Zaoszczędzisz na kosmetyczce. Wydasz grosze, a nieestetyczne zaskórniki znikną

Domowe sposoby na zaskórniki to doskonałe uzupełnienie odpowiedniej pielęgnacji czy profesjonalnych zabiegów u kosmetyczki. W walce z wągrami wykorzystać można m.in. sodę, żelatynę i kąpiele parowe. Poniżej znajdziesz dokładne instrukcje.

Zaskórniki - czym są i skąd się biorą?

Zaskórniki (nazywane inaczej wągrami) to ciemne zmiany skórne, które pojawiają się najczęściej na twarzy, klatce piersiowej i plecach. Ich główne przyczyny to nadmierna produkcja łoju, zmiany hormonalne, a także rogowacenie ujść mieszków włosowych. Zaskórniki bardzo często towarzyszą także trądzikowi. Zdarza się również, że zmiany te spowodowane mogą być nieodpowiednią pielęgnacją cery lub niektórymi kosmetykami do makijażu, np. pudrem lub podkładem. Warto wiedzieć, że wągry nie są wyłącznie problemem natury estetycznej. Niektóre z nich mogą się bowiem przekształcić w wykwity grudkowo-krostkowe lub torbiele ropne. Osoby, którym zależy na trwałym pozbyciu się zaskórników, powinny skorzystać z porady doświadczonego kosmetologa, który dobierze odpowiednie kosmetyki lub zaproponuje profesjonalne zabiegi. Uzupełnieniem leczenia mogą być również domowe sposoby na zaskórniki. Poniżej znajdziesz kilka propozycji.

Reklama

1. Maseczka z sody oczyszczonej

Soda oczyszczona wykazuje właściwości antybakteryjne oraz rozjaśniające. Przygotowanie z niej maseczki jest bardzo proste. Wystarczy wymieszać 2-3 łyżki sody z podobną ilością wody. Uzyskana w ten sposób papka powinna być gęsta, co uniemożliwi spływanie z twarzy. Maseczkę należy nałożyć na twarz na maksymalnie 10 minut. Po tym czasie trzeba ja dokładnie zmyć ciepłą wodą lub ulubionym tonikiem. Mimo odpowiednich właściwości, maseczka z sody nie u każdego dobrze się sprawdzi. Soda u niektórych osób może powodować zaczerwienienia lub podrażnienia skóry. W takim przypadku należy zrezygnować z dalszego stosowania maseczki i wypróbować inną metodę walki z wągrami.

2. Maseczka z żelatyny

Najważniejszym składnikiem żelatyny jest kolagen. Dzięki niemu skóra jest elastyczna, rozświetlona i dobrze nawilżona. Maseczka z żelatyny to również dobra alternatywa dla dostępnych w drogeriach produktów typu peel-off, które doskonale oczyszczają skórę. W podstawowym przepisie na maseczkę należy rozpuścić 1-2 łyżeczki żelatyny spożywczej w podobnej ilości ciepłej wody i po lekkim ostygnięciu nałożyć na twarz. Po około 20-30 minutach maseczkę można delikatnie zerwać. Podstawową wersję maski można wzbogacić dodatkowymi składnikami, które pozwolą wzmocnić działanie tego domowego kosmetyku. Do żelatyny dodać można odrobinę mleka, cytryny lub miodu.

3. Maseczka z jajka

Kolejnym produktem, który można przygotować w warunkach domowych, jest maseczka z jajka, a dokładnie białka kurzego. Wystarczy oddzielić białko od żółtka i ubić je na sztywną pianę. Tak przygotowaną masę można nanieść na twarz. Maseczkę należy trzymać około 20 minut. Po tym czasie trzeba usunąć ją wodą lub ulubionym tonikiem. Jak na skórę działa białko? To bardzo cenny składnik, który napina skórę, wygładza zmarszczki i co najważniejsze złuszcza i oczyszcza.

4. Pasta do zębów

Pasta do zębów wykazuje działanie dezynfekujące, wysuszające, antybakteryjne i wybielające. Eksperci podkreślają jednak, że to silny produkt, którego w żadnym wypadku nie można nakładać na całą twarz. Takie działanie mogłoby spowodować bowiem wysuszenie lub podrażnienie skóry. Pasty nie należy więc stosować w formie maseczki. Od czasu do czasu niewielką ilością pasty można jednak posmarować zaskórniki, np. punktowo.

5. Kąpiel parowa na twarz

Zdaniem specjalistów to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na zaskórniki. Jak stosować kąpiel parową? To dziecinnie proste. Do miski lub dużego garnka należy wlać gorącą wodę, a następnie pochylić się nad naczyniem w bezpiecznej odległości i narzucić na głowę ręcznik, który nie będzie tworzył żadnej szczeliny. Podczas kąpieli trzeba zachować dużą czujność, aby nie doszło do poparzenia. Wersję podstawową, tylko z wodą, można wzbogacić o dodatkowe składniki. Silne działanie antybakteryjne wykazuje np. lipa, tymianek, szałwia, pokrzywa, mięta, nagietek i rozmaryn. 


CZYTAJ TAKŻE:

Domowe sposoby na zlikwidowanie kurzajek

Skąd bierze się jęczmień na oku i jak z nim walczyć?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL