Wszystko o tarczycy

Nietypowy objaw chorej tarczycy. "Hashimotki" dobrze to znają

Niedoczynność tarczycy i hashimoto to podstępne choroby, które objawiać się mogą w dość nietypowy sposób. Wzrost masy ciała, bladość skóry, uczucie zimna to najczęściej wymieniane objawy fizyczne, ale schorzeniom tym towarzyszyć mogą również problemy psychiczne, np. depresja czy zaburzenia lękowe. Przedstawiamy mniej znane, psychiczne objawy niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto.

Niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto - objawy

Niedoczynność tarczycy to problem, który dotyczyć może nawet 5 proc. kobiet. Za jedną z głównych przyczyn choroby uznaje się chorobę Hashimoto. Szacuje się, że nawet u 90 proc. pacjentek z hashimoto wystąpi niedoczynność tarczycy. 

W przypadku obu chorób najwięcej mówi się o objawach fizycznych. Najczęściej wymienia się takie dolegliwości jak wzrost masy ciała (chorzy mówią, że "tyją z powietrza"), obrzęki, zaparcia, bladość skóry, wypadanie włosów, łamliwość paznokci czy częste uczucie zimna. Poza tymi objawami, zarówno niedoczynności tarczycy, jak i chorobie Hashimoto towarzyszyć mogą objawy psychiczne. Bardzo często dotyczą one obniżenia popędu seksualnego, nadmiernej senności, osłabienia pamięci i upośledzenia koncentracji. Charakterystyczne są również wahania nastroju, które doprowadzić mogą nawet do wybuchów płaczu.

Reklama

Niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto a depresja

U wielu pacjentek z chorobą Hashimoto i/lub niedoczynnością tarczycy diagnozuje się również depresję, czasami w bardzo ciężkiej fazie. Jak pokazują badania, problem ten dotyczyć może nawet 30 proc. osób z hashimoto. Szacuje się, że choroba ta nawet sześciokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia depresji. Skąd ten związek? 

Wiele wskazuje na to, że przyczyną mogą być zaburzenia osi podwzgórze-przysadka-tarczyca oraz nieprawidłowe stężenia sertoniny w mózgu. Innym wytłumaczeniem może być asymetryczna hipoperfuzja przepływu krwi w mózgu. Chodzi przede wszystkim o okolice płata czołowego, prawego płata skroniowego oraz płata ciemieniowego. Dokładny związek chorób tarczycy z depresją wciąż nie jest jednak do końca zbadany i wiele hipotez oczekuje na potwierdzenie.

Niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto a zaburzenia lękowe

Poza depresją niedoczynności tarczycy i/lub chorobie Hashimoto bardzo często towarzyszą również zaburzenia lękowe. Co ciekawe, o ile w całej populacji problem ten szacuje się na ok. 7-10 proc., to w przypadku pacjentów leczących się na schorzenia związane z tarczycą odsetek ten jest dużo większy. Szacuje się, że zaburzenia lękowe dotykać mogą nawet 16 proc. chorych. Zdecydowana większość przypadków dotyczy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Pozostałe to najczęściej uogólnione zaburzenia lękowe oraz fobia społeczna.

Związek pomiędzy hashimoto i niedoczynnością tarczycy a zaburzeniem lękowym jak na razie nie został medycznie wyjaśniony i wciąż jest tematem wielu badań.

Encefalopatia Hashimoto - co to takiego?

Poważniejsze i bardziej zaawansowane zmiany neuropsychiatryczne świadczyć mogą o encefalopatii Hashimoto. To bardzo rzadka choroba występująca z częstotliwością 2/100 000 pacjentów. Encefalopatia zazwyczaj występuje pomiędzy 44. a 55. rokiem życia. Jej pierwszym objawem może być depresja.

Encefalopatia związana jest najprawdopodobniej z uszkodzeniem mózgowia, które doprowadzić może do takich objawów jak: halucynacje, zaburzenia świadomości, zaburzenia orientacji, zespoły parkinsonowe, tiki, zaburzenia mowy czy zmiany osobowości. U wielu chorych zaobserwować można również zachowania psychotyczne oraz urojenia prześladowcze. Opisywane zmiany zachowania dotyczyć mogą 90-100 proc. pacjentów z encefalopatią Hashimoto.

Objawy psychiczne niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto - leczenie

Chorzy, którzy zauważą u siebie pogorszenie nastroju lub inne objawy depresji, powinni niezwłocznie zgłosić się do lekarza psychiatry. Szybkie włączenie odpowiedniego leczenia znacząco poprawia komfort życia chorego. W niektórych przypadkach, poza leczeniem farmakologicznym, pomocna może być również psychoterapia.

CZYTAJ TAKŻE: 

"Hashimotki" nie potrafią schudnąć. Przyczyna leży daleko poza talerzem

Czego nie jeść w chorobach tarczycy?

Cztery rzeczy, które możesz zrobić dla swej tarczycy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL