W PRL-u było w każdej łazience. Mało kto pamięta, że pomaga na wypryski, rany i obrzęki
Szare mydło zniknęło z półek łazienkowych wraz z pojawieniem się na rynku kolorowych i pachnących mydeł, żelów pod prysznic oraz szamponów przeznaczonych do konkretnego typu włosów. Niesłusznie zostało odstawione w kąt, bowiem jego właściwości lecznicze pomagają w przypadku ran oraz stłuczeń. Mydło naszych babć sprawdzi się też na trądzik, a nawet w przypadku grzybicy. Jak stosować szare mydło i na co pomaga?
Szare mydło to mieszanina soli potasowych, gliceryny, kwasu cytrynowego i chlorku sodu. Nie zawiera substancji zapachowych oraz barwników, co sprawia, że nazywane jest mydłem hipoalergicznym - nie wywołującym alergii, podrażnień ani wysypki. Zawarte w nim sole potasowe sprawiają, że szare mydło jest miękkie, przez co łatwiej rozpuszcza się w wodzie, a dokładniej - wraz z wodą tworzy emulsje.
Aktualnie produkowane mydła są jednak mydłami sodowymi, a obowiązująca nazwa szarego mydła wyróżnia je na tle innych tym, że wciąż są wolne od barwników oraz substancji nadających zapach.
Typowym mydłem potasowym, jakie możemy spotkać aktualnie na rynku, jest chociażby mydło marsylskie, które składa się w 72 proc. z czystego mydła potasowego.
Szare mydło na rany
Szare mydło wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowane na trądzik czy ropne wypryski. Ponadto jest idealne do przemywania ran pooperacyjnych, ran trudno gojących się oraz w przypadku lżejszych uszkodzeń naskórka. Wszelkiego rodzaju otarcia czy skaleczenia warto przemyć szarym mydłem, zmniejszając ryzyko infekcji.
Szare mydło jest również wykorzystywane przez kobiety w połogu, ponieważ stosowanie go do higieny intymnej pozwala na szybszą regenerację krocza oraz przyspiesza proces gojenia się ran powstałych w trakcie porodu.
Szare mydło na stłuczenia
Szare mydło sprawdza się również w przypadku leczenia stłuczeń, zwichnięć i skręceń. Likwiduje obrzęki oraz opuchliznę, jaka występuje w przypadku uszkodzenia stawów. Wystarczy, by kawałek szarego mydła rozpuścić w wodzie, w której należy moczyć miejsce zmienione chorobowo. Z powodzeniem można również stosować okłady z roztworu z szarym mydłem. Jałową gazę należy wówczas zamoczyć we wcześniej przygotowanym roztworze i zastosować okład na uszkodzony i obrzęknięty staw.
Szare mydło na grzybicę stóp
Szare mydło może być również stosowane jako domowy specyfik na pierwsze objawy grzybicy skóry i paznokci. Można z niego przygotować domowy spray antygrzybiczy. By go zrobić - kostkę szarego mydła podziel na cztery równe części, jedną nich rozpuść w 250 ml przegotowanej wody. Gotowy roztwór przelej do butelki z rozpylaczem. Codziennie, najlepiej po kąpieli, spryskuj nim obficie zmienione chorobowo paznokcie. Pierwsze efekty są widoczne już po kilku dniach takiej kuracji. Możesz również rozpuścić całą kostkę mydła w misce z wodą i przez ok. 30 minut moczyć nogi - taką kurację warto powtarzać co dwa, trzy dni.
Szare mydło jest tradycyjnie produkowane w postaci stałej (tzw. kostki), ale istnieją również wersje płynne. Mydło szare jest często wykorzystywane do mycia naczyń, czyszczenia powierzchni, prania ręcznego, czy pielęgnacja roślin. Płynna forma ma te same właściwości myjące i czyszczące charakterystyczne dla szarego mydła w formie stałej.
Szare mydło może być stosowane do walki z mszycami. Oto kilka kroków, jak można go użyć:
- Rozpuść około 20-30 gramów szarego mydła w litrze ciepłej wody. Możesz użyć specjalnej tacki lub wiadra do przygotowania roztworu.
- Za pomocą rozpylacza lub pędzelka nanieś roztwór mydła na rośliny, które są zaatakowane przez mszyce. Upewnij się, że pokrywasz zarówno górne, jak i dolne strony liści oraz łodygi.
- Aby uzyskać skuteczny efekt, konieczne może być regularne powtarzanie zabiegu, szczególnie jeśli masz do czynienia z dużą inwazją mszyc.
- Monitoruj swoje rośliny, aby sprawdzić, czy mszyce zostają wyeliminowane. Jeśli widzisz, że mszyce nadal występują, możesz powtórzyć zabieg lub zastosować inne środki.
Szare mydło może stosować każdy, bez względu na wiek. Jedynym przeciwwskazaniem są ewentualne odczyny alergiczne na któryś ze składników, jakie są zawarte w mydle.
CZYTAJ TAKŻE:
Sekret kosmetyczek i dermatologów. Czym jest mydło Aleppo?
Zastosowanie drożdży w domowej apteczce