Osobowość histrioniczna. To ona popchnęła Amber Heard do afer i awantur?

Koloryzowanie, dramatyzowanie, stawianie się w roli ofiary i podstępna manipulacja - to zachowania, których chyba nikt nie chciałaby doświadczać, ani ze strony kogoś bliskiego, ani u siebie. Czy jednak za tym, co kiedyś było uznawane za histeryczny, nieznośny charakter, może stać choroba? Gdy kilka miesięcy temu cały świat obserwował pełen obelg i łez proces byłych małżonków Amber Heard i Johnego Deppa, wielu internautów zwracało wówczas uwagę na nietypowe, przerysowane zachowanie aktorki. Chodziło zwłaszcza o naśladowanie stylu ubierania się Deppa oraz jego sposobu mówienia, a także przesadzoną mimikę i teatralne lamentowanie. Psychologowie coraz częściej zwracają uwagę, że za takim zachowaniem może stać choroba. Na co może chorować Amber Heard? I czym jest histrioniczne zaburzenie osobowści?

  • Sądowa batalia między Amber Heard i Johnym Deppem, zwana procesem dekady, zwróciła uwagę świata na problem histrionicznego zaburzenia osobowości. 
  • Osobowość histrioniczną cechuje m.in. kolorowanie faktów, stawianie się w centrum uwagi, mącenie i manipulacja oraz wybuchowy charakter i skłonność do depresji.
  • Przyczyn takiego zachowania lekarze dopatrują się w przeszłości chorego, ale także w budowie jego mózgu. 
  • Leczeniem zaburzeń histrionicznych powinien zająć się psychoterapeuta, konieczne jest też wsparcie osób najbliższych. 

Reklama

 

Amber Heard - na co może chorować była żona Johnego Deppa?

Osobowość histrioniczna była dotychczas stosunkowo mało znanym terminem. Wszystko zmieniło się za sprawą Amber Heard, byłej żony Johnego Deppa. 

Podczas głośnego procesu pary, psycholożka sądowa zasugerowała bowiem, że Heard może cierpieć zaburzenia osobowości. Chodzi konkretnie o zaburzenie osobowości typu borderline i histrioniczne zaburzenie osobowości. Ocena biegłej opierała się nie tylko na dokumentacji medycznej gwiazdy, ale i na nagraniach, zdjęciach i zeznaniach świadków. Czym właściwie cechują się histrioniczne zaburzenia osobowości i po czym je poznać?

Histrioniczne zaburzenie osobowości - co to jest?

Podczas procesu pary, zwrócono uwagę na nietypowe zachowanie Amber Heard. Chodziło przede wszystkim o naśladowanie sposobu mówienia oraz ubierania się byłego męża. Takie teatralne zachowanie jest charakterystyczne dla pacjentów z histrionicznym zaburzeniem osobowości. Do typowych działań osoby o takiej osobowości należy też stawianie się w centrum uwagi za wszelką cenę i obsesyjne skupianie się na swoim wyglądzie. 

Inne możliwe objawy to:

  •   dramatyzowanie i przesadny wyraz emocjonalny;
  •   koloryzowanie własnego życia i doświadczeń;
  •   poszukiwanie akceptacji i docenienia u innych osób;
  •   skłonność do manipulacji;
  •   cechy narcystyczne;
  •   nadwrażliwość na krytykę i egocentryzm;
  •   łatwość ulegania wpływowi innych;
  •   dążenie do bycia w centrum uwagi;
  •   nadmierne skupianie się nad własnym wyglądem;
  •   przybieranie tożsamości innych osób;
  •   niestosowane (zbyt bezpośrednie lub uwodzicielskie) zachowania w stosunku do innych osób, seksualna prowokacja,     realizacja własnych celów przez flirt lub seks;
  •   nieprzewidywalność w zachowaniu.

Powyższym objawom czasami towarzyszy również zmienność nastrojów oraz stany depresyjne.

Histrioniczne zaburzenie osobowości - przyczyny

Dokładna przyczyna zaburzenia nie jest znana. Specjaliści podkreślają jednak, że dużą rolę w rozwoju osobowości histrionicznej może odgrywać okres dzieciństwa i sposób wychowania. Histrioniczne zaburzenie osobowości bardzo często występuje bowiem u osób, które w dzieciństwie były karane, niedoceniane czy krytykowane. Inne teorie zakładają wpływ czynników biologicznych (np. (budowę układu neuroprzekaźników czy budowę mózgu) oraz możliwość dziedziczenia tego typu osobowości.

Histrioniczne zaburzenie osobowości - leczenie

Główną metodą leczenia histrionicznego zaburzenia osobowości jest psychoterapia. W wyborze konkretnego nurtu należy uwzględnić wiele czynników, m.in. natężenie objawów, możliwe przyczyny czy w końcu cechy osobowości pacjenta. Dobre efekty przynosi zwłaszcza psychoanaliza oraz terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga choremu nie tylko zrozumieć przyczynę problemu, ale także nauczyć się nowych zachowań, które pozwolą mu funkcjonować w społeczeństwie. 

W niektórych przypadkach pomocna może być także terapia rodzinna. Dzięki niej można uniknąć przeniesienia zaburzenia na innych członków rodziny (głównie dzieci). W ten sposób bliscy pacjenta mogą nauczyć się również, jak postępować, aby nie zostać zmanipulowanym przez chorego.

W przypadku wystąpienia u chorego stanów depresyjnych, lekarz może zdecydować również o włączeniu leczenia farmakologicznego. W takiej sytuacji należy jednak zachować dużą czujność. Niektóre osoby z histrionicznym zaburzeniem osobowości mogą bowiem wykorzystać leki w celu autodestrukcyjnym.

CZYTAJ TAKŻE:

Na to choruje Julia Wróblewska. Życie aktorki to bolesna huśtawka emocji 

Depresja - cztery sygnały, że bliski potrzebuje pomocy

Pink myślała, że ma udar. Diagnoza była zupełnie inna 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL