Zbawienna dla tarczycy i nerek. Pij też, jeśli dokucza ci reumatyzm lub obrzęki

Przytulia właściwa, znana również jako przytulia żółta, to ziele stasowane leczniczo do wieków. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje przytulia właściwa, na co pomaga i kto nie może jej pić? Odpowiadamy.

Przytulia właściwa – właściwości zdrowotne

Porastająca tereny całej Polski przytulia właściwa w trakcie kwitnienia przybiera piękny, żółty kolor, który jest jej znakiem rozpoznawczym. Rośliny te charakteryzują się również ciekawym aromatem. 

Przytulię właściwą często zbiera się w celu produkcji suszu, z którego przyrządza się aromatyczne napary. Mają one wiele właściwości zdrowotnych wynikających z zawartych w składzie przytulii związków. Są to między innymi irydoidy, flawonoidy czy aminokwasy. 

Z uwagi na to, przytulia właściwa była wykorzystywana w medycynie ludowej. Za jej pomocą leczono różne schorzenia, takie jak zaburzenia związane z układem moczowym, choroby reumatyczne czy dolegliwości związane z układem pokarmowym. Z przytulii właściwej produkowano również maści, których używano przy problemach skórnych. 

Reklama

Czym się różni przytulia czepna od właściwej?

Oprócz przytulii właściwej, w przyrodzie występuje także przytulia czepna. Rośliny te różnią się przede wszystkim kolorem kwiatów. W trakcie kwitnienia przytulia właściwa przybiera kolor żółty. Z kolei przytulia czepna ma kwiaty o zielonkawych bądź białych płatkach. 

Przytulia czepna także może wykazywać pewne właściwości prozdrowotne. Częściej jednak jest traktowana jako chwast. A szkoda – przytulia czepna, podobnie jak przytulia właściwa, zawiera między innymi flawonoidy, czyli związki obecne w roślinach, które wykazują silnie działanie przeciwutleniające. 

Na co pomaga przytulia właściwa?

Pity od czasu do czasu napar z przytulii właściwej może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Wynika to z tego, że w składzie rośliny znajduje się mnóstwo cennych dla organizmu substancji. 

Na co pomaga przytulia właściwa? Zacznijmy od jej właściwości przeciwutleniających, do których przyczyniają się obecne w składzie przytulii flawonoidy. Obniżają one stres oksydacyjny poprzez redukcję wolnych rodników. Tym samym mogą zahamować procesy starzeniowe komórek oraz obniżyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. 

Flawonoidy mogą również odpowiadać za obniżanie ciśnienia krwi. Tym samym redukują ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz wspierają działanie układu krążenia. Dodatkowo działają przeciwzapalnie – właśnie dlatego warto pić herbatę z przytulii właściwej w okresie przeziębienia bądź grypy. 

W składzie przytulii właściwej znajdują się również irydoidy, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Roślina może również działać detoksykująco. 

A czy jest dobra na tarczycę? W badaniach przeprowadzonych na szczurach wykazano, że podawane im ekstrakty z przytulii właściwej wpłynęły stymulująco na tarczycę. Wobec tego napar z zioła może być zalecany w przypadku osób cierpiących na niedoczynność tego gruczołu. 

Jak pić przytulię właściwą?

Przytulia właściwa to doskonałe zioło, które jest składnikiem aromatycznego naparu. Jak pić herbatę z tej rośliny? Wystarczy wsypać do kubka maksymalnie 1g suszu, a następnie zalać gorącą wodą i zostawić na około 15-20 minut. Po tym czasie można spożywać napar. 

Jak często pić herbatę z przytulii właściwej? Zaleca się picie jej raz dziennie, najlepiej w okresie przeziębienia bądź grypy. Nie jest wskazane długotrwałe picie przytulii z uwagi na wysoką zawartość kumaryny. 

Przytulia właściwa – przeciwwskazania. Czy jej spożycie grozi skutkami ubocznymi?

Z przytulii właściwej powinny zrezygnować przede wszystkim osoby, które są uczulone na któryś składnik obecny w zielu. W przeciwnym razie mogą pojawić się niepożądane skutki uboczne, takie jak wysypka, bóle brzucha, duszności czy kaszel. 

Warto zanotować, że w przytulii występuje związek o nazwie "kumaryna". W większych dawkach może być toksyczny dla organizmu. Wobec tego zaleca się nie przekraczanie maksymalnej dziennej dawki, która wynosi 1 g. Ze spożywania przytulii powinny zrezygnować również kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci. 

Źródła: 

Zabihi, Abbas & Pashapour, Sanaz. (2022). Therapeutic effects of the Galium verum. 4. 14. 10.53388/FTHC20220801014.

Ullah A, Munir S, Badshah SL, Khan N, Ghani L, Poulson BG, Emwas AH, Jaremko M. Important Flavonoids and Their Role as a Therapeutic Agent. Molecules. 2020 Nov 11;25(22):5243. doi: 10.3390/molecules25225243. PMID: 33187049; PMCID: PMC7697716.

Przeczytaj też:

Przytulia czepna: Właściwości lecznicze i przeciwwskazania

Naturalne wsparcie dla tarczycy. Wyciszą nerwy, złagodzą stan zapalny

Pij dwa razy dziennie, a zapomnisz o boczkach i wałeczkach. W PRL-u mikstura ojca Grzegorza biła rekordy popularności


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL