Czego nie wiesz o łuszczycy?
Łuszczyca nie jest chorobą zaraźliwą. Nie musisz obawiać się zakażenia przez podanie ręki, używanie tych samych sztućców, sypianie w jednym łóżku. Bez strachu możesz też pływać z chorym w basenie.
1. Jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Ujawnia się zwykle między 10. a 40. rokiem życia, ale ostatnio zaobserwowano, że coraz częściej zapadają na nią ludzie po 70. roku życia. Tzw. późna łuszczyca może być spowodowana przyjmowaniem niektórych leków, np. beta-blokerów (stosowanych w leczeniu chorób serca) czy preparatów litu podawanych przy depresji.
2. Przyczyny łuszczycy nie są do końca poznane. Uważa się, że to schorzenie dziedziczne (i to niekoniecznie w 1. linii). Prawdopodobieństwo odziedziczenia wzrasta, jeśli oboje rodzice chorują. Istnieje też opinia, że jest to schorzenie autoimmunologiczne (organizm atakuje własne tkanki).
3. U większości chorych czerwonobrunatne grudki pokryte suchymi łuskami pojawiają się na łokciach, kolanach i owłosionej skórze głowy. Po zdrapaniu łusek pojawiają się kropelki krwi - to objaw Auspitza, nazywany krwawą rosą.
4. U dzieci grudki łuszczycowe bardzo często występują na twarzy, szczególnie na czole, w okolicach brwi i powiek.
5. Czasami choroba atakuje paznokcie (zarówno rąk, jak i stóp). Pojawiają się na nich małe wgłębienia. Paznokcie stają się łamliwe, rozwarstwiają się, są pożółkłe. Niekiedy łuszczyca atakuje stawy.
6. Stres (także pozytywny!) może nasilać objawy choroby. Wywołuje on łuszczycę krostkową - najpierw na skórze występują czerwone ogniska, a potem krosty. Wzrasta temperatura (powyżej 38 st. C), pojawiają się dreszcze, bóle stawów i pieczenie skóry.
7. Nie ma żadnego leku, który by całkowicie wyleczył łuszczycę, ale np. stosując odpowiednią dietę, możesz osłabić objawy choroby i zmniejszyć częstotliwość nawrotów. W jadłospisie powinno się znaleźć sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz wit. D (ryby i owoce morza, oleje). Wskazane są też cytrusy, ciemne winogrona, pietruszka, sałata, marchew, czosnek. Unikaj wędlin, mięsa wieprzowego, podrobów, czekolady, kawy, kakao, miodu, warzyw strączkowych (fasoli, grochu, soczewicy), jabłek, czarnych porzeczek, octu. Zrezygnuj z alkoholu i papierosów.
8. Chroń skórę przed skaleczeniami, otarciami, podrażnieniami. Unikaj noszenia na gołe ciało odzieży z wełny lub lnu.
9. Na rynku dostępne są preparaty, które poprawiają wygląd skóry i w większości przypadków powodują praktycznie bezobjawowy przebieg choroby.