Sodę oczyszczoną miej w domowej apteczce. Pomoże na przykre dolegliwości
Soda oczyszczona może być stosowana jako domowy środek czyszczący czy zmiękczający dodatek do prania. To jednak nie wszystko. Warto docenić również lecznicze właściwości sody. Substancja ta pomaga walczyć m.in. z trądzikiem, infekcjami i grzybicą. Poniżej znajdziesz więcej zastosowań sody. Zobacz, dlaczego warto trzymać ją w domowej apteczce.
Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, to substancja o bardzo bogatej historii. Odkryli ją mieszkańcy kolonialnej Ameryki, którzy docenili jej szerokie zastosowanie. Sodę znajdziemy na sklepowych półkach tuż obok przypraw i dodatków do ciast, jednak jej zastosowanie daleko wykracza poza przemysł spożywczy. Poza dodatkiem do żywności soda stosowana może być m.in. jako domowy środek czyszczący czy zmiękczający dodatek do prania.
Wodą z sodą przemywać można liście domowych roślin, dzięki czemu będą one bardziej błyszczące. Dodana do wazonu, wydłuży świeżość ciętych bukietów. Z kolei w ogrodzie soda sprawdzi się jako naturalny środek odstraszający mrówki. Soda ma również silne właściwości lecznicze, dlatego warto trzymać ją w domowej apteczce. Poniżej przedstawiamy lecznicze zastosowanie sody.
Soda doskonale sprawdzi się jako płukanka do jamy ustnej. Wystarczy dodać łyżeczkę sody do szklanki wody i tak przygotowaną miksturą płukać jamę ustną. Dzięki temu w łatwy sposób pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z ust. Soda dobrze radzi sobie m.in. z zapachem czosnku i cebuli.
Soda ma właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne, dlatego doskonale sprawdza się jako naturalny lek na katar czy ból gardła. W tym celu można wykorzystać ją jako płukankę czy składnik domowych inhalacji. Z sody przygotować można również krople do nosa.
Wystarczy odrobina sody (1/5 łyżeczki) i łyżka wody. Tak przygotowaną miksturę można stosować 3 razy dziennie. Należy pamiętać o tym, aby nie wpuszczać do nosa więcej niż 2-3 kropli takiej mieszanki.
Czytaj także: Jak zbić gorączkę bez leków?
Soda oczyszczona neutralizuje kwas solny, dlatego może być stosowana również w przypadku zgagi i niestrawności. Warto jednak pamiętać, że substancja ta przynosi jedynie chwilowe ukojenie. Soda nie wyleczy zgagi i kłopotów żołądkowych, dlatego w przypadku nawracających się problemów należy zgłosić się do lekarza.
Soda oczyszczona dobrze sprawdzi się również w przypadku problemów ze skórą. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne można stosować ją pomocniczo zwłaszcza przy trądziku. W tym celu najlepiej przygotować maseczkę. Wystarczy wymieszać 2-3 łyżeczki sody z odrobiną wody. Maź powinna mieć gęstszą konsystencję, aby nie spływać z twarzy. Jeżeli zależy nam na intensywniejszym i bardziej odżywczym działaniu, do maski można dodać kilka kropli naturalnych olejków, np. herbacianego, macadamia, kokosowego czy oleju z pestek malin.
Kolejnym zastosowaniem sody są choroby skóry. Soda ma właściwości grzybobójcze, dlatego może być dobrym uzupełnieniem leczenia kandydozy skórnej. Wystarczy wymieszać 2-3 łyżeczki sody z odrobiną wody i nanieść na chore miejsca. Po około 10 minutach należy wykonać delikatny masaż skóry, po którym konieczne jest spłukanie wodą pozostałej mazi.
W podobny sposób można postępować również w przypadku poparzeń. Należy jednak pamiętać, aby nie nanosić sody na otwarte rany.
Soda sprawdzi się nie tylko jako wspomniana już maseczka do twarzy. Substancję można stosować również jako peeling do ciała czy żel do mycia twarzy. Ze względu na właściwości oczyszczające, soda pomaga również pozbyć się łupieżu.
Innym jej zastosowaniem jest pielęgnacja paznokci. Mycie rąk odrobiną sody pomaga utrzymać higienę w trudno dostępnych miejscach oraz zmiękcza skórki, co jest niezwykle istotne podczas późniejszego manicure.
Nie każdy wie również, że soda z powodzeniem zastępuje bardzo popularny w ostatnim czasie suchy szampon. To produkt, który doskonale sprawdza się w przypadku, gdy nasze włosy nie są pierwszej świeżości, a my nie mamy wystarczająco dużo czasu, aby je umyć. Wystarczy posypać sodą włosy i chwilę pomasować. Potem konieczne jest dokładne wyczesanie pozostałego na włosach proszku. Dzięki temu przez kilka godzin można cieszyć się świeżą fryzurą.
CZYTAJ TAKŻE: