Mieszaj miód z kurkumą. To rewelacyjna mieszanka na pierwsze objawy infekcji
Miód i kurkuma - to świetne połączenie dwóch silnych substancji o właściwościach prozdrowotnych. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym warto z niego korzystać. Złoty miód, czyli to, co wychodzi po zmieszaniu miodu z kurkumą, pomoże przede wszystkim przy pierwszych objawach infekcji. Jak go przygotować? Ważne są proporcje.
Już starożytni zdawali sobie sprawę z leczniczych właściwości miodu. Dziś wiemy o nim o wiele więcej i chętnie sięgamy po różne jego odmiany. Jest niezastąpiony w domowej apteczce i kuchni. Wykazuje m.in. silne właściwości bakteriobójcze. W licznych badaniach wykazano, że ma również właściwości przeciwgrzybicze i przeciwutleniające (przyczynia się do zwalczania wolnych rodników). Łagodzi stany zapalne dróg oddechowych, pomaga w walce z kaszlem. Regularne spożywanie miodu przekłada się na lepszą pracę układu krążenia (obniża ciśnienie i wpływa na redukcję poziomu cholesterolu we krwi). Ma również pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego.
Kurkuma, czyli złocista przyprawa charakterystyczna dla kuchni indyjskiej, także ma wiele cennych właściwości, głównie dzięki kurkuminie. Działa m.in. przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwnowotworowo i neuroprotekcyjnie. Reguluje pracę narządów trawiennych, łagodzi dolegliwości związane z niestrawnością, bólami żołądkowymi, pomaga w regeneracji wątroby, przyspiesza metabolizm. Poza tym obniża poziom cholesterolu i działa przeciwbólowo.
Łączenie miodu i kurkumy nie jest niczym nowym. To dwa składniki wykorzystywane do przygotowania choćby złotego mleka (choć nie w każdym przepisie przeczytamy, że miód należy dodać). Złote mleko to popularny ajurwedyjski napój stosowany w przypadku m.in. przeziębienia i innych sezonowych infekcji. Znakomicie rozgrzewa, wspomaga odporność, a poza tym poprawia trawienie, uspokaja, odpręża i ułatwia zasypianie. Jego kluczowe składniki są również powiązane z niższym ryzykiem chorób serca.
A czym jest złoty miód? Inaczej niż w przypadku złotego mleka do jego przygotowania potrzebne są nam tylko miód i kurkuma. Połączenie miodu z kurkumą uznawane jest za alternatywę aptecznych antybiotyków. Jak działa?
Złoty miód otrzymywany po wymieszaniu miodu i kurkumy określany jest mianem naturalnego antybiotyku. Pomoże przy pierwszych objawach infekcji - tych wywoływanych przez bakterie, ale też wirusy. Taką mieszankę warto mieć pod ręką zwłaszcza w okresie podwyższonej zachorowalności, czyli teraz i przez kilka kolejnych miesięcy, gdyż miód z kurkumą wspomoże łagodzenie objawów przeziębienia i grypy czy anginy. Połączenie miodu i kurkumy pomoże również wzmocnić układ immunologiczny, dzięki czemu organizm będzie bardziej odporny na jesienno-zimowe przeciwności. Miód z kurkumą wspomogą organizm również w okresie regeneracji po chorobie.
Do przygotowania złotego miodu, jak wspomnieliśmy wyżej, potrzebujesz tylko miodu (oczywiście naturalnego) i kurkumy. To dwa składniki, które często mamy w domu. Generalnie zasada jest taka, że na każde 100 g miodu używamy jednej pełnej łyżki kurkumy w proszku. Miód i kurkumę umieszczamy w słoiku i dokładnie mieszamy - aż powstanie jednolita masa. Niektórzy dodają do niej kilka kropel soku z cytryny, ale nie jest to konieczne. Mieszankę trzyma się w lodówce.
Złotego miodu używa się m.in. przy pierwszych objawach przeziębienia - kilka razy dziennie po pół łyżeczki lub łyżeczce. Mieszankę pozostawia się w ustach do całkowitego jej rozpuszczenia. Można ją też rozpuścić w szklance ciepłej wody lub dodać do herbaty - wtedy nie będzie tak intensywna w smaku.
Taki naturalny antybiotyk nie będzie jednak dobrym wyborem dla osób z chorobą pęcherzyka żółciowego, kobiet w ciąży czy osób przyjmujących leki rozrzedzające krew.
CZYTAJ TAKŻE:
Jak przechowywać, czym nabierać i jak rozpuszczać miód, by go nie zepsuć?
Co dzieje się z ciałem, gdy co rano pijesz wodę z kurkumą? Widać od razu
Olejek z kurkumy. Koi nerwy, łagodzi ból, leczy trądzik i łupież