Alergia na nikiel - kontaktowa i pokarmowa. Rozpoznanie tej drugiej jest trudniejsze

Alergia na nikiel objawia się przede wszystkim zmianami na skórze. Taką reakcję wywołują m.in. biżuteria, zegarki, guziki czy monety. Zdarza się również, że alergia ma charakter nie tylko kontaktowy, ale i pokarmowy. Wówczas u pacjentów pojawić się mogą takie objawy jak bóle brzucha, biegunki czy wzdęcia. Co warto wiedzieć o uczuleniu na nikiel?

Alergia na nikiel - kogo dotyczy?

Alergia na nikiel to powszechny problem, który dotyczyć może nawet 17 proc. populacji. Uczulenie najczęściej występuje u kobiet. Okazuje się, że nie ma to wcale związku z faktem, iż panie znacznie częściej niż mężczyźni noszą np. biżuterię. Wytłumaczeniem tej tendencji mogą być zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym. Z tego powodu najsilniejsze zmiany wywołane alergią pojawiają się w czasie trwania miesiączki. Z kolei najłagodniejsze - analogicznie podczas jajeczkowania.

Reklama

Aby dokładnie zrozumieć problem tego rodzaju alergii, warto wiedzieć, czym właściwie jest nikiel. 

W czym występuje nikiel?

Nikiel to jeden z najczęściej występujących pierwiastków. Znajdziemy go w biżuterii, zegarkach, guzikach czy klamrach do pasków. Dużą ostrożność należy zachować także podczas przygotowywania potraw. Nikiel może bowiem występować również w składzie garnków, patelni, sztućców czy innego sprzętu AGD. Z tego powodu najbezpieczniej stawiać na produkty wykonane z metali szlachetnych, melaniny czy ceramiki. 

Innym źródłem tego pierwiastka mogą być takie produkty jak kosmetyki, monety, klucze, nożyczki, długopisy, oprawki do okularów, protezy stomatologiczne, detergenty, oleje maszynowe i farby do malowania ścian. 

Nikiel znaleźć można również w niektórych produktach spożywczych. Zwłaszcza w orzechach, warzywach strączkowych, margarynie, śledziach, czekoladzie, serach topionych, proszku do pieczenia i koncentratach w puszkach. Zdarza się również, że u niektórych pacjentów wystąpić może alergia na nikiel po wypiciu wody wodociągowej lub gruntowej, która mogła mieć kontakt z pierwiastkiem. Opisywana reakcja alergiczna dotyczyć może także warzyw i owoców, które podlewane były taką wodą.

Alergia na nikiel - objawy

Głównym objawem kontaktowej alergii na nikiel są zmiany skórne. Mogą mieć formę krostek, pęcherzyków, pokrzywki i przesuszeń. Zmiany pojawiają się w miejscach, które miały bezpośrednią styczność z niklem, m.in. na rękach, brzuchu czy nogach. 

Zdarza się, że alergia na nikiel może powodować również takie dolegliwości jak zapalenie spojówek, zapalenie skóry, astmę i zapalenie śluzówki nosa. W przypadku pokarmowej alergii na nikiel wystąpić mogą z kolei takie objawy jak biegunki, wymioty, wzdęcia i bóle brzucha.

Alergia na nikiel - rozpoznanie

Alergia na nikiel - zwłaszcza kontaktowa - jest stosunkowo łatwa w rozpoznaniu. Kluczowy jest wywiad lekarski oraz próby kontaktowe lub/i doustna prowokacja roztworem soli niklu. W pierwszym przypadku pacjentowi przykleja się na skórę specjalny plaster zawierający alergeny. Po kilkunastu godzinach odkleja się plaster i ocenia się stan skóry. Z kolei doustne dawki niklu mają na celu pomoc w rozpoznaniu alergii pokarmowej.

Jak leczy się alergię na nikiel?

Nie ma żadnej metody, która trwale wyleczyłaby alergię na nikiel. Jedynym skutecznym sposobem na walkę z nieprzyjemnymi objawami alergii jest unikanie produktów zawierających nikiel - zarówno tych codziennego użytku, jak i artykułów spożywczych. Dodatkowo pomocne mogą być leki objawowe - miejscowe maści i kremy.

Dużą ostrożność powinni zachować także alergicy, którzy ze względu na wykonywaną pracę nie mogą zrezygnować z kontaktu z niklem. Chodzi o przedstawicieli takich zawodów jak m.in. jubilerzy czy stomatolodzy. Takie osoby powinny pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry np. poliuretanem.

Czytaj także: 

O tym kosmetyczka ci nie powie. Jak objawia się uczulenie na hybrydę?

Polska chemiczka poluje na metale ciężkie w suplementach diety

Uczulenie na metal - jak go uniknąć? 


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: alergia | alergia objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne