Pij, jeśli masz problem ze stawami. Trzy zioła skuteczne na stan zapalny i obrzęki
Choroby stawów powodują nie tylko obrzęki i ograniczenie ruchomości, ale także są bolesne i utrudniające pacjentom ich codzienne funkcjonowanie. Bez względu na przyczynę problemów, zawsze należy konsultować się z lekarzem oraz rozpocząć zalecane leczenie. W domowej apteczce znajdziemy jednak zioła, które mogą wspomóc farmakoterapię – łagodzą ból, obrzęk i mają właściwości przeciwzapalne. Co pić przy bólach stawów?
Choroby układu kostno-stawowego mogą powodować szereg objawów, które są bolesne i utrudniające codzienne funkcjonowanie. Obecny stan zapalny w stawach sprawia, że puchną, robią się czerwone, a poruszanie się jest utrudnione.
Wśród chorób stawów występuje reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa, dna moczanowa, toczeń, czy zapalenia wywołane inną infekcją.
U chorych, oprócz bólu i opuchlizny, może występować gorączka, mrowienie i drętwienie kończyn, sztywność w obrębie stawów, zmniejszony apetyt, uczucie "strzelania" w stawach".
Powyższe objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, który zdecyduje o sposobie leczenia. W domu z kolei możemy wspierać terapię naparami, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Każdą metodę leczenia należy zawsze omówić z lekarzem.
Napar z dzikiej róży jest szczególnie zalecany osobom, które w przebiegu choroby stawów borykają się z ich sztywnością i ograniczeniem ruchomości. Wszystko dzięki zawartej w roślinie substancji galaktolipid, która zmniejsza stan zapalny. Zawarta w niej witamina C spowalnia procesy niszczenia chrząstek stawowych. Udowodniono, że regularne picie naparów z dzikiej róży zmniejsza ból, poprawia ruchomość stawów.
Z owoców dzikiej róży można przygotowywać także okłady na bolące stawy.
Ta popularna roślina znana była już w starożytnej Grecji - wykorzystywano ją nie tylko do przygotowywania posiłków, ale także do leczenia. Szałwia powinna zostać włączona do diety każdej kobiety po okresie menopauzy, kiedy to wzrasta ryzyko osteoporozy oraz związanych z nią objawów ze strony układu kostno-stawowego.
Korzystnie wpływa też na gospodarkę hormonalną, która jest odpowiedzialna za prawidłowe przyswajania wapnia do organizmu.
Okłady z naparu szałwii również mogą być stosowane w chorobach stawów - zmniejszają ból i obrzęk, zmniejszają także stany zapalne.
Właściwości zdrowotnych pokrzywy jest wiele, a wśród nich znajduje się wskazanie do jej spożywania przez pacjentów z dną moczanową. Udowodniono, że działa ona także przeciwzapalnie nie tylko na stawy - wspomaga proces gojenia się ran, wspiera układ moczowy i odkaża jamę ustną.
Najskuteczniejsze są jednak okłady z młodych liści pokrzywy, które zebrać można późną wiosną. W przypadku nasilenia bólu czy wystąpienia obrzęków w okolicy stawu, zaleca się przyłożenie liści pokrzywy do chorego miejsca. Najszybsze efekty okłady przynoszą w przypadku stawów ręki, kolan, stawu biodrowego, ale także w bólach kręgosłupa.
Zaleca się stosować okłady codziennie, przez tydzień, a kiedy objawy bólowe zmniejszą się, okłady należy kontynuować średnio 3 razy w tygodniu.
CZYTAJ TAKŻE:
Nadmiar kwasu moczowego boleśnie odczują stawy. Jak obniżyć jego poziom?
Pij przy dnie moczanowej, na złogi w jelitach i odchudzanie. Lepsza od maślanki i kefiru