Wspiera wątrobę, obniża poziom cukru we krwi. Dodawaj do owsianki, sałatek i zup

Jeden z najzdrowszych olejów powstaje z nasion ostropestu. Ostropest plamisty to roślina, którą można wziąć za chwast. Jednak to nie byle jaka roślina - jest cenna ze względu na szerokie spektrum działania i ogromną wartość prozdrowotną. Ostropest m.in. działa ochronnie w stosunku do komórek wątroby, a także pielęgnuje skórę. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości się mu przypisuje, i na co dobry jest olej z ostropestu.

Ostropest plamisty - co to za roślina?

Ostropest plamisty to roślina należąca do rodziny astrowatych. Rodzimym obszarem jej występowania są państwa basenu Morza Śródziemnego, ale dlatego, że jest łatwa w uprawie, a do tego posiada wyjątkowe właściwości lecznicze rozpowszechniła się w wielu regionach świata. Największe uprawy ostropestu są zlokalizowane w krajach południowej i środkowej Europy, Ameryki Północnej i Południowej, a także Australii. W Polsce uprawy ostropestu plamistego zlokalizowane są głównie w centralnej i północnej części kraju. Roślinę można też spotkać rosnącą dziko na polach, nieużytkach i w ogrodach.  

Reklama

Ostropest swoim wyglądem przypomina oset. Osiąga wysokość do 2 m. Posiada dekoracyjne, białoplamiste liście, kolczaste na brzegach, a także charakterystyczne, fioletowe kwiaty. Kwitnie latem.

Co zawiera ostropest?

Surowcem zielarskim ostropestu jest owoc zawierający kompleks flawonolignanów określanych jako sylimaryna. Owoce ostropestu są również źródłem kwercetyny, fitosteroli, garbników, kwasów organicznych, a także związków mineralnych i witamin - witaminy C i witaminy K.

Właściwości ostropestu plamistego

Pozyskiwana z ostropestu sylimaryna, jak wykazały badania, posiada właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, immunomodulujące, a także neuroprotekcyjne i nefroochronne. Kiedy jednak mowa o ostropeście, mowa głównie o jego wpływie na wątrobę i właściwościach hepatoochronnych. Z tego ostropest jest najbardziej znany.

Sylimaryna wykazuje działanie ochronne i regenerujące względem uszkodzonych komórek wątroby, a to za sprawą aktywności antyoksydacyjnej, przeciwzapalnej i przeciwwirusowej, a także dzięki właściwościom odtruwającym. Wpływa również na syntezę RNA i DNA, ponadto zachowuje integralność błon komórek wątrobowych i utrudnia wnikanie toksyn. Sylimaryna znajduje zastosowanie w leczeniu wielu ostrych i przewlekłych chorób wątroby. Podkreśla się jednak potrzebę dalszych badań.  

Wskazuje się, że sylimaryna ma mieć również pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi poprzez poprawę insulinowrażliwości oraz odbudowę komórek beta trzustki. Poza tym preparaty, w których obecny jest wyciąg z owoców ostropestu, zmniejszają nasilenie objawów niestrawności.

Olej z ostropestu - właściwości

W lecznictwie i kosmetologii zastosowanie znajduje olej z nasion ostropestu. Produkt ten bogaty jest w cenne kwasy tłuszczowe, fosfolipidy i witaminę E (naturalny olej z ostropestu uważany jest za jedno z najbogatszych źródeł wysoko przyswajalnej witaminy E). Ważną rolę przypisuje się oczywiście sylimarynie, która m.in. chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników przyspieszających choćby starzenie. Krem na bazie ostropestu rozjaśnia cerę, zwiększa zdolności regeneracyjne skóry, a także zmniejsza zaczerwienienie. Sylimarynę wykorzystuje się także do produkcji kosmetyków przeznaczonych do walki z trądzikiem różowatym oraz w produktach wspomagających gojenie się ran.

Wysoka zawartość sylimaryny sprawia, że olej z nasion ostropestu jest cennym produktem dla wątroby. Wpływa na nią regenerująco i przeciwdziała uszkodzeniom komórek. Ale przynosi korzyści także dla układu sercowo-naczyniowego, co ma związek z wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wskazuje się, że produkt ten jest dobrym wyborem na diecie odchudzającej, ponieważ przyspiesza trawienie i działa moczopędnie, usuwając z organizmu nadmiar wody i toksyn.

Jak stosować olej z ostropestu?

Olej z nasion ostropestu tłoczonych na zimno to wartościowy produkt, ale uwaga - traci swoje cenne właściwości, gdy jest poddawany obróbce cieplnej, dlatego nie należy używać go do smażenia czy pieczenia. Sprawdzi się natomiast jako dodatek np. do sałatek i surówek, do jogurtów, koktajli, owsianki, gotowanych warzyw i zup, różnego rodzaju past czy twarogu. Można go też spożywać prosto z łyżeczki, najlepiej przed jedzeniem. Należy przestrzegać dawkowania zaleconego przez producenta.

Olej z nasion ostropestu może być stosowany również bezpośrednio na skórę. Sprawdza się także do pielęgnacji włosów - nawilża je i odżywia.

CZYTAJ TAKŻE: 

Najzdrowszy wiosenny sok. Dostarcza żelaza, działa moczopędnie, zbija ciśnienie

Wspomoże leczenie wielu schorzeń, poprawi trawienie, uspokoi. Poznaj arcydzięgiel litwor

Skarb z lasu na zdrowie. Jak działa czosnek niedźwiedzi i czy można go zbierać w lesie?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ostropest plamisty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL