr wody dodajemy pół szklanki octu. Smak malin nie zmieni się, a z pewnością będą bezpieczne do spożycia.

Maliny można również moczyć w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Na 1 litr wody powinna przypadać 1 łyżka sody. Składniki mieszamy ze sobą do połączenia. Owoce moczymy przez kilka minut, a następnie płuczmy pod bieżącą wodą.

CZYTAJ TAKŻE: 

Owoce z wysokim indeksem glikemicznym. Arbuz wcale nie wypada najgorzej

Ma więcej witaminy C niż cytryna. Wspomaga oczy, chroni przed anemią, odmładza

Oczyszcza z toksyn, zwalcza pasożyty, wspomaga trawienie. Jedz na diecie odchudzającej

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: maliny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL