Tyle powinien trwać kaszel w infekcji. Ból czy krew to mogą być zwiastuny raka
Kaszel to zwykle niegroźny objaw, który często towarzyszy przeziębieniom bądź różnorodnym infekcjom. Czasami jednak może być sygnałem poważniejszych problemów ze zdrowiem. Jak długo może utrzymywać się kaszel w przebiegu infekcji? Co w kaszlu wymaga natychmiastowej konsultacji ze specjalistą i powinno niepokoić? Wyjaśniamy.
Kaszel może się utrzymywać nawet przez 10-14 dni od pojawienia się pierwszych objawów infekcji. Czasami zdarza się również sytuacja, gdy po wyzdrowieniu wszystkie objawy, oprócz kaszlu, ustępują. Mówi się wtedy o kaszlu podostrym, który najczęściej jest powikłaniem infekcji wirusowej i może trwać nawet do 8 tygodni. Jeśli utrzymuje się on jeszcze dłużej, świadczy to o tym, że kaszel przeszedł w fazę przewlekłą. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ przyczyny przewlekłego kaszlu mogą być zarówno błahe (np. spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła), jak bardziej poważne (np. gruźlica, astma a nawet nowotwór płuc).
Niektóre sygnały związane z kaszlem powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Są to przede wszystkim: kaszel przedłużający się powyżej 8 tygodni, nietypowe zabarwienie wykrztuszanej wydzieliny, zmiana charakteru przewlekłego kaszlu, ból w klatce piersiowej i niezamierzone chudnięcie.
Kaszel, który trwa dłużej niż 8 tygodni, zawsze powinien skłonić do wizyty u lekarza. Mimo, że jego przyczyna najczęściej jest niegroźna (alergiczny nieżyt nosa bądź spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła), to jednak niekiedy może on sygnalizować znacznie poważniejsze problemy ze zdrowiem. Przewlekłym kaszlem mogą objawiać się m.in.:
- astma;
- gruźlica;
- przewlekła obturacyjna choroba płuc;
- zgaga i refluks żołądkowo-przełykowy;
- przewlekłe zapalenie oskrzeli (m.in. u palaczy po przebytych zakażeniach układu oddechowego);
- rozstrzenie oskrzeli;
- ropień płuca;
- rak płuca bądź przerzuty innych nowotworów do płuc;
- choroby serca (np. niewydolność lewej komory serca, zwężenie zastawki mitralnej).
Gdy infekcji dróg oddechowych towarzyszy kaszel mokry, warto zwrócić uwagę na kolor wykrztuszanej plwociny. Prawidłowa plwocina, pojawiająca się np. w przebiegu łagodnych infekcji wirusowych, u osób z astmą bądź alergiami, ma kolor biały bądź lekko przeźroczysty, zwykle też jest bezwonna. Natomiast zmiana jej zabarwienia na żółtawy bądź zielonkawy kolor, znaczne zmętnienie bądź przykry zapach mogą wskazywać na toczące się zakażenie bakteryjne dróg oddechowych, np. zatok, oskrzeli lub płuc. Brązowa plwocina z kolei może wskazywać na przewlekłą chorobę płuc, ropień płuca bądź pylicę płuc.
Prawdziwym sygnałem ostrzegawczym jest również odkrztuszanie wydzieliny z domieszką krwi. Jest to objaw alarmowy raka płuca, jednak może również wystąpić w przebiegu gruźlicy, zapalenia oskrzeli, zapalenia drobnych naczyń krwionośnych (np. ziarniniaka Wegenera) czy zatorowości płucnej. Kolor plwociny inny niż biały zawsze więc powinien skłonić do wizyty u specjalisty.
Zmiana charakteru przewlekłego kaszlu to coś, na co powinny zwracać uwagę szczególnie osoby palące. Nałogowi palacze często cierpią na “kaszel palacza", czyli utrzymujący się miesiącami, a nawet latami kaszel, którego przyczyną jest podrażnienie przez dym tytoniowy delikatnego nabłonka dróg oddechowych. Jego napady pojawiają się szczególnie rano, może mu towarzyszyć odkrztuszanie plwociny, chrypka czy też ból w klatce piersiowej.
Zmiana charakteru kaszlu może być pierwszym sygnałem poważniejszych problemów z płucami u osób palących. Mogą się one przejawiać się na różny sposób, m.in. zwiększeniem jego częstości i uporczywości, zmianą barwy plwociny, pojawieniem się krwi podczas wykrztuszania a także większym niż zwykle nasileniem bólu w klatce piersiowej bądź duszności. Zmiany te są czasem bardzo subtelne, niekiedy ledwie zauważalne. Trzeba być na nie niezwykle wyczulonym, ponieważ zmiana charakteru kaszlu palacza może wiązać się na przykład z początkiem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) lub raka płuca. Z tego powodu objaw ten zawsze wymaga dogłębnej diagnostyki u specjalisty.
Bóle w klatce piersiowej czy duszność nie są typowym objawem towarzyszącym zwykłemu przeziębieniu. Mogą świadczyć o tym, że infekcja toczy się na niższych poziomach dróg oddechowych. Przewlekły kaszel z utrzymującym się bólem w klatce piersiowej może być też objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. Dodatkowo pojawia się u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, rakiem płuca czy gruźlicą. Nagły, silny ból, promieniujący do barku, żuchwy bądź pleców może być również sygnałem rozpoczynającego się zawału serca, zapalenia osierdzia bądź dławicy piersiowej. Bólu w klatce piersiowej nigdy nie należy więc ignorować i zawsze wymaga poszukiwania przyczyny.
Niezamierzone chudnięcie w połączeniu z przewlekłym, utrzymującym się dłużej niż 8 tygodni kaszlem mogą sygnalizować problemy. Jest to objaw, który może zwiastować początek gruźlicy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc a nawet raka płuca. Z tego powodu nigdy nie należy go lekceważyć i zawsze wymaga dogłębnej diagnostyki.
CZYTAJ TAKŻE:
Wsparcie układu oddechowego dla astmatyków i alergików
Ten syrop wyleczy kaszel w kilka dni. Dzieci go uwielbiają