Nie tylko na odchudzanie. Poznaj trzy zdrowotne właściwości octu jabłkowego

Stosowany jako dodatek w diecie redukcyjnej, ułatwia zgubienie nadprogramowych kilogramów i hamuje napady głodu. To jednak nie wszystkie właściwości octu jabłkowego, który bogaty jest w żelazo, potas, magnez, a także korzystne dla organizmu bakterie oraz enzymy. Kto zatem powinien włączyć go do diety i jakie efekty przynosi jego regularne picie? Odpowiadamy.

Ocet jabłkowy - skład i właściwości zdrowotne

Ocet jabłkowy produkowany jest z jabłek, dzięki czemu zawiera w sobie wiele cennych składników. Dobrej jakości ocet wytwarzany jest z całych jabłek  - razem ze skórką oraz gniazdem nasiennym. Niefiltrowany i niepasteryzowany jest mętny, z widocznymi strzępkami matki octowej, bogatej w żywe bakterie korzystne dla ludzkiego organizmu. 

W occie jabłkowym znajdziemy żelazo, wapń, potas, magnez , kwas octowy i jabłkowy, a także pektyn, polifenole oraz witaminy z grupy B.  

Ocet jabłkowy słynie z tego, że jest dobrym "spalaczem tłuszczu". Pity na czczo pozwala zredukować tkankę tłuszczową oraz zmniejszyć napady głodu w ciągu dnia, dzięki czemu unikamy podjadania między posiłkami. 

Reklama

Wykazano także działanie obniżające poziom cholesterolu oraz właściwości antybakteryjne. Ocet jabłkowy może przeciwdziałać takim patogenom, jak Escherichia coli, Staphylococcus aureus i Candida albicans. 

To jednak nie wszystkie działania prozdrowotne octu jabłkowego. 

Ocet na obniżenie poziomu cukru we krwi

Metaanalizie poddano 10 badań klinicznych, które były przeprowadzane m.in. w USA, Japonii czy Tunezji. W trakcie tych badań sprawdzano, jak codzienne spożywanie octu jabłkowego wpływa na poziom cukru we krwi i gospodarkę tłuszczową. 

Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że spożywanie octu jabłkowego w dawce 15 ml na dobę, przyczynia się do obniżenia:

  • poziomu cholesterolu całkowitego (-6,06 mg/dl)
  • glukozy na czczo (-7,97 mg/dl)
  • hemoglobiny glikowanej (-0,5).

Ocet jabłkowy powinny zatem spożywać osoby, które mają problem z wahaniem poziomu cukru we krwi, by uniknąć ewentualnych skoków glikemii. 

Ocet jabłkowy spłyca zmarszczki mimiczne

Ocet jabłkowy nadaje się także do zastosowania zewnętrznego - redukuje zmarszczki i nawilża przesuszoną skórę twarzy twarzy. Ocet pobudza metabolizm, dzięki czemu łatwiej usuwane są toksyny ze skóry. To sprawia, że staje się ona lepiej nawilżona, bardziej napięta i wygląda świeżo. 

Aby odmłodzić i nawilżyć twarz, warto przygotować maseczkę na bazie octu jabłkowego. Wystarczy przygotować maseczkę z 2 łyżeczek miodu wymieszanych z łyżeczką octu jabłkowego i nałożyć ją na twarz. Tak przygotowaną maskę trzymamy około 10 minut, a następnie spłukujemy ciepłą wodą. Należy pamiętać, by przed zastosowaniem papki starannie oczyścić skórę twarzy. 

Sposobem na redukcję zmarszczek mimicznych będzie przygotowanie toniku octowego. W tym celu należy wymieszać 5 łyżek octu z 1/2 litra zimnej wody mineralnej. Następnie wystarczy nasączyć płatek kosmetyczny tą miksturą i przyłożyć do miejsc, w których zmarszczki są najgłębsze. Okład pozostawić na 10 minut, a następnie opłukać twarz letnią wodą. 

Aby takie okłady przyniosły zamierzony efekt, należ stosować je codziennie wieczorem. 

Ocet jabłkowy na obrzęki i bóle stawów

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym ocet jabłkowy może złagodzić bóle w chorobach stawów, spowodowane stłuczeniem a także zredukować opuchliznę nóg spowodowaną nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub zbyt długą pozycją stojącą czy siedzącą.

Żywy ocet jabłkowy zalecany jest osobom ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów czy RZS. Oprócz jego picia, można wykorzystać go do przygotowania okładów przeciwbólowych, a nawet do kąpieli. 

By wykonać przeciwbólowy okład, należy wymieszać pięć łyżek octu jabłkowego ze szklanką wody, a następnie namoczyć w tym szmatkę lub gazę i przyłożyć do bolącego miejsca. Dla zabezpieczenia, okład można przymocować do kolana czy pleców folią lub bandażem, 

Jeśli chcemy wykorzystać ocet do kąpieli, by złagodzić ból i sztywność stawów, do wanny należy wlać dwie szklanki octu jabłkowego. Chociaż ocet ma specyficzny zapach, to warto wiedzieć, że ten z octu jabłkowego szybko się ulatnia i nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu na skórze. 

Jeśli mamy problem z obrzękiem nóg po całym dniu stania, chodzenia czy siedzenia, do miski z ciepłą wodą należy wlać pół szklanki octu jabłkowego i w tak przygotowanej miksturze wymoczyć stopy. Kąpiel przyspieszy krążenie, usprawni metabolizm, zmniejszy obrzęk oraz ból nóg. Dodatkowo ocet zdezynfekuje stopy i zahamuje rozrost bakterii lub grzybów.

CZYTAJ TAKŻE:

Znasz ją z herbaty Earl Grey. Bergamotka i olej z bergamotki mają też zdrowotne zastosowanie

Wyszczupli, odpręży, zadziała przeciwbólowo. Przygotuj kąpiel z tymi dodatkami

Jaka herbata będzie najzdrowsza? Herbatę czarną, zieloną lub ziołową parz w ten sposób


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ocet jabłkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL