Ugryzienie przez mrówkę. Dla kogo jest niebezpieczne?
Słoneczna pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, a co za tym idzie – zwiększa się prawdopodobieństwo kontaktu z wieloma owadami i insektami. W Polsce nie występują szczególnie groźne owady, jednak dla niektórych kontakt z pszczołą, szerszeniem czy nawet mrówką, może skończyć się silną reakcją alergiczną. Jakie objawy daje ugryzienie przez mrówkę i dla kogo może być ono groźne?
W Polsce występuje około 80 różnych rodzajów mrówek, z czego większość z nich jest niegroźna. Najbardziej agresywne są czerwone mrówki - wścieklice zwyczajne, których ugryzienie jest bolesne i pozostawia ślady. Wścieklice najczęściej spotkać można pod kamieniami, drewnem, w kępkach traw czy pod mchem, ponieważ uwielbiają one wilgoć. Inne gryzące mrówki, które występują w naszym kraju, to mrówki Formica, które zaliczane są do gatunku mrówek leśnych. To właśnie ich ugryzienie najczęściej wywołuje reakcje alergiczne. Pozostałe rodzaje mrówek, jakie żyją w Polsce, są niegroźne i bardzo rzadko dochodzi do ugryzienia przez nie.
CZYTAJ TAKŻE: Uczulenie na komary: objawy, przyczyny, jak leczyć?
Mrówki atakują w sytuacji, kiedy czują się zagrożone. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy przygnieciemy owada. Mrówka nacina skórę, a następnie oblewa ją jadem. Jad ten aż w 60 proc. składa się z kwasu mrówkowego i to właśnie on odpowiedzialny jest za wywołanie reakcji alergicznej.
W miejscu po ugryzieniu przez owada, pojawia się zaczerwienienie i świąd. Alergizujące, oprócz kwasu mrówkowego, są również białka alkaloidowe, jakie znajdują się w jadzie. Wywołują one reakcję w postaci krostek, pęcherzy i wysypki. W przypadku silnej alergii na jad, miejsce w którym doszło do ugryzienia może być bolesne, a w najgorszym przypadku - może dojść do martwicy skóry.
Najskuteczniejszą metodą łagodzenia świądu i bólu, jest schłodzenie ugryzionego miejsca. Można zastosować również żele na ukąszenia owadów, które są dostępne bez recepty lub leki przeciwhistaminowe. Z domowych sposobów skuteczne są również okłady z sody oczyszczonej. Wystarczy wymieszać sodę z taką ilością wody, by uzyskać konsystencję papki, a następnie obłożyć nią miejsce zmienione. Wypryski, jakie pojawiają się na skórze, znikają zazwyczaj w ciągu kilku dni.
Co ważne, mrówki nie przenoszą żadnych chorób w przeciwieństwie do kleszczy, które mogą zarazić np. boreliozą.
Do silnej reakcji alergicznej po ugryzieniu przez mrówkę dochodzi niezwykle rzadko, jednak nie jest to wykluczone. Jeśli po kontakcie z tym owadem pojawią się takie objawy jak: trudności z oddychaniem, wymioty, obrzęk twarzy, obrzęk języka czy zasłabnięcie, niezwłocznie należy wezwać zespół ratownictwa medycznego. Wymienione objawy świadczą o wstrząsie anafilaktycznym, który bez interwencji medycznej, prowadzi do zgonu pacjenta. W takiej sytuacji, do przyjazdu karetki, należy pozostać przy poszkodowanym, zadbać o drożność dróg oddechowych i stale kontrolować jego przytomność oraz oddech.
CZYTAJ TAKŻE: