Reklama

​Czym jest kolka niemowlęca i jak sobie z nią radzić?

Kolka niemowlęca to dolegliwość objawiająca się napadowym krzykiem. Dotyka najczęściej dziecko od 2. tygodnia do 3-4 miesiąca życia. Przyczyny mogą być związane z nadmierną ilością gazów oraz z nietolerancją białka krowiego i laktozy. Powodem kolki może być też niedojrzały układ nerwowy.

Kolka u dziecka - objawy

Główny objaw to nagły krzyk dziecka, który może trwać nawet kilka godzin. Dodatkowo dziecko przykurcza nóżki, pręży się całe. Jest także rozdrażnione, a brzuszek się napina. Pojawiają się gazy, a nawet zielonkawy stolec.

Metody łagodzenia kolki niemowlęcej

Ze względu na trudność w znalezieniu przyczyny występowania tej dolegliwości, kolka nie jest leczona, lecz przechodzi samoistnie. Jednak istnieją sposoby łagodzące jej objawy. Znanym od wielu lat jest napar z kopru włoskiego. Ma on działanie wiatropędne i przeciwskurczowe, dlatego może przynieść dziecku ulgę łagodząc wzdęcia.

Warto też opanować odpowiednią technikę karmienia dziecka w taki sposób, aby dziecko podczas jedzenia nie nałykało się niepotrzebnie powietrza. A po karmieniu należy podtrzymywać je w pozycji pionowej, aby się odbiło. W czasie ataku kolki ważne jest zachowanie spokoju przez rodziców. Można lekko masować dziecku brzuszek, nosić na rękach, przytulać i głaskać.

Reklama

Dieta matki a kolka

Zwraca się również uwagę na to jak odżywia się karmiąca matka. Należy wykluczyć z jadłospisu niektóre produkty, aby sprawdzić, czy to nie wpływa na to, że kolka się pojawia u dziecka. Może być konieczne skreślenie z menu mamy fasoli, kapusty i cytrusów oraz unikanie kawy i ostrych przypraw.

Jednak należy zauważyć, że również dzieci karmione mlekiem modyfikowanym doświadczają kolki. Więc zanim ustalimy, iż mamy do czynienia z kolką, należy udać się do lekarza pediatry, który wykluczy inne przyczyny mogące powodować takie symptomy.

***

Zobacz również:

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL