Atak kolki nerkowej - co robić, jak sobie pomóc w domu?

Ci, którzy przeszli atak kolki nerkowej, mówią, że powiedzieć, że to straszny ból, to nic nie powiedzieć. Zwykłe środki przeciwbólowe dostępne bez recepty na ogół nie przyniosą ulgi, a dodatkowo nastraszyć może czerwone zabarwienie moczu. Co robić, gdy kolka nerkowa zaatakuje po raz pierwszy lub kolejny?

Pierwszy w życiu atak kolki nerkowej - co robić?

Podobno atak kolki nerkowej boli bardziej niż poród. Podobno, bo tak naprawdę każdy ma inną wrażliwość i trudno porównać dwa różne rodzaje bólu. Chociaż są pacjentki, które przysięgają, że to kolka nerkowa jest gorsza. 

Jak się czuje kolkę nerkową? To kłucie (nieustanne lub kurczowe) w okolicy lędźwi/nerek, które często promieniuje do brzucha, narządów płciowych lub/i ud. Ból jest efektem nagromadzenia się złogów w moczowodach. Złogi, zwane zwykle kamieniami, blokują moczowód, a mocz niemogący znaleźć ujścia powoduje wzrost ciśnienia w tym przewodzie. 

Reklama

Ataki kolki nerkowej są objawem kamicy nerkowej, choroby, która polega na gromadzeniu się w układzie moczowym złogów (kamieni) - zbudowanych z nierozpuszczonych substancji chemicznych zwykle obecnych w moczu. W normalnych warunkach są one rozrzedzone i wydalane, ale gdy występują w zbyt dużym stężeniu tworzą tzw. piasek, a w dalszej konsekwencji kamienie.

Przez kilka, a nawet kilkanaście lat, kamienie nerkowe mogą nawet nie dawać o sobie znać, "odzywają się", gdy powiększone przemieszczą się z nerki do moczowodu. 

Oprócz kłującego, promieniującego bólu, pacjent może odczuwać też inne objawy:

  • nudności, niekiedy prowadzące do wymiotów,
  • silne parcie na pęcherz, zwiększoną potrzebę oddawania moczu,
  • oddawanie niewielkiej ilości moczu, poczucie nieopróżnienia pęcherza,
  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • czerwone zabarwienie moczu,
  • wzrost ciśnienia krwi,
  • gorączka,
  • wzdęcia brzucha.

Gdy opisane objawy wystąpią po raz pierwszy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Dolegliwości w większości przypadków ustępują samoistnie, ale nie zawsze. Poza tym, specjalista z łatwością zdiagnozuje kamicę nerkową, ale pacjent nie powinien podejmować prób samodiagnozy. 

Co robić, gdy kolka nerkowa zaatakuje po raz kolejny?

Pacjenci ze zdiagnozowaną kamicą nerkową mogą się spodziewać, że ataki kolki będą się powtarzać. Pierwsze pojawiają się u najczęściej u młodych dorosłych, poniżej 40. roku życia. Niektórzy żyją z kamicą kilkadziesiąt lat, a ataki nie są na tyle silne, by za każdym razem interweniował lekarz. Jeśli kamień zalegający w moczowodzie nie jest duży, łatwiej przesunie się do pęcherza moczowego, atak jest mniej bolesny, a kamień może zostać wydalony.

Jak sobie pomóc, gdy pojawi się dobrze już poznana kolka nerkowa? Pewną ulgę mogą przynieść silniejsze leki rozkurczowe oraz ciepłe okłady (termofor). Chociaż ból każe się kłaść, przyjęcie pozycji spionizowanej i chodzenie sprzyjają sprawniejszemu przesuwaniu się kamienia w dół, ku pęcherzowi moczowemu.

Pomocne jest też przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów (ok. 2l dziennie), w tym wody i soku z selera naciowego, szczególnie polecanego przy kamicy. Ulgę przyniosą też ciepłe kąpiele.

Nie zawsze i nie wszystkie kamienie zostaną wydalone z organizmu pacjenta samoistnie, te większe zwykle trzeba usuwać operacyjnie, zwłaszcza wtedy, gdy atakowi kolki towarzyszy stan zapalny. Na szczęście w większości przypadków stosuje się małoinwazyjne zabiegi endoskopowe. 

Nawet pacjenci "zaprawieni w bojach" nie powinni bagatelizować swojej dolegliwości, jeśli atakowi kolki towarzyszy gorączka (powyżej 38 stopni), dreszcze, ból jest silniejszy niż zwykle i w miarę upływu czasu nasila się zamiast słabnąć - trzeba skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także: 

Co trzeba wiedzieć o atakach i leczeniu kolki nerkowej?


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kolka nerkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL