Pumeks ani wycinanie nie pomogą. Tak pozbędziesz się modzeli raz na zawsze

Modzele, czyli przewlekłe odciski na stopach, najczęściej powstają z powodu niewygodnego obuwia. Chodzi m.in. o szpilki i buty na koturnie. Czasami zmiany towarzyszyć mogą również innym dolegliwościom, np. otyłości czy cukrzycy. Jak leczyć modzele i czy można robić to domowymi sposobami? Poniżej znajdziesz niezbędne informacje na ten temat.

Modzele - co to jest?

Modzele (inaczej callusy) to charakterystyczne, bolące odciski na stopach - twarde i szorstkie rogowacenia naskórka. W zdecydowanej większości przypadków zmiany mają kremowo-żółty kolor oraz lekko owalny, podłużny lub kolisty kształt. 

Modzele najczęściej pojawiają się na pięcie, pod dużym palcem, pomiędzy palcami oraz na podeszwie stopy. Zmiany mogą powodować dyskomfort w postaci bólu lub pieczenia, zwłaszcza podczas chodzenia. Czasami callusy doprowadzić mogą również do stanu zapalnego

Wiele osób myli modzele z tradycyjnymi odciskami. Warto jednak odróżniać te zmiany i pamiętać, że odciski charakteryzują się twardym wypełnieniem oraz, co istotne, znacznie mniejszym rozmiarem. Szacuje się, że nawet co drugi dorosły co najmniej raz w życiu doświadczy tego problemu. Z wiekiem modzele pojawiają się częściej i są trudniejsze do wyleczenia. 

Reklama

Skąd się biorą modzele na stopach? Przyczyny

Główną przyczyną modzeli jest noszenie nieodpowiedniego obuwia. Chodzi m.in. o za małe, za wąskie lub za szerokie buty, które obcierają przy chodzeniu, a także niewygodne obuwie lub modele na wysokim obcasie. Zdarza się również, że zmiany pojawiają się u osób, które rezygnują ze skarpetek i noszą obuwie - zwłaszcza zabudowane - na gołą stopę.

Modzele - chociaż stosunkowo rzadko - mogą towarzyszyć również innym schorzeniom. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów z wadami postawy, otyłością, cukrzycą, chorobami układu krążenia, reumatoidalnym zapaleniem stawów, płaskostopiem oraz ostrogą piętową. Czasami callusy są również problemem, który pojawia się u osób wyczynowo uprawiających sporty lub prowadzących bardzo aktywny tryb życia. Dotyczyć to może m.in. fanów trekkingu, biegania czy wspinaczki.

Modzele - dostępne metody leczenia

Zazwyczaj leczenie modzeli opiera się na wyeliminowaniu czynników powodujących zmianę. W zdecydowanej większości przypadków jest to nieodpowiednie obuwie lub niewłaściwe noszenie butów (np. na gołą stopę)

Gdy modzele są stosunkowo nieduże i nie powodują dolegliwości bólowych, zastosować można środki dostępne bez recepty. Warto sięgnąć zwłaszcza po maści z kwasem salicylowym lub mlekowym, plastry na odciski z kwasem salicylowym czy specjalne aplikatory na odciski, które zawierają płyn zmiękczający naskórek. W drogeriach kupić można także skarpetki złuszczające, które mogą być pomocne w walce z callusami.

Z pewnością też osoby borykające się z modzelami powinny odwiedzić specjalistę od stóp - czyli podologa. W przeciwieństwie do kosmetyczki podolog potrafi usunąć nawet duże, wieloletnie zgrubienia na stopach

Zmiany duże, nawracające i takie, których nie da się ręcznie usunąć, można również eliminować laserem oraz poprzez zabieg chirurgiczny, jednak obie metody stosuje się stosunkowo rzadko. W innych, bardzo rzadkich przypadkach, gdy problem powtarza się i powoduje wyjątkowy dyskomfort, zastosować można leczenie ortopedyczne. Polega ono na podwyższeniu sklepienia stopy.

Modzele - domowe sposoby

Z modzelami walczyć można również domowymi sposobami. Jedną z metod jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, która cechuje się właściwościami zmiękczającymi. Podczas codziennej pielęgnacji warto stosować również odpowiedni krem do stóp. 

U osób z modzelami dobrze sprawdzą się preparaty na bazie mocznika, kwasu salicylowego oraz kwasu mlekowego. Nie należy zapominać również o odpowiednim złuszczaniu skóry stóp. Warto wykorzystać do tego peelingi gruboziarniste, a także pumeks lub frezarkę. Jeżeli mamy problemy z samodzielną pielęgnacją stóp, warto wybrać się do specjalisty. Pomoże nam w tym doświadczona kosmetyczka lub wspomniany już podolog.

CZYTAJ TAKŻE:

Maść z kasztanowca. Wyleczy m.in. pajączki, modzele i żylaki odbytu

Jak leczyć haluksy czyli palec koślawy?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: stopy | podolog kiedy iść
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL