Gminy będą rozdawać lek w przypadku ataku nuklearnego. To musisz wiedzieć

Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęła się dystrybucja tabletek zawierających jodek potasu. Mają być one wydawane w przypadku skażenia radiacyjnego wszystkim mieszkańcom, którzy będą narażeni na szkodliwe działanie promieniowania i którzy nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do ich zażycia. Jakie będzie dawkowanie tabletek i gdzie będą wydawane?

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu w Polsce

Zgodnie z działaniami w zakresie zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, na terenie Polski podjęto decyzję o dystrybucji tabletek z jodkiem potasu, jako działanie profilaktyczne na wypadek wystąpienia zagrożenia nuklearnego na terenie naszego kraju. Decyzja ta zapadła w związku z działaniami zbrojnymi w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Na ten moment, jak zapewnia MSWiA, nie ma zagrożenia dla zdrowia obywateli Polski, a podjęte działania mają charakter przygotowania się na każdy możliwy scenariusz.

Kto będzie mógł zażyć tabletkę?

Przygotowane preparaty mają za zadanie nasycić tarczycę stabilnym jodem, tym samym blokując wchłanianie radioaktywnego jodu przez ten narząd i zapobiegać jego toksycznemu gromadzeniu się w organizmie człowieka.

Reklama

Z tabletki nie będą mogły skorzystać osoby, które:

  • mają uczulenie na jodek potasu,
  • chorują na niedoczynność tarczycy,
  • chorują na choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • mają stwierdzone choroby autoimmunologiczne.

Dawkowanie jodku potasu

Dawkowanie leku jest uzależnione od wieku i ustalono dawki dla poszczególnych grup wiekowych następująco:

  • dorośli do 60 r.ż. i dzieci powyżej 12 r.ż. 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu),
  • dzieci od 3 do 12 r.ż. 1 tabletka (50 mg jodu),
  • dzieci od 1 miesiąca życia do 3 r.ż. 1/2 tabletki (25 mg jodu),
  • noworodki 1/4 tabletki (12,5 mg jodu),
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią 2 tabletki (100 mg jodu).

Osoby powyżej 60. roku nie będą przyjmowały jodku potasu w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego.

Gdzie udać się po lek? Gminy już szykują punkty poboru tabletek

Poszczególne gminy już wydają komunikaty do swoich mieszkańców odnośnie miejsc, w których będą wydawane tabletki w przypadku zagrożenia skażeniem na terenie danej gminy. szkoły. Wojewoda, w porozumieniu z samorządem terytorialnym, w przypadku zagrożenia ustali sposób dystrybucji tabletek z jodkiem potasu, a punktem poboru będą przede wszystkim szkoły. O miejscu wydawania leków mieszkańcy gmin będą informowani na bieżąco.

W przypadku dzieci, rodzice otrzymają tabletkę i samodzielnie będą dokonywali odmierzenia dawki, a jeśli gospodarstwo zamieszkuje kilka osób - jeden przedstawiciel będzie mógł odebrać stosowną ilość leku dla każdego domownika, bez konieczności okazywania dokumentów tożsamości. 

CZYTAJ TAKŻE:

Dla kogo obowiązkowa jest czwarta dawka przeciwko COVID-19?

Tak objawia się rak tarczycy, należy reagować natychmiast

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: jodek potasu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL