Czym są prosaki i skąd się biorą?
Małe, przezroczyste lub opalizujące grudki bywają mylone z wypryskami, ale w przeciwieństwie do nich nie znikają. Obecność tego typu zmian skórnych może budzić niepokój, choć wiadomo, że nie są ani groźne, ani zaraźliwe. Czym są prosaki, dlaczego się pojawiają i czy można się ich skutecznie pozbyć?
Nieduże, żółtawe bądź białawe opalizujące grudki wypełnione tzw. zatrzymaną masą łojowo-rogową - to właśnie prosaki. Nie da się ich wycisnąć i nie należy nawet próbować.
Mogą pojawić się u pacjentów w każdym wieku, u dzieci zwykle "atakują" nos, czoło oraz brodę. U osób dorosłych najczęściej zajmują skrzydełka nosa oraz okolice oczu. Zdarza się, choć nieco rzadziej, że pojawiają się na narządach płciowych (zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, są to tzw. prosaki okolic intymnych).
Z uwagi na niespecyficzny wygląd można je łatwo pomylić z wypryskami lub śladami po nich, kaszakami, potówkami czy zaskórnikami, ale są od nich nieco twardsze i charakteryzują się bardziej jednolitą strukturą.
Prosaki bywają też zmorą kobiet, które cerę pielęgnują niewłaściwie lub zbyt intensywnie. Ponieważ powstają z powodu zatkanych ujść mieszków włosowych, dlatego są częstą dolegliwością tych pań, które "noszą" ciężki makijaż codzienny (mocno kryjące podkłady i fluidy), zdarza im się nie zmyć go przed pójściem spać lub wykonują mało dokładny demakijaż.
Powodem pojawiania się prosaków jest też używanie nadmiernej ilości kosmetyków, które choć w opisie producenta są specyfikami pielęgnacyjnymi, mają też właściwości komedogenne, co oznacza, że zapychają pory skóry, nie pozwalając jej właściwie się oczyszczać.
Choć prosaki u dzieci i dorosłych wyglądają bardzo podobnie, wymagają nieco innego traktowania. U tych pierwszych zazwyczaj grudki te znikają bez żadnych specjalnych zabiegów po upływie kilku tygodni, pod warunkiem, że skóra jest odpowiednio pielęgnowana.
U nastolatków i osób dorosłych niestety jest już nieco trudniej, nieleczone prosaki nie znikają samoistnie u tych pacjentów. Domowe próby leczenia zwykle są skazane na niepowodzenie, mogą też bardziej zaszkodzić niż pomóc ze względu na ryzyko zakażenia.
Chcąc pozbyć się zmian należy udać się do doświadczonej kosmetyczki lub do dermatologa, który oceni, czy to rzeczywiście prosaki i zdecyduje, jaka metoda leczenia będzie najskuteczniejsza.
Najczęściej likwiduje się prosaki poprzez nakłucie. Uwaga, samodzielnie jest to właściwie nie do zrobienia, ponieważ kłuć należy pod odpowiednim kątem i właściwie dobraną igłą. Nakłuwanie prosaków w domu kończy się zazwyczaj zakażaniem, zranieniem oraz pozostawieniem blizny szpecącej i widocznej bardziej niż zmiany.
Inne profesjonalne metody to m.in. wymrażanie, elektrokoagulacja, peelingi chemiczne oraz zabieg z wykorzystaniem lasera - ten ostatni wykorzystuje się, gdy inne sposoby okazały się nieskuteczne lub prosaki nawracały (na co też trzeba być przygotowanym).