Maść z kasztanowca. Nie tylko na żylaki i hemoroidy

Wyciąg z kory i owoców kasztanowca zwyczajnego ma lecznicze właściwości, więc często wykorzystuje się go jako składnik preparatów farmaceutycznych. Maść z kasztanowca przynosi ulgę przy żylakach, opuchliźnie nóg i wielu innych dolegliwościach, dlatego warto zawsze mieć ją pod ręką. Wyjaśniamy, jakie są najpopularniejsze zastosowania kasztanowca w medycynie i kosmetyce, a także zdradzamy prosty, domowy przepis na maść z kasztanowca.

Maść z kasztanowca - właściwości lecznicze

Kasztanowiec zwyczajny w Polsce i innych krajach Europy uprawia się je przez wzgląd na niepodważalne walory estetyczne oraz liczne prozdrowotne właściwości, dzięki którym znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej oraz konwencjonalnej. 

Wyciąg z kory kasztanowca, jego kwiatów, niedojrzałych owoców, nasion i liści jest składnikiem licznych  produktów kosmetycznych, a także medykamentów, wśród których szczególnie popularna jest maść z kasztanowca. Za lecznicze właściwości maści z kasztanowca, które sprawiają, że cieszy się ona dużą popularnością, odpowiadają m.in. takie substancje takie jak: escyna i inne saponiny triterpenowe, kumaryna, flawonoidy, fenolokwasy oraz garbniki.

Reklama

Maść z kasztanowca - zastosowanie

Najistotniejszą substancją czynną jest escyna, której kasztany zawdzięcza swoje właściwości przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe

Maść z kasztanowca wzmacnia naczynka krwionośne, dzięki czemu znajduje zastosowanie w zapobieganiu żylakom. Może również przyczynić się do zmniejszenia bólu i obrzęku przy stanach zapalnych stawów.

Ponadto kasztanowiec wykazuje działanie ściągające i przeciwbakteryjne, więc preparatami zawierającymi wyciąg z kasztanowca, często można leczyć uszkodzenia skóry tj. siniaki, niewielkie odmrożenia czy drobne oparzenia, a nawet rozprawić się ze szpecącym skórę cellulitem. 

Maść z kasztanowca na żylaki

Najbardziej powszechnym zastosowaniem maści z kasztanowca jest używanie jej do walki z żylakami. Chociaż czerwone pajączki często wstępujące się na stopach, łydkach nie wyglądają zbyt estetycznie, najgorszy nie jest sam aspekt wizualny, a fakt, że mogą być one zwiastunem poważnej choroby żył. 

Żylaki pojawiają się w wyniku nieprawidłowej pracy zastawek, która sprawia, że krew nie jest pompowana do serca, tylko zalega w żyłach powierzchniowych, powodując charakterystyczne niebieskie uwypuklenia. 

Oprócz wyciągu z kasztanowca, maść z kasztanowca na nogi do walki z żylakami bardzo często zawiera również heparynę, która przynosi ulgę przy leczeniu zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, krwiaków podskórnych obrzęków i stłuczeń. 

Maść z kasztanowca - czy jest dobra na hemoroidy?

A czy maść z kasztanowca może przynieść  ulgę również przy hemoroidach? Lek z dodatkiem kasztanowca z apteki jak najbardziej może pomóc, ponieważ  działa on wspomagająco również przy żylakach odbytu, które występują, gdy guzki krwawnicze objęte są stanem zapalnym. 

Maść z kasztanowca na stan zapalny odbytu uszczelnia naczynia krwionośnie, a tym samym przyczynia się do poprawy krążenia w tym miejscu. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby konieczna może okazać się jednak wizyta w szpitalu z operacją chirurgiczną włącznie. Nie należy więc lekceważyć takich objawów hemoroidów jak: 

  • ostry ból odbytu podczas korzystania z toalety
  • pieczenie odbytu podczas korzystania z toalety
  • uczucie niepełnego wypróżnienia po skorzystaniu z toalety
  • krwawienie z odbytu lub obecność krwi wokół stolca - hematochezja
  • śluz występujący w stolcu
  • dyskomfort w okolicy odbytu

Gdy je zauważymy, koniecznie udajmy się do lekarza, gdyż mogą one bowiem świadczyć o występowaniu hemoroidów. Chociaż przed zastosowaniem jakiegokolwiek medykamentu należy skonsultować się ze specjalistą, warto pamiętać, że skuteczna maść na hemoroidy, oprócz kasztanowca powinna zawierać również substancje takie jak: 

  • tribenozyd, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwbólowe
  • lidokaina, która działa znieczulająco na miejsce, w którym występują symptomy choroby 

Maść z kasztanowca na obrzęki, kontuzje, stawy

Preparaty z wyciągiem z kory kasztanowca stosuje się również wspomagająco na kontuzje obrzęki, reumatyzm stany zapalne stawów, ponieważ za sprawą wspomnianej już wcześniej escyny, wyróżniają go również łagodzące i przeciwzapalne właściwości. 

Maść z kasztanowcem pod oczy? Tak i nie!

Maść z kasztanowca pod oczy może być bezpiecznie stosowana, o ile mamy na myśli krem lub serum z ekstraktem z kasztanowca, a nie dostępną w aptece maść na hemoroidy, która swego czasu była chętnie kupowana przez gwiazdy Hollywood. 

Wyciąg z kory kasztanowca wykazuje silne właściwości ściągające i pielęgnacyjne, z uwagi na to, że wzmacnia naczynka i zmniejsza obrzęki pod oczami, jednak stosowanie maści z kasztanowca na żylaki pod oczy może bardziej nam zaszkodzić, niż pomóc i przyczynić się do wystąpienia: 

  • podrażnień i obrzęków oczu
  • zapalenia spojówek 
  • przesuszonej skóry pod oczami
  • reakcji alergicznej 
  • zapchanych porów

Jak zrobić maść z kasztanowca na żylaki nóg?

Chociaż wszelkie medykamenty najlepiej kupować w aptece po konsultacji z lekarzem, maść z kasztanów można zrobić samodzielnie. Oto przepis na domową maść z kasztanowca na żylaki

Składniki: świeże kasztany, alkohol, baza tłuszczowa, np. olej z pestek winogron, wosk pszczeli, olej kokosowy, witamina i opcjonalnie - olejek eteryczny.

Przygotowanie:

  • Owoce najpierw należy obrać z brązowej skórki i drobno pokroić ich zielony środek, a następnie włożyć do słoika (do 75 procent jego objętości) i zalać olejem z pestek winogron tak, by całkowicie pokryć nim poszatkowane wcześniej kasztany.
  • Następnie przygotować garnek, którego dno należy wyłożyć papierowym ręcznikiem i wstawić słoik z kasztanami. Garnek musi zostać napełniony wodą do połowy. Kasztany gotować na małym ogniu przed trzy godziny.
  • Po ugotowaniu i ostudzeniu, przecedzić dokładnie ekstrakt - to na jego bazie następnie przygotowuje się maść, dodając do niego wosk pszczeli i olej kokosowy w następujących proporcjach. Na trzy łyżeczki maceratu z kasztanów, odmierzyć jedną łyżeczkę wosku pszczelego. Całość uzupełnić kilkoma łyżeczkami oleju kokosowego. 
  • Składniki podgrzać w kąpieli wodnej aż do połączenia, a następnie przelać do słoików. 
  • Ostatni krok to dodanie kilkunastu kropli witaminy E i odrobiny olejku eterycznego, dzięki któremu maść z kasztanowca na żylaki nóg zyska piękny zapach.
  • Domową maść z wyciągiem z kasztanowca można przechowywać przez pół roku.

CZYTAJ TAKŻE:

Maść z witamina A+E. Zaleczy nawet trudne zmiany na skórze

Maść z kasztanowca i inne sposoby, aby pozbyć się "pajączków" z nóg 

Lecznicze właściwości kasztanów i przepis na kasztanówkę 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL