Dodatkowy urlop na poratowanie zdrowia. W 2025 roku nie tylko dla nauczycieli
Urlop na podreperowanie zdrowia kojarzy się przede wszystkim z nauczycielami. To właśnie oni, po siedmiu przepracowanych latach w danej placówce, mogą skorzystać z rocznego urlopu na poprawę swojego zdrowia. Niewielu jednak wie, że taki urlop - w wymiarze trzech tygodni - przysługuje także innej grupie. Wciąż mało osób z niego korzysta, a warto.
Coraz więcej zmian pojawia się w kodeksie pracy, zwłaszcza tych związanych z urlopem. Mając na uwadze fakt, że zdrowie przekłada się na efektywność w pracy, w ostatnim czasie wprowadzono kilka dodatkowych dni wolnego dla pracowników etatowych (m.in. urlop z powodu siły wyższej).
W kodeksie pracy istnieje również prawo do urlopu na poratowanie zdrowia. Przysługuje ono nauczycielom, ale także policjantom, pracownikom straży pożarnej, górnikom, prokuratorom, sędziom, kuratorom sądowym czy pracownikom NIK.
Z dodatkowego urlopu może skorzystać jednak jeszcze jedna grupa pracowników, a mianowicie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Takich osób jest w Polsce ponad 500 tys.
Osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności w 2025 roku będzie przysługiwało 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Osoby, które mają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, mogą korzystać z dodatkowych dni wolnych bez żadnych dodatkowych kryteriów. Wystarczy, że pracownik ma na swoim koncie przepracowany pełny rok (nie musi być to jeden zakład pracy).
Pula tych dni nie narasta wraz z mijającymi miesiącami, a od razu znajduje się w "pakiecie urlopowym".
Wyjątkiem są pracownicy, którzy korzystają z większej liczby dni urlopowych niż 26 dni roboczych w roku.
W 2025 roku osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności będą mogły skorzystać z 21 dni urlopu, które przeznaczą na turnus rehabilitacyjny. Nie ma znaczenia jednostka chorobowa, z powodu której zostało wystawione orzeczenie.
Pod pojęciem "turnus rehabilitacyjny" kryje się o wiele więcej niż tylko faktyczny wyjazd lub rehabilitacja stacjonarna.
Pracownik może skorzystać z wolnego, jeśli musi udać się na specjalistyczne badania, zabiegi lub terapie związane z poprawą zdrowia. Z wolnego może skorzystać również wtedy, kiedy musi zaopatrzyć się w sprzęt rehabilitacyjny, ortopedyczny lub gdy pojawiła się konieczność jego naprawy, a czynności te nie mogą odbyć się poza godzinami pracy. W takich przypadkach pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu.
Urlop rehabilitacyjny nie musi być wykorzystany ciągiem. Pracownik może wykorzystać pojedyncze dni, jeśli wolne dotyczy np. badań.
Pracownik nie ma obowiązku najpierw skorzystać z urlopu wypoczynkowego, a dopiero później z rehabilitacyjnego, dlatego pracodawca nie może też tego wymagać od pracownika.
CZYTAJ TAKŻE:
Lista chorób, na które przysługuje orzeczenie o niepełnosprawności. Takie dokumenty musisz złożyć
Zmiana w przepisach odnośnie skierowania. Do tego specjalisty nie będzie już potrzebne
Pracodawca dopłaci nie tylko do okularów. Tyle pieniędzy możesz dostać